vaistai.lt

Liga, kurios pagrindinis požymis yra retėjantys plaukai: kada susirūpinti? (97/0) 

Liga, kurios pagrindinis požymis yra retėjantys plaukai: kada susirūpinti?Nors pastebėjus pagausėjusį plaukų slinkimą, norisi kaltinti sezonų kaitą, stresą ar nepilnavertę mitybą, priežastis gali slypėti srityje, kurioje pakeisti negalime nieko – genetikoje. Hormoninės sistemos pokyčių sąlygojamos androgeninės alopecijos atveju pastebima plaukų retėjimo dinamika, o šie pokyčiai, žinoma, sukelia nerimą ir stresą. Į ką svarbu atkreipti dėmesį ir ar įmanoma suvaldyti tai, kas nulemta genetikos?


Pastebėjus pirmuosius slinkimo požymius – eksperimentų virtinė

Pirmieji plaukų retėjimo požymiai sukelia nerimą ir viltį – tai turėtų būti laikina, streso ar nepilnavertės mitybos pasekmė, tad dažnai delsiame ir išbandome eksperimentus – vitaminų, papildų vartojimą, o kartais ir ieškome stebuklingo eliksyro, tikintis, kad plaukų retėjimas yra trumpalaikis, gyvenimo aplinkybių nulemtas dalykas. Situacija, pasak gydytojo, plaukų transplantacijos bei plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialisto Arno Martinėlio pasikeičia, kai akivaizdžiai pastebimas plaukų retėjimo progresavimas – tuomet aplanko išgąstis – kas negerai ir ką daryti? Nors androgeninė alopecija įprastai nustatoma vyrams, pasireikšti gali ir moterims. Būtent ši liga yra dažniausia plaukų slinkimo priežastis.


Kada plaukų slinkimas normalus, o kada susirūpinti?

Ne visuomet pastebėjus pagausėjusį plaukų slinkimą – susirūpiname. Jį gali lemti ir kiti veiksniai, ne tik ligos, tačiau gydytojo A. Martinėlio teigimu, svarbu atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius faktus ir simptomus. Suaugusio žmogaus galvoje vidutiniškai yra apie 100 000 -150 000 plaukų. Priimtina plaukų praradimo norma kasdien yra 40-100 plaukų. Jei pastebimas plaukų retėjimas, itin gausus slinkimas ilgiau nei tris mėnesius, galvos odos jautrumas, niežulys – svarbu nustatyti priežastį. Kai kuriais gyvenimo atvejais slinkimą gali paskatinti hormoniniai pokyčiai po gimdymo arba skydliaukės ligos. Įprastai sunerimstama, kai pastebimas sumažėjęs plaukų tankis išsimaudžius, jiems esant šlapiems arba po nakties radus plaukų ant pagalvės. Pastebėjus minėtus simptomus svarbu kreiptis į gydytoją tam, kad būtų nustatyta plaukų slinkimo priežastis ir pritaikytas efektyviausias gydymas.

Pasak gyd. A.Martinėlio, pirmiausiai pacientas apžiūrimas kliniškai – išsiaiškinama problema, įvertinama klinikinė situacija ir nustatomi galimi sprendimo būdai. Dažnai tiriant odos būklę, bendradarbiaujama su gydytojais dermatologais. Jei įtariama androgeninė alopecija, tuomet atliekamas skaitmeninis plaukų svogūnėlių tyrimas trichoskopu – apžiūrimas skalpas, matuojamas plaukų tankis, storis, vertinamos plaukų šaknų augimo fazės, nustatomos plaukų plonėjimo, retėjimo, slinkimo priežastys. Kai kuriais atvejais, diagnozės patikslinimui, gali būti imama odos biopsija.


Gydymas efektyvus, bet reikalauja kantrybės

Nors alopecijos gydymas reikalauja kantrybės, gydytojo A. Martinėlio teigimu, jis gali būti efektyvus ir yra skirstomas į konservatyvų ir chirurginį gydymą (plaukų transplantaciją). „Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visiems pacientams, galvojantiems apie transplantaciją, ją galima atlikti. Kai kuriais atvejais žmonės labai motyvuoti, tačiau pirmiausiai reikia įvertinti paciento būklę – transplantacijos atlikti negalima, kol nebus išgydytos plaukų, odos ar kitos kontraindikuojančios organizmo ligos“, – pabrėžė gydytojas A. Martinėlis.

Pasiryžus atlikti plaukų transplantaciją, itin svarbu įvertinti ir gydymo planą. Pasak gydytojo A. Martinėlio, gijimo procese, po operacijos, pacientui dažnai kyla klausimų, yra neramu. Operacijos metodai Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse yra tie patys, tačiau vertinti reikia ir psichologinį aspektą – ar operaciją atlikęs gydytojas galės pakonsultuoti ir suteikti pagalbą, jei to prireiks, be to, svarbi pooperacinė priežiūra.

„Plaukų transplantacija atliekama efektyviai tiek Lietuvoje, tiek Turkijoje, tačiau naudinga įsivertinti individualius privalumus ir trūkumus. Jei operacija atliekama bendradarbiaujant su Stambulo partnerių klinika, prieš ir po procedūros suteikiamos gydytojų dermatologų - trichologų konsultacijos Lietuvoje, planinė priežiūra ir po procedūrinės paslaugos. Visgi transplantacija mūsų šalyje reiškia greitesnį priėmimą konsultacijai ir transplantacijai, glaudesnį ryšį tarp operavusio gydytojo ir paciento, galimybę pakartotinėms nenuotolinėms konsultacijoms, būtinąją pooperacinę priežiūrą ir terapiją prižiūrint operuojančiam gydytojui“, – paaiškino gydytojas A. Martinėlis.

Galvojantiems apie šią procedūrą prireiks kantrybės. Plaukų transplantacija susideda iš dviejų didelių dalių – plaukų folikulų paėmimo ir jų implantavimo. Donorinė zona beveik visada nugarinėje galvos dalyje. Zona, į kurią plaukų folikulai sodinami vadinama recipientine. Ji kinta pagal paciento lūkesčius. Operacijos metu kiekvienas folikulas paimamas ir implantuojamas atskirai. Tai labai kruopštus ir atidumo reikalaujantis darbas, dažnai užtrunkantis nuo ryto iki vakaro.

Pasak gydytojo A. Martinėlio, po operacijos labai svarbios pirmosios dvi savaitės – tai pagrindinis gijimo etapas, kurio metu folikulai priauga odoje, tad šiuo laikotarpiu reikėtų stengtis laikytis tausojamo režimo. Nors vizualiai nėra matoma, plaukų folikulų aktyvumas ir odos audinių atsinaujinimas vyksta dar kelis mėnesius. Galutinis ir nekintamas rezultatas matomas po maždaug 9 mėnesių.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos