vaistai.lt

Gyvsidabrio termometras – pavojingas (90/0) 

Gyvsidabrio termometras – pavojingasGyvsidabris pavojingas sveikatai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad gyvsidabrio termometrus tiekti į Lietuvos rinką uždrausta daugiau nei prieš dešimt metų, tačiau nemažai gyventojų vis dar juos naudoja. Didžiausia problema yra tai, kad gyvsidabrio termometrai dažnai yra sudaužomi, todėl į aplinką patenka žmogaus sveikatai kenksmingų gyvsidabrio garų.

Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Blogiausia, kad gyvsidabris garuoti pradeda prie 0 laipsnių temperatūros ir kuo aukštesnė temperatūra, tuo garavimas yra intensyvesnis, ypač dabar, kai patalpos yra šildomos. Žmonėms, nuogąstaujantiems, kad galėjo apsinuodyti gyvsidabriu, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją

Gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimų rezultatai

2020 metais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Klaipėdos departamentas iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavo 21 pranešimą apie gyvenamosiose patalpose sudaužytus gyvsidabrio termometrus. NVSC Klaipėdos departamento užsakymu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai 14 – oje cheminės taršos gyvsidabriu židinių atliko gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimus. Iš viso buvo paimti 119 gyvenamųjų patalpų oro mėginių, iš jų 2-juose – gyvsidabrio koncentracija viršijo Lietuvos higienos normos HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“ nustatytą didžiausią leidžiamą koncentraciją (buvo nustatyta 0,0040 ir 0,0005 mg/m³, didžiausia leidžiama koncentracija – 0,0003 mg/m³). Nustačius, kad gyvenamosiose patalpose gyvsidabrio garų koncentracija viršija didžiausią leidžiamą koncentraciją, patalpos toliau plaunamos bei vėdinamos ir kartojami gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimai.

Išsiliejusį gyvsidabrį reikia surinkti

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu. Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į atliekų surinkimo aikšteles, kurių sąrašą galima rasti čia: https://atliekos.lt/

Jeigu patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrį nepavyksta, rekomenduojama bendruoju pagalbos telefonu 112 kviesti ugniagesius, kurie saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos).

Patalpas būtina išplauti ir išvėdinti

Jei garai plačiai pasklinda ir koncentracija stipriai padidėja, patalpoms visiškai išvalyti gali prireikti mažiausiai 2–3 savaičių, tad tiek laiko patalpose žmonėms būti draudžiama. Surinkus gyvsidabrį visus patalpų paviršius ir grindis reikia nuplauti pakaitintu (iki 70–80 °C) muilo ir sodos (52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens) arba 0,2 proc. vandeniniu kalio permanganato (2 g kalio permanganato 1 litrui vandens) tirpalu, po to viską perplauti vandeniu. Patalpas plauti ir vėdinti reikia keletą kartų per dieną. Atlikus darbus būtina gerai išvėdinti patalpas, su muilu nusiplauti rankas ir veidą, išsiskalauti burną, persirengti ir išplauti rūbus.

Niekada išsiliejusio gyvsidabrio:

  • nesiurbkite dulkių siurbliu – temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį;
  • nešluokite – taip jį suskaidysite į dar mažesnius lašelius ir paskleisite dar plačiau;
  • nepilkite į nuotekų sistemą –  jis gali patekti į paviršinius vandenis;
  • neskalbkite užterštų drabužių skalbimo mašina – gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną;
  • nemeskite į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.

Rekomendacijos

Naudojant gyvsidabrio termometrus rizikuojama užteršti aplinką ir pakenkti savo ir artimųjų sveikatai. Todėl gyventojams rekomenduojame naudoti tik šiuolaikinius saugius termometrus be gyvsidabrio. Taip pat patogu naudoti ir elektroninius termometrus, kurie kūno temperatūrą užfiksuoja vos per 1 minutę. Patiems mažiausiems gaminami specialūs termometrai – žindukai. Jie atsparūs vandeniui, o rezultatas matomas jau po 16 sekundžių. Vaikų temperatūrai matuoti taip pat labai patogus bekontaktis termometras, matuojantis temperatūrą per atstumą kaktos paviršiuje. Juo galima išmatuoti  temperatūrą net ir miegančiam vaikui, taip pat patikrinti pieno buteliuko, kambario ar vandens temperatūrą ir rezultatas matomas vos po 1–3 sekundžių.

Informacija iš:

Image Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos