vaistai.lt

GMP brigadas sustiprins paramediko kvalifikaciją įgiję vairuotojai (463/0) 

GMP brigadas sustiprins paramediko kvalifikaciją įgiję vairuotojaiSveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pokyčius, kuriais norima užtikrinti geresnį paslaugų prieinamumą gyventojams ir vienodai aukštą paslaugų kokybę visoje Lietuvoje. Viena iš SAM iniciatyvų – reikalavimas iki 2026 m. sausio 1 d. įgyti paramediko kvalifikaciją tiems GMP vairuotojams, kurie šiuo metu jos neturi. Tai padės sustiprinti GMP brigadas ir padidinti paramediko profesijos prestižą.

„Šiuo metu į iškvietimus vykstančias GMP brigadas sudaro du sveikatos priežiūros specialistai arba sveikatos priežiūros specialistas ir vairuotojas. Vairuotojų įgyta paramediko kvalifikacija leis komandoje su asmens sveikatos priežiūros specialistais įvertinti paciento būklę, teikti būtinąją medicinos pagalbą kasdienėse ir ekstremaliose situacijose, taikyti prevencines medicinos priemones, atlikti saugius kėlimo ir transportavimo veiksmus“, – sakė SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė.


Lūkestis būsimiems paramedikams: stiprūs fiziškai ir psichologiškai

Skubiosios medicinos pagalbos profesinio bakalauro studijų programą Lietuvoje teikia trys aukštosios mokyklos – Kauno kolegija (studijos anglų k.), Šv. Ignaco Lojolos kolegija ir Panevėžio kolegija. O paramediko profesinio mokymo programą teikia ugdymo institucijos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje ir Zarasuose.

Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Sigita Kutienė teigia, kad paramedikų paklausa visuomet yra aukšta, todėl ir norinčiųjų įgyti šią specialybę netrūksta: „Šiuos mokslo metus jau pradėjo dvi grupės ką tik 12 klasių baigusiųjų. Tęstinių mokymų grupėje paramediko kvalifikacijos sieks ir jau profesinę ar aukštąją mokyklą baigę asmenys“.

Vidurinį išsilavinimą įgijusiems asmenims profesinio mokymo programa trunka 2 metus, o įgijusiems 1 ar daugiau kvalifikacijų – 1,5 metų. Ją baigusieji geba vertinti žmogaus kūno anatomiją, fiziologiją, teikti pirmąją pagalbą, atlikti pradinį nukentėjusiojo gaivinimą. Taip pat teikti pagalbą ekstremalių situacijų metu. Siekiantiems tapti paramedikais sudaromos galimybės derinti mokslus su darbu. 

Pašnekovė pažymėjo, kad dauguma renkasi šią profesiją dėl jos prasmingumo, tačiau ką iš tiesų reiškia būti paramediku, pradeda suprasti tik praktikų metu, susidūrę su nenumatytomis stresinėmis situacijomis: „Sėkmingai kvalifikaciją įgiję asmenys, kurie nori dirbti greitosios medicinos pagalbos stotyse, ligoninių priėmimo skyriuose, turi būti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai stiprūs“.


Paramedikas: sąlygų gerinimas prisidėjo prie sklandesnio darbo

S. Kutienei pritarė ir Lietuvos paramedikų asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas, sakydamas, kad paramediku norintis dirbti asmuo turi gebėti susidoroti su stresinėmis situacijomis ir nepasiduoti įtampai, net jei ir kiekvienas iškvietimas yra kupinas nežinomybės. „Kai esi užtikrintas tuo, ką darai, įtampa palaipsniui tampa tavo drauge“, – pridūrė jis.

Pašnekovas savo karjerą GMP stotyje pradėjo dirbdamas sanitaru. Tuomet įgijo paramediko kvalifikaciją, o kiek vėliau baigė ir skubiosios medicinos pagalbos studijas. „Visada norėjau išmokti daugiau, tad, sužinojęs apie galimybes studijuoti, iškart jomis pasinaudojau“, – teigė jis. 

30 metų darbo paramediku patirtį skaičiuojantis R. Malašauskas pažymėjo, kad per šį laiką daug kas pasikeitė: „Dabar turime profesionalesnę įrangą, erdvesnius GMP automobilius. Pavyzdžiui, anksčiau naudojome 40 kilogramų sveriantį defibriliatorių – prietaisą žmogaus širdies ritmui atstatyti – kuris turėjo tik vieną funkciją. Dabar tokio tipo prietaisai yra lengvesni ir gali ne tik defibriliuoti, bet ir stebėti širdies ritmą, kraujospūdį ar užrašyti elektrokardiogramą bei ją iškart išsiųsti GMP budintiems gydytojams. Šie ir kiti pokyčiai prisidėjo prie sklandesnio ir efektyvesnio darbo.“


Paramediko kvalifikaciją įgijęs GMP vairuotojas norėjo tapti specialistų komandos nariu

R. Malašausko kolega, 8 metus Marijampolės GMP stotyje vairuotoju dirbantis paramedikas Arūnas Blažiulionis pasakojo, kad siekti paramediko kvalifikacijos jį paskatino noras gilinti žinias ir padėti žmonėms: „Man buvo įdomu, rūpėjo žinoti daugiau ir tapti profesionaliu skubios medicinos pagalbos specialistų komandos nariu.“

Pašnekovas pasakoja, kad nors nėra jautrus stresinėms situacijoms, tačiau vos per pirmą darbo savaitę, tapus GMP vairuotoju, turėjo vykti į iškvietimus, kurie iki šiol išliko atmintyje: „Tokių situacijų negali priimti asmeniškai, turi priimti tai kaip darbą ir suprasti, kad yra atvejų, kai nebegalėsi padėti. Aš mėgstu sakyti, kad paramedikas gali nerimauti, bet negali bijoti“.

SAM Komunikacijos skyrius

Informacija iš:

sam.lt 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos