vaistai.lt

Kovą su cholesteroliu prilygina karui Ukrainoje: turėdami ginklų, pasiektume pergalę (831/0) 

Kovą su cholesteroliu prilygina karui Ukrainoje: turėdami ginklų, pasiektume pergalęHigienos instituto duomenimis, kraujotakos sistemos ligų pernai Lietuvoje vėl padaugėjo, o ir daug metų iš eilės jos yra pagrindinė šalies gyventojų mirtingumo priežastis, sudaranti beveik pusę mirties atvejų. Todėl medikai perspėja: privalu rūpintis šių ligų prevencija ir ypač mažinti padidėjusią cholesterolio koncentraciją – vieną didžiausių tokių sveikatos negalavimų rizikos veiksnių. Tai padaryti galima vartojant ezetimibą – patikimą, efektyvų ir saugų vaistą, drauge su statinais itin veiksmingai užkertantį kelią širdies ir kraujagyslių ligoms vystytis. Tačiau ekspertai atviri – šio medikamento kompensavimo tvarka šalyje neleidžia jo skirti platesniam pacientų ratui, dėl to medikai ragina imtis pokyčių, kurie pastebimai sumažintų gyventojų mirtingumą ir pagerintų žmonių sveikatą.


Tinka daugeliui

Cholesterolis yra į riebalus panaši medžiaga, esanti kiekvienoje organizmo ląstelėje. Jo koncentracijai kraujyje viršijant nustatytas normas, vystosi aterosklerozė. Tai– kraujagyslių uždegimas ir susiaurėjimas, kurį ir nulemia padidėję cholesterolio rodikliai.

Apie tai kalbantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų kardiologas, Lietuvos kardiologų draugijos širdies ligų Prevencijos darbo grupės pirmininkas prof. Rimvydas Šlapikas akcentuoja, kad priemonių šiam negalavimui įveikti yra. Mediko teigimu, nustačius didesnę cholesterolio koncentraciją, privalu mažinti mažo tankio lipoproteinų (MTL), arba vadinamojo blogojo cholesterolio, kiekį kraujyje.

„Kartais tai galima padaryti pakoregavus mitybą ar pasirinkus sveikesnį gyvenimo būdą. Tačiau dažniausiai tokiems pacientams būtina skirti vaistus. Antraip didesnė cholesterolio koncentracija gali lemti sunkias širdies ir kraujagyslių ligas ir ūminius išeminius įvykius, pavyzdžiui, insultą ar miokardo infarktą. Tai neretai baigiasi mirtimi. Norėdami išvengti tokių siaubingų komplikacijų, pacientams galime kartu su statinu skirti ezetimibą. Šis vaistas slopina cholesterolio, su maistu ar tulžimi patekusio į plonąjį žarnyną, įsiurbimą į kraujotaką“, – pasakoja prof. R. Šlapikas.

Anot jo, svarbu pabrėžti, kad ezetimibo sukeliamas šalutinis poveikis yra labai retas ir nesunkus, o sąveika su kitais vaistais taip pat labai reta. Šis medikamentas, kaip pabrėžia prof. R. Šlapikas, blogąjį cholesterolį mažina silpniau nei statinai. Todėl ezetimibą medikas siūlo vartoti kaip statinų poveikį stiprinantį preparatą. Taip pat jį galima skirti statinų netoleruojantiems pacientams.

„Ezetimibą gydytojas, atsižvelgdamas į medicinines indikacijas, gali išrašyti bet kuriam pacientui. Šis vaistas yra labai svarbus, nes derinamas su statinais leidžia sumažinti cholesterolio koncentraciją iki reikiamo lygio didelei daliai žmonių“, – sako ekspertas.


Rankos surištos

Mediko žodžius apie ezetimibo ir statinų derinio poveikį Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. Jelena Čelutkienė grindžia moksliniais tyrimais. Jos teigimu, šiuos vaistus sergantiems ateroskleroze privaloma vartoti kartu, nes tik tada galima pasiekti norimą rezultatą.

„Tyrimai rodo, kad statinai cholesterolio koncentracjią sumažina 30–50 proc. Tačiau, prie šių vaistų pridėjus ezetimibą, blogojo cholesterolio lygis kraujyje nukrinta iki 65proc. Todėl akivaizdu, kad pacientams privalome derinti minėtus preparatus, bet to padaryti visiems negalime. Ezetimibas Lietuvoje kompensuojamas tik tiems žmonėms, kuriems jau atliktos širdies stentavimo arba šuntavimo operacijos. Visgi yra nemažai pacientų, esančių aukštos rizikos grupėje, tačiau jiems intervencinės procedūros dar neatliktos. Vien su statinais šiems žmonėms padėti nepavyksta. Negalime sumažinti rizikų, cholesterolio iki reikiamo lygio, o skirti kompensuojamo ezetimibo irgi neturime galimybių“, – pabrėžia medikė.

Todėl, priduria prof. J. Čelutkienė, tokiu atveju brangiai kainuojantį vaistą pacientai turi pirkti patys. Taip žmonės, išvengę širdies operacijų, lieka nuskriausti. Be to, anot jos, rizikos grupėje yra ir jaunesni pacientai, turintys genetines aukšto cholesterolio priežastis.

„Juos išgelbėti pavyktų dar anksčiau, nes prevencija yra pati efektyviausia gydymo priemonė. Tačiau vėlgi – šiems pacientams taip pat negalime skirti kompensuojamo ezetimibo. Nors vadovaujamės naujausia nuostata – anksčiau, stipriau, ilgiau mažiname cholesterolio kiekį, tokiam gydymui mūsų rankos surištos. Negalime užkirsti kelio širdies ir kraujagyslių ligoms išsivystyti anksčiau laiko“, – apgailestauja prof. J. Čelutkienė.


Priemonės yra, reikia pokyčių

Siekdama keisti ezetimibo skyrimo tvarką, Lietuvos kardiologų draugija ne kartą kreipėsi į Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisiją. Medikai ragino rasti lėšų šiems vaistams kompensuoti. Tačiau, anot prof. J. Čelutkienės, pastangos iki šiol nedavė rezultato.

„Norime, kad visi reikalingi vaistai svarbiausioms pacientų grupėms būtų prieinami. Ne kartą siūlėme konkretų kompensavimo sąlygų praplėtimą, ragindami komisiją priimti reikiamą sprendimą. Cholesterolio korekcija pastebimai sumažina pacientų mirtingumo rodiklius, o Vyriausybė savo programoje išsikėlė tikslą keisti išvengiamų mirčių skaičių, kuris Lietuvoje, palyginti su kitoms Europos Sąjungos šalimis, yra milžiniškas. Todėl mūsų siekis – pagerinti cholesteroliui gydyti skirtų vaistų prieinamumą“, – teigia ekspertė.

Tokiai nuomonei pritaria ir prof. R. Šlapikas. Jis viliasi, kad pokyčiams bus pasiryžta ir medikų bei pacientų prašymus kompensavimo tvarką sprendžiantieji išgirs.

„Šiandien daug kalbama apie karą Ukrainoje. Tačiau pergalei pasiekti ginklai teikiami lėtai, kova tęsiasi, o aukų skaičius – didelis. Jei mūsų „ginklai“ cholesteroliui naikinti būtų lengviau prieinami, vaistai – geriau kompensuojami, neabejoju, kad mes savo karą su aterosklerozine širdies liga laimėtume greičiau“, – reziumuoja prof. R. Šlapikas.

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos