vaistai.lt

Karantino metu organų ir audinių transplantacijos vyksta (2057/0) 

Karantino metu organų ir audinių transplantacijos vykstaNuo kovo mėnesio 16 dienos, kai buvo paskelbtas karantinas, iki šios dienos mūsų šalyje atlikta 13 organų ir audinių transplantacijų: 1 kepenų, 8 inksto, 4 ragenos.

Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius dėkoja medikams, kurie dirba ypatingomis sąlygomis: „Medikų darbe pastaruoju metu ypač daug įtampos, tačiau jie ir toliau atsakingai dirba ir donorystės bei transplantacijos srityje. Papildomai dėl plintančios COVID – 19 infekcijos tiriami ir donorai, ir recipientai, kurie iškviečiami transplantacijai“.

Lietuvos transplantologų asociacijos prezidentas doc. Vitalijus Sokolovas pandemijos metą vertina kaip ypatingą laikotarpį transplantuotiems žmonėms: „Didžiausias rūpestis, kaip apsaugoti žmones po transplantacijos, kurių imunitetas yra silpnas. Jie gyvena su didele dovana – su dovanotu organu, kurį gavo iš mirusio žmogaus artimųjų, apimtų sielvarto ir skausmo. Transplantologų asociacija ieško galimybių aprūpinti apsaugos priemonėmis, prie šio darbo prisideda ir patys transplantuotieji – aukoja apsaugos priemones kitiems recipientams apsaugoti“.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Organų donorų programos vadovas Tomas Tamošuitis sako, jog reikia nepamiršti, kad dažnai transplantacija yra vienintelis gyvybę gelbstintis gydymo metodas ir vien dėl numanomų grėsmių palikti žmones be tokio gydymo negalime: „Manau, kad situaciją Lietuvoje reikia vertinti labai blaiviai ir objektyviai bei medicinos sistemai prisitaikyti taip, kad geriausiai galėtumėme padėti mūsų pacientams“.

Direktorius A. Bagotyrius informuoja, kad vyksta nuolatinis darbas ir su užsienio klinikomis, su kuriomis bendraujama dėl organų mainų: „Ir su tarptautine Eurotransplant organizacija, ir per organų mainų IT platformą FOEDUS vyksta nuolatinė komunikacija dėl galimų donorystės procesų. Kitos šalys taip pat susiduria su pandemijos iššūkiais – kai kurios šalys stabdo transplantacijas (pavyzdžiui, Bulgarija), kitos šalys prašo dovanojamus organus išimti išsiunčiančios šalies chirurgų, kad būtų kuo mažesnis gydytojų judėjimas iš vienos įstaigos į kitą. Tačiau svarbiausia, kad organų donorystė ir transplantacija suteikia viltį pasveikti sunkiai sergantiems ligoniams“.

Metų pradžia skaičiais

Per pirmąjį šių metų ketvirtį smegenų mirtis konstatuota 27 mirusiems žmonėms. Iš jų efektyviais tapo 9, artimųjų prieštaravimas sudaro 42 procentus. Artimiesiems sutikus, buvo paimti organai ir audiniai – atliktos 6 kepenų, 3 širdies, 19 inksto (iš jų dvi transplantacijos atliktos iš gyvo donoro), paimta 10 ragenų (4 ragenos transplantuotos, 6 saugomos audinių banke). Kovo mėnesį, kai įprastą gyvenimą sustabdė karantinas, atlikta 12 transplantacijų: 2 kepenų, 6 inksto ir 4 ragenos. Nuo metų pradžios iš viso atliktos 32 transplantacijos. Palyginimui – pernai per tą patį laikotarpį smegenų mirtis konstatuota 22 mirusiesiems, 9 iš jų tapo efektyvūs, atliktos 25 transplantacijos: 15 inksto (iš jų viena iš gyvo donoro), 1 širdies, 5 kepenų ir 4 ragenos.

Iš viso šiemet pasirašyti 886 sutikimai donorystei po mirties. Nacionalinis transplantacijos biuras primena, kad sutikimą donorystei po mirties galima pasirašyti internetu: tai šiuo metu yra vienintelis būdas – greitas ir saugus, neišeinant iš namų. Svarbiausia prisiminti, jog kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie šio kilnaus ir prasmingo darbo – gyvybės išgelbėjimo.

Sutikimą galima pasirašyti čia:

https://ntb.lt/

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos