vaistai.lt

Žalos sąskaitoje – beveik 4 mln. eurų nukentėjusiems pacientams (162/0) 

Žalos sąskaitoje – beveik 4 mln. eurų nukentėjusiems pacientams​Į specialią banko sąskaitą, kurioje kaupiamos pacientų sveikatai padarytai žalai atlyginti skirtos įmokos, gydymo įstaigos pernai sumokėjo 3,8 mln. eurų. Iš šių lėšų pacientų žalai atlyginti išmokėta  6,4 tūkst. eurų.
 
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), administruojančios žalos pacientams  įmokų sąskaitą, duomenimis, iš 3881 asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) įmoką pernai sumokėjo didžioji dauguma – 3127. Kad 2019 metais už  sveikatos priežiūros paslaugų teikimą jokių pajamų negavo, todėl įmokos nemokėjo, nurodė 350 ASPĮ. Daugiausia tai socialinės globos įstaigos,  stambių įmonių, gamyklų medicinos punktai, išlaikomi iš vidinių lėšų ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys tik savo darbuotojams.
 
Didžiausią sumą į žalos sąskaitą pernai sumokėjo 264 valstybei bei savivaldybėms priklausančios gydymo įstaigos – 2, 6 mln. eurų. 2 822 privataus kapitalo ASPĮ – 1,2 mln. eurų, 41 viešoji įstaiga –apie 9 tūkst. eurų.
 
Metines įmokas, kurių dydis siekė iki 100 eurų, pernai sumokėjo 1 526 įstaigos – jų įnašas buvo 58 tūkst. eurų (1,5 proc. visų sumokėtų įmokų sumos). Metines įmokas, kurios buvo didesnės nei 50 tūkst. eurų, sumokėjo 13 įstaigų, jų įnašas – 1,5 mln. eurų (39 proc. visų sumokėtų įmokų sumos).
 
VLK ragina gydymo įstaigas šiemet aktyviau vykdyti šią savo finansinę prievolę, nevėluoti su įmokomis. Pernai VLK specialistams ne kartą teko priminti apie būtinybę sumokėti įmokas. Juolab, kad už vėlavimą gresia griežtos sankcijos – delspinigiai ir net licencijos sustabdymas. Apie laiku įmokų nesumokėjusias ASPĮ VLK informuoja Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Taigi šių metų sausio pradžioje veiklos licencijos buvo sustabdytos beveik 200 gydymo įstaigų.
 
Praėjusiais metais VLK gavo keturis Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimus dėl 6 440 eurų neturtinės žalos pacientams atlyginimo. Pinigai išmokėti per ataskaitinį laikotarpį. Atkreiptinas dėmesys, kad didžioji dalis 2020 m. priimtų šios komisijos sprendimų nagrinėti dar pagal seną įstatymo redakciją, nes žala buvo padaryta 2019 arba 2020 metais. Kadangi tuomet ASPĮ dar mokėjo civilinį sveikatos draudimą, žala buvo atlyginama iš jo. Tad šiais metais pacientams iš VLK administruojamos sąskaitos išmokamos lėšų sumos didės.
 
VLK primena, kad Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimai, kuriais nustatyta nauja ginčų sprendimo ir žalos pacientams atlyginimo tvarka, įsigaliojo 2020 metų sausio 1 dieną. Įstatyme įtvirtinta, kad pacientams padaryta žala atlyginama iš Vyriausybės įgaliotos institucijos administruojamos sąskaitos, kurioje kaupiamos sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai atlyginti. Kaip minėta, administruoti sąskaitą Vyriausybė įgaliojo VLK. Taip pat VLK pavesta išmokėti žalą pacientams bei atlikti kitas teisės aktais reglamentuotas funkcijas.
 
Žalos atlyginimo įmoką gydymo įstaigos moka dalimis – kas ketvirtį. Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas numato, kad mažosios gydymo įstaigos, t. y., teikiančios šeimos medicinos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, turi mokėti 0,1 procento siekiančias įmokas, skaičiuojant nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą, visos kitos – 0,2 procento.
 
Informaciją apie kalendoriniais metais gautas pajamas  už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, taikytą įmokos dydžio procentą ir mokėtiną į specialią sąskaitą sumą gydymo įstaigos VLK turi pateikti kiekvienais metais iki gegužės 31 dienos.  Žalos pacientams įmoka  pakeitė anksčiau gydymo įstaigų mokėtą civilinį draudimą.
 
Pirmoji įmoka turi būti sumokėta iki einamųjų metų kovo 30 dienos.

Infografikus rasite čia.

Informacija iš:

Valstybinė ligonių kasa

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus. 

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos