vaistai.lt

Pasaulinę vandens dieną VMVT ragina atkreipti dėmesį į vandens ir sanitarijos krizę (205/0) 

Pasaulinę vandens dieną VMVT ragina atkreipti dėmesį į vandens ir sanitarijos krizęValstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pasaulinės vandens dienos proga kviečia atkreipti dėmesį į tarptautines iniciatyvas bei aktyviai pilietiškai prisidėti prie globalių problemų sprendimo. Jungtinės Tautos (JT) kovo 22 dieną pradeda pasaulinę vandens konferenciją ir plačią visuomenės įtraukimo bei viešinimo kampaniją, skirtas suvienyti valstybių, organizacijų ir piliečių pastangas, sprendžiant pasaulį ištinkančią vandens bei sanitarijos krizę.  

„Akivaizdu, kad vandens ciklo sutrikimai kenkia pažangai pagrindinėse gyvenimo srityse visame pasaulyje – nuo sveikatos iki bado, lyčių lygybės iki darbo vietų, švietimo, pramonės, nelaimių bei taikos. Vanduo veikia visus, todėl visi turime imtis veiksmų. Jūs ir jūsų šeima, mokykla ar bendruomenė galite pakeisti vandens naudojimo, vartojimo ir tvarkymo būdus savo gyvenime. Šiuo metu mes rimtai nukrypome nuo kelio. Milijardai žmonių, daugybėje mokyklų, įmonių, sveikatos priežiūros centrų, ūkių ar gamyklų kenčia, nes ten dar neįgyvendintos žmogaus teisės į vandenį ir tinkamas sanitarines sąlygas. Turime paspartinti pokyčius. Vyriausybės turi dirbti vidutiniškai keturis kartus greičiau, kad laiku įvykdytų užsibrėžtus tvaraus vystymosi tikslus – iki 2030 metų visiems planetos gyventojams garantuoti saugų vandenį maistui ir sanitarijai“, – rašoma JT kreipimesi. 

Statistika skelbia, kad 72 procentai viso išgaunamo vandens sunaudoja žemės ūkis, 16 procentų – gyventojai ir namų ūkiai, o 12 procentų sunaudojama pramonėje. Be to, maisto gamybos ir tiekimo grandinėje sunaudojama apie 30 procentų visos pasaulio energijos, kurios pagaminimas 90 procentų priklauso nuo vandens. JT organizuojamoje vandens konferencijoje tikimasi, kad nacionalinės vyriausybės ir visų visuomenės lygių suinteresuotosios šalys susivienys, kad įsipareigotų imtis veiksmų, užtikrinant kokybiško vandens prieinamumą.  

Konferencijoje žadama patvirtinti Vandens veiksmų darbotvarkę, į kurią bus įtraukti viso pasaulio žmonių įsipareigojimai. Pasaulinę vandens dieną paskelbtame leidinyje „Partnerystės ir bendradarbiavimas vandens labui“ sprendimus priimantiems asmenims pateikiamos politikos rekomendacijos, geriausios praktikos pavyzdžiai ir išsamios analizės. 

Žmonės ir pilietinės organizacijos šiais metais raginami aktyviau ir plačiau skleisti žinią apie vandens trūkumo keliamas problemas. JT svetainėje internete galima atsisiųsti grafinius failus, kuriuos galima naudoti lipdukams, spausdinant ant marškinėlių, rašiklių, gertuvių. Parengti akcijos plakatai ir atvirlaiškiai, kuriuos galima siųsti draugams ar pažįstamiems. 

Tuo tarpu, VMVT atliekami patikrinimai rodo, kad visoje Lietuvoje tiek geriamas vanduo, tiek naudojamas maisto ruošimui ar patalpų valymui, asmens higienai yra saugus. Antai, 2022 metais VMVT patikrino 1789 (99 procentus) geriamojo vandens tiekimo subjektus. Atlikti 2468 patikrinimai – beveik triskart daugiau nei užpernai. Tradiciškai vyrauja geriamojo vandens programinės priežiūros vykdymo pažeidimai: nepakankamai dėmesio skiriama vandens kokybės kontrolei, pasitaiko atvejų, kai vandenyje randama per daug geležies ar mangano, tačiau vartotojams parduodamame išpilstytame vandenyje nenustatyta jokių mikrobiologinės taršos atvejų. Per metus Lietuvoje dvejose vandenvietėse rasta nuodingo arseno. 

VMVT primena, kad vanduo vaidina labai svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje, tačiau svarbu ne tik jį taupiai vartoti, bet ir nepamiršti tikrinti gręžinių ir šulinių vandens kokybę. 

Informacija iš:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos