vaistai.lt

Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo (74/0) 

Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimoPagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberkuliozė – liga pasauliui pažįstama jau daugiau nei 9000 metų, bet vis dar aktuali. Tai infekcinė, dažniausiai plaučius pažeidžianti lėtinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos, plintančios oro lašeliniu būdu – sergančiam asmeniui kalbant, juokiantis, kosint, čiaudint, spjaudant. Skaičiuojama, kad maždaug trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės mikobakterijomis. Liga gali būti išgydoma, kai laikomasi griežtų gydymosi taisyklių: būtina laikytis gydymo plano, taisyklingai vartoti vaistus, nenutraukti gydymo kurso, laikytis tvarkingo dienos ir mitybos režimo.

VUL Santaros klinikų Programų ir tuberkuliozės valstybės informacinės sistemos skyriaus vedėja dr. Edita Davidavičienė sako, kad tuberkuliozės diagnostikoje neatsiliekame nuo išsivysčiusios Europos šalių. Patvirtinus ligą, turime visas sąlygas skirti tinkamą gydymą: „Jei jautrios tuberkuliozės negydysime ar pacientas gydysis netinkamai – nutrauks 6 mėnesių gydymo kursą – formuosis vaistams atspari liga, kurios gydymas trunka ilgą laiką – kai kuriais atvejais net iki 3 metų“.

Ligai vystytis didelės įtakos turi žmogaus bendra sveikatos būklė ir dažniau suserga tie, kurių imuninė sistema nusilpusi. Santaros klinikų Pulmonologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila: „Dažniau suserga žmonės, turintys gretutinių lėtinių ligų, ypač tokių kaip cukrinis diabetas, inkstų nepakankamumas. Liga greičiau vystosi dėl vartojamų imunitetą silpninančių vaistų, nevisaverčiai besimaitinant (ypač kai maiste trūksta baltymų ir riebalų), rūkant, vartojant alkoholį. Neigiamos įtakos turi ir per didelis žmonių užimtumas – dideli darbo krūviai, stresas, poilsio stoka nualina organizmą. Su į plaučius patekusiomis tuberkuliozės bakterijomis imunitetas nesusidoroja, bakterijos ima daugintis ir vystosi liga. Diagnozuojama atliekant kompleksinį paciento ištyrimą – plaučių rentgenogramą, bakteriologinį ištyrimą, kai imami ir auginami skreplių ar bronchų aspirato pasėliai, atliekamas genetinis molekulinis diagnostinis tyrimas. Deja, neretai aptinkama jau užleista ligos forma – laukia ilgas gydymas“.

Kada pacientai jau atvyksta pas specialistus, tada jie ir pradedami gydyti, izoliuojami – bakterijos nebepaskleidžiamos kitiems asmenims. „Tačiau iki to laiko žmogus jas intensyviai platina artimiausiai savo aplinkai – ypač šeimos nariams, kolegoms darbe“, – sako dr. E. Davidavičienė.

Dėl šios ligos įtarimų žmogus turėtų kreiptis į šeimos gydytoją: „Papildomai išsitirti patariama persirgusiems plaučių uždegimu ir vis dar blogai besijaučiantiems žmonėms. Taip pat turintiems anksčiau išvardintų rizikos veiksnių. Įtaręs tuberkuliozę, šeimos gydytojas turėtų paskirti atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą ir išrašyti siuntimą gydytojo pulmonologo konsultacijai. O visiems žmonėms patariama profilaktiškai kartą per metus pasidaryti plaučių rentgenogramą“.

Apie 70 proc. vaikų, kuriems nustatoma tuberkuliozė, užsikrečia savo šeimoje, nuo sergančių artimųjų. Dauguma vaikų – paaugliai, kurių imuninė sistema dėl hormoninių pokyčių yra silpnesnė. Gydymo planas yra toks pat kaip ir suaugusiesiems – vadinamasis tiesiogiai stebimas standartizuotas gydymas: tiek gydymas stacionare, tiek ambulatorinis gydymas yra svarbus dėl tinkamo medikamentų vartojimo – kad gydymas nebūtų nutraukiamas pagerėjus savijautai.

Pediatrijos centro vaikų infekcinių ligų gydytoja dr. Inga Ivaškevičienė akcentuoja, kad labai svarbu, jog šeimos gydytojai laiku atkreiptų dėmesį į vaikų sveikatai kylančius pavojus, tuberkulioze susirgus šeimos nariui taikytų tinkamas profilaktikos ar ligos diagnostikos priemones, esant neaiškumų, siųstų konsultacijai gydytojui vaikų pulmonologui. Anksti pradėtas gydymas reikšmingai pagerina galimas ligos baigtis, vaiko ir visos šeimos gyvenimo kokybę.

Lietuvoje jau daugelį metų vykdomos profilaktinės programos (skiepijama vakcina nuo tuberkuliozės (BCG), atliekami tuberkulino mėginiai) siekiant apsaugoti vaikus nuo susirgimo tuberkulioze. Santaros klinikų Vaikų konsultacinėje poliklinikoje konsultuojami vaikai dėl įtariamos tuberkuliozės bei gali būti skiepijami tuberkuliozės (BCG) vakcina iki 2 m. amžiaus, jei tai nebuvo padaryta naujagimiams.

Pradėjus tinkamą gydymą praėjus 2 savaitėms išskiriamų bakterijų sumažėja perpus. „Norisi pasakyti, kad apie 90 proc. pacientų gydosi tvarkingai, – sako dr. E. Davidavičienė. – O tas 10 proc. ir sukelia nerimo, nes gydosi netvarkingai, dažnai nutraukia gydymą – būtent jie „užaugina“ atsparią tuberkuliozę, o kiekvienas toks žmogus užkrečia 25–35 kitus žmones. Tai yra dideli skaičiai“.


Statistinė informacija

Tuberkuliozės registro duomenimis, 2022 m. užregistruoti 627 nauji atvejai.

Vyrai sirgo tuberkulioze 2 kartus dažniau negu moterys.

2021 m. buvo užregistruota 14 tuberkulioze sergančių vaikų (0–17 m.), 2020 m. – 18, 2019 m. – 42.

Užregistruota tuberkuliozės atvejų: 2015 m. – 1216, 2019 m. – 875, 2020 m. – 591, 2021 m. – 550, 2022 m. – 627.

Santaros klinikų informacija

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos