vaistai.lt
Vaikui svarbiausia – bendravimas su tėvaisLSMU Sveikatos tyrimų instituto Vaikų ir jaunimo sveikatos tyrimų laboratorija daugiau kaip tris dešimtmečius atlieka vaikų sveikatos tyrimus, dalyvauja tarptautiniuose projektuose. Laboratorija teikia visuomenės mokslui naujas žinias apie šeimos aplinkos reikšmę vaikų ir jaunimo sveikatai visuomenės kaitos laikotarpiu. Kalbiname vyriausiąjį mokslo darbuotoją prof. habil. dr. Apolinarą Zaborskį.

Pirmieji tarptautiniai projektai – prieš tris dešimtmečius
„Mokyklinis amžius domina visos Europos mokslininkus. Pirmieji mūsų žingsniai žengti 1977 m. tarptautiniame projekte „Juvenilinės hipertenzijos tyrimas“. Tarptautinį bendradarbiavimą skatino akademikas Zigmas Januškevičius. Jo dėka Kaunas, kaip ir Maskva, buvo priimtas į tarptautinį projektą, skirtą hipertenzijos tyrimui. 

daugiau
Rudenį didėja tikimybė susirgti peršalimo ligomis, artėja gripo sezonasUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis 42-ąją šių metų savaitę  siekė 58,8 atv./ 10 tūkst. gyventojų. 41-ąją metų savaitę šis sergamumo rodiklis siekė 61,52 atv. /10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu bendras Lietuvos sergamumo rodiklis buvo mažesnis ir siekė 51,91 atv. /10 tūkst. gyventojų. Palyginus pastarosios savaitės sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklį su 41 savaitės duomenimis, mažesnis sergamumas gripu ir ŪVKTI registruotas visose administracinėse teritorijose, išskyrus Šiaulių administracinę teritoriją. 41-ąją metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 10 asmenų. Du jų - iki 2 m. vaikai. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI registruotas Tauragės administracinėje teritorijoje 27,8 atv./10 tūkst. gyventojų , o didžiausias – Vilniaus administracinėje teritorijoje 74,05 atv./10 tūkst. gyventojų.
daugiau
Kaip gyvena ir jaučiasi mūsų vaikai?Psichikos sveikata – emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Tai teigiamas gėrio jausmas, kuriuo remiasi tikėjimas savo bei kitų žmonių orumu ir verte.

Psichikos sveikata tai:

  • Gebėjimas būti savimi tarp kitų;
  • Emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, bet taip pat išgyventi skausmą ir liūdesį;
  • Gebėjimas išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams;
  • Gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti;
daugiau
Moterys dėl gimdos miomų gydymo kreipiasi per vėlaiNaujausių tyrimų duomenimis, moterys, nepaisant varginančių simptomų, dėl gimdos miomų gydymo kreipiasi per vėlai. Dažniausia to priežastis yra baimė prarasti moteriškumą ir seksualumą, darnius santykius šeimoje, darbinę karjerą ir savo įvaizdį. Dėl informacijos stokos ir vėlyvos diagnostikos sunku pritaikyti naujus mažai invazinius gimdos miomų gydymo būdus.

Dažniausia gimdos pašalinimo priežastis
Gimdos miomos yra dažni gerybiniai lygiųjų gimdos raumenų navikai, kurie gali skirtis pagal lokalizaciją, skaičių ir dydį. Manoma, kad JAV 80 proc. moterų iki 50 metų amžiaus turi miomų, kurios ne visos pasireiškia tam tikrais simptomais. Tai dažniausia gimdos pašalinimo JAV priežastis, nes iš 600 tūkst. histerektomijų (visos gimdos pašalinimo operacija) pusė atliekama dėl miomų ir su jomis susijusių nenormalių kraujavimų iš gimdos.

daugiau
Šiluma – ne tik jaukumui, bet ir sveikataiVos tik atšalus orams imame čiaudėti, kosėti, karščiuoti. Ar tikrai dėl to kaltas tik rudeniškas oras?  Didžiąją dalį paros laiko mes praleidžiame uždarose patalpose, tad Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad savo gyvenamajai, darbo ar mokymosi aplinkai turime skirti ypatingą dėmesį. Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai taip pat ragina susimąstyti – ar mūsų aplinka nėra daugelio mūsų negalavimų priežastis? Kaip patalpų temperatūra ir kiti oro kokybės rodikliai veikia mūsų sveikatą?

Namuose šalta ir drėgna – laukite ligų
Atvėsus orui lauke, krenta ir patalpų temperatūra. Tad iškyla poreikis jas šildyti – kada pradėti šildyti ir kiek šildyti neretai sprendžia patys gyventojai ar įstaigos. Dažniausiai taupumo sumetimais priimamas sprendimas šildymo sezoną pradėti kuo vėliau, o nuo šalčio gintis šiltesniais drabužiais ir šilta arbata. 

daugiau
Prireikė greitosios užmiestyje? Gali tekti palaukti, o gal ir nebeprireiktiSkubi medicinos pagalba – tai kvalifikuota pagalba tais atvejais, kai yra tiesioginė grėsmė paciento gyvybei, arba ji gali kilti bet kuriuo atveju dėl ūmios ligos ar įvykio, sukeliančio pavojingą ar kritinę sveikatai būklę. Greitoji medicinos pagalba (GMP), kaip ir policija, armija, ugniagesių tarnyba, teikia strateginio pobūdžio paslaugas ir veikia kaip vieninga sistema. Nors lėšų greitajai pagalbai skiriama daugiau (2010 m. – 131,6 mln. litų, 2011 – 149 mln. litų, o 2012 – 151 mln. litų), šios tarnybos situacija šalies regionuose negerėja. Dėl brigadų stokos atvykti pas pacientus vėluojama, transporto ir medicininė įranga pasenusi.
daugiau
Apie elektrolitus, jų naudą ir pavojusPirmas svarbus dalykas, kurį pataria specialistai daug sportuojantiems, gausiai prakaituojantiems, sergantiems širdies ligomis, taip pat dažnai viduriuojantiems žmonėms, yra pasirūpinti savo organizmo elektrolitų pusiausvyra. Ir nors sąvoka „elektrolitai“ nėra kokia naujiena, galime išsamiau apžvelgti elektrolitų naudą, poveikį sveikatai, rekomendacijas, galiausiai –  naujausius su elektrolitais susijusius tyrimus. Ir nesvarbu, – kalbame apie augalus, gyvūnus, ar apie žmones – elektrolitai yra būtina gyvybės egzistavimo sąlyga.
daugiau
Didėja sergamumas virusiniu meningituUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad per š.m. devynis mėnesius Lietuvoje užregistruota 380 virusinio meningito atvejų, 3,37 karto daugiau nei 2011 metais per tą patį laikotarpį (114 atvejų). Didžioji dalis susirgimų registruota Kauno apskrityje – 175 atvejai (46 proc.), Vilniaus apskrityje – 83 atvejai (22 proc.) ir Panevėžio apskrityje – 51 atvejis (13 proc.). Dauguma (66,8 proc.) susirgimų registruota 0-18 metų asmenų tarpe (254 atvejai). Iš jų didžiausias sergamumas (61,4 proc.) registruotas tarp 5 – 14 m. asmenų (156 atvejai). Didesnį sergamumą šioje amžiaus grupėje galimai sąlygoja kontaktavimas ugdymo įstaigose ir kolektyvuose. Net 71 proc. susirgimų užregistruota tarp miesto gyventojų, dėl galimai geresnio asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, bei geresnės diagnostikos. Stebimas didesnis sergamumas vyrų tarpe – 228 atvejai (60 proc.), moterų - 152 susirgimai (40 proc.).
daugiau
Botulino toksinas – vitaminai grožiui ar nuodai sveikatai?Pasaulyje gydymas botulino toksinu – jokia naujiena, bet Lietuvoje vis dar manoma, kad šiuo preparatu sprendžiamos estetinės problemos ir  visiškai ignoruojamos medicininės jo panaudojimo galimybės. Būtent apie šio preparato galimybes įvairiems neurologiniams susirgimams gydyti Lietuvos medikai kalbėjo trečiadienį Prancūzijos ambasadoje vykusioje konferencijoje. „Kad ir kaip ironiškai skambėtų, botulino toksinas buvo pagamintas kaip biologinis ginklas Antrojo pasaulinio karo metu JAV, tik taip ir nebuvo panaudotas, nes… jo nepavyko sėkmingai paskleisti priešo teritorijoje, – pasakojo konferencijoje pranešimą skaičiusi VUL Santariškių klinikų neurologė Aušra Klimašauskienė. – Pirmieji eksperimentiniai bandymai su botulino toksinu medicinoje prasidėjo tik 6-ojo dešimtmečio pabaigoje, o gydymas juo oficialiai buvo įteisintas1989 m.“. Tačiau, pasak specialistės, nors botulino toksinas yra nuodas, nereikia baimintis juo apsinuodyti: 70 kg sveriančiam žmogui šio preparato į veną reikėtų suleisti net 15 ampulių, kad dozė būtų mirtina. 
daugiau
Džiovinti vaisiai cukruje – saugūs ir kokybiškiAr Lietuvoje prekiaujama saugiais, vartotojų lūkesčius atitinkančiais džiovintais vaisiais cukruje, atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiasis specialistas – valstybinis maisto produktų inspektorius Donatas Valavičius.

Norėdami mažinti cukraus suvartojimą, vartotojai dažnai girdi rekomendacijas saldumynus keisti džiovintais vaisiais. Ar kontroliuojamas šių produktų gamyboje naudojamas cukraus kiekis?
Džiovintų vaisių gamyboje gali būti naudojamas ne tik cukrus, bet ir maisto priedai – konservantai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka džiovintų vaisių cukruje prekyba užsiimančių įmonių tikslinius patikrinimus. Tikrinama, ar neviršijamas didžiausias leistinas konservantų kiekis šiuose produktuose, ar tinkamai žymimas cukraus kiekis etiketėse ir kt. 

daugiau
5161 - 5170 iš 5555 Pirmas puslapis  Į ankstesnį puslapį  511 512 513 514 515 516 517 518 519 520  Į sekantį puslapį  Paskutinis puslapis 
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos