vaistai.lt

NVSPL primena: nuo tuberkuliozės galima apsisaugoti (227/0) 

NVSPL primena: nuo tuberkuliozės galima apsisaugotiNacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) primena, kad tuberkuliozė yra viena grėsmingiausių ir plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, kuri lemia didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis.

NVSPL direktoriaus Dano Bakšos teigimu, susirgimų skaičius yra toks didelis, nes egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma.
„Esant slaptajai tuberkuliozės formai žmonės dažniausiai nejaučia jokių požymių, būdingų aktyviai formai, o ligą sukeliančių bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje mikroskopijos metu. Įtarimų nesukelia net ir rentgenologinis ištyrimas. Skaičiuojama, kad vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti penkiolika žmonių. Tad labai svarbu prevenciškai išsitirti, o pastebėjus simptomus – skubiai kreiptis į gydytoją“, – sako D. Bakša.

Anot jo, laiku diagnozavus dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę, pasiseka apsaugoti ne tik paciento, bet ir aplinkinių sveikatą. Tokiais atvejais atliekamas profilaktinis gydymas, paskiriami vaistai, imamasi prevencijos priemonių, žmogus dažniau peršviečiamas rentgenu, atliekami skreplių tyrimai.

Svarbu ir tai, kad žmogui pageidaujant, tyrimai gali būti atliekami anonimiškai.

NVSPL Virusologinių tyrimų poskyrio vedėja Svajūnė Muralytė sako, kad tuberkuliozė plinta oro-lašeliniu būdu. Ore ji gali išlikti kelias valandas, tad žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės užteršto oro, gali tapti infekuotu.

„Ligos požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais: sunkiu kosuliu, trunkančiu tris ar daugiau savaičių, skausmu krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimu. Taip pat būdingi ir kiti simptomai: silpnumas ar nuovargis, apetito stoka, drebulys, naktinis prakaitavimas, karščiavimas“, – sako S. Muralytė.

Būtent todėl specialistai rekomenduoja prevenciškai pasitikrinti dėl tuberkuliozės atliekant QuantiFERON–TB Gold tyrimą. Iš pateikto kraujo mėginio, pacientui yra tiksliai nustatomas išsiskyrusio interferono kiekis, padedantis aptikti ne tik aktyviąją, bet ir slaptąją tuberkuliozės infekciją. Šio tyrimo jautrumas ir specifiškumas yra itin aukštas.

Be to, tuberkuliozės testas QuantiFERON–TB Gold yra tikslesnis, nei Mantu tyrimas ar rentgenoskopija/rentgenografija. Mantu testo jautrumas (mantu mėginys) 65,8 proc., specifiškumas 35,4 proc, QuantiFERON–TB Gold tyrimo jautrumas 89–94 proc., specifiškumas 98 proc.

 

Informacija iš:

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus. 

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos