vaistai.lt

Tarptautinę žmonių su negalia dieną – kvietimas rūpintis neįgaliųjų sveikatos stiprinimu (140/0) 

Tarptautinę žmonių su negalia dieną – kvietimas rūpintis neįgaliųjų sveikatos stiprinimu1992 m. Jungtinių Tautų Organizacija gruodžio 3-iąją paskelbė Tarptautine žmonių su negalia diena, kurią minime kiekvienais metais. Šią dieną reikia priminti apie žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių visuotinumą, nedalomumą bei būtinybę neįgaliesiems užtikrinti galimybę visapusiškai naudotis šiomis teisėmis ir laisvėmis. Pagrindinis tarptautinis žmogaus teisių dokumentas, kuriame įtvirtinamos negalią turinčių asmenų teisės ir pagrindinės laisvės bei skatinama pagarba šių asmenų prigimtiniam orumui, yra 2006 m. Jungtinių Tautų (JT) Asamblėjos priimta Neįgaliųjų teisių konvencija, kurią Lietuva ratifikavo 2010 m. Konvencijos priėmimas pakeitė požiūrį į neįgalumą: nuo medicininio modelio pereinant prie biopsichosocialinio modelio, kuris pateikia naują neįgalumo sampratą, kurios esmė – pamatuoti ne tai, ko žmogus negali, o tai, ką jis gali. Pasaulio sveikatos organizacija neįgalumą apibrėžia kaip sveikatos būklės, aplinkos ir personalinių individo savybių sąveikos rezultatą, galintį pasireikšti 3 lygiais: kūno funkcijų ir struktūros pažeidimo, veiklos ribotumo ir dalyvavimo varžymo.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, bendros neįgalumo augimo tendencijos yra lemiamos lėtinių ligų paplitimo ir visuomenės senėjimo. Kraujotakos sistemos ligos, navikai, jungiamojo audinio, skeleto ir raumenų sistemos ligos, nervų sistemos ligos yra pagrindinės ligos, lemiančios neįgalumą. Neįgaliųjų sveikatai daugiau įtakos turi gretutinės ligos, amžius, žalingi įpročiai. Atsiradusios sveikatos problemos riboja jų dalyvavimą kasdienėje veikloje, blogina gyvenimo kokybę. Mažas neįgaliųjų fizinis aktyvumas bei motyvacijos stoka dalyvauti sveikatos stiprinimo veiklose didina nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, o tai dar labiau mažina galimybes dalyvauti socialiniame gyvenime.

Visuomenės sveikatos stiprinimo priemonės, skirtos visai populiacijai, dažnai yra neprieinamos žmonėms, turintiems negalią. Fizinė aplinka, informacijos stoka ir nepakankamas paslaugų prieinamumas yra pagrindiniai kliuviniai, su kuriais susiduria neįgalieji. Žmonės su negalia pasigenda sveikatinimo veiklų, kuriuose būtų akcentuojama ligų prevencija, medicinos pagalbos teikimo bei socialinio ugdymo aspektai. Aktyvios ir sveikos gyvensenos skatinimas bei populiarinimas, mokymas saugoti ir stiprinti sveikatą, teisingas požiūrio į sveikatą formavimas, sąlygų dalyvauti įvairiose sveikatinimo veiklose sudarymas yra vienas iš svarbiausių neįgaliųjų sveikatos stiprinimo uždavinių. Sveikatos stiprinimo veiklų metu reikia didinti neįgaliųjų informuotumą apie sveiką, subalansuotą mitybą, motyvuoti juos sveikai gyventi, nevartoti alkoholio, tabako, kitų psichiką veikiančių medžiagų, stiprinti jų psichinę sveikatą, padėti puoselėti sveikatą stiprinantį fizinį aktyvumą, nes fizinė veikla yra labai svarbi, ji padeda atgauti judesių galimybę, fizines galias, būtinas judėjimui, buitinei veiklai, darbui. Tai ne tik mankšta, bet ir bendravimas, pasaulio ir aplinkos pažinimas, savirealizacijos galimybė.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Sveikatos mokymo skyriaus informacija

Informacija iš:

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 


    

Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos