vaistai.lt

Gydymo įstaigose trūksta visų grupių kraujo: kviečia aukoti (129/0) 

Gydymo įstaigose trūksta visų grupių kraujo: kviečia aukotiLietuvos gydymo įstaigose yra ženkliai išaugęs kraujo poreikis, kuris reikalingas pacientų gydymui. Šiuo metu trūksta visų grupių kraujo, ypač 1-os ir 2-os. Turimų atsargų nebepakanka, nepaisant to, kad kraujo surenkama daugiau ir jį aukoja rekordiniai donorų skaičiai. Tad Nacionalinis kraujo centras (NKC) kreipiasi į šalies gyventojus ir prašo, esant galimybei, kuo skubiau atvykti į artimiausius NKC donorystės padalinius visoje šalyje, kuriuose galima paaukoti kraujo ir donorų nekantriai laukiama.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, medikai dirba kasdien, neskaičiuodami valandų ir energijos, operacijos gydymo įstaigose vyksta bet kuriuo metų laiku, tad ir kraujo poreikis šiuo metu itin išaugo, o turimų atsargų nebepakanka.

„Labai kviečiame visus galinčius kuo skubiau apsilankyti artimiausiame kraujo centre ir prisidėti gelbstint gyvybes. Neatlygintina kraujo donorystė yra kilniausia humaniškumo forma, nes vieno donoro paaukotas kraujas gali išgelbėti net tris gyvybes. Kviečiu ir esamus, ir būsimus donorus nedelsti, nedvejoti ir padėti dabar. Bet kuris iš mūsų galime sulaukti akimirkos kai mums patiems gali prireikti donorų pagalbos, todėl nelaukime ir pradėkime gerumu dalintis jau šiandien“, – teigia D. Gutauskas.

Nepaisant to, kad kraujo paaukoti norinčių donorų kasmet ateina vis daugiau, o jo surenkami didesni kiekiai, vis tik kraujo trūkumas šiuo metu yra ženkliai išaugęs. Viena priežastis – labai padidėjęs kraujo poreikis ligoninėse, kita – ne visada kraujo paaukoti norintys donorai tai gali padaryti.

„Kraujo trūkumą lemia ne tik šiuo metu atšilę orai ir įprastai tokiu metų laiku sumažėjantis gyventojų aktyvumas. Gana dažnai pasitaiko atvejų, kai, pavyzdžiui, donorui norint paaukoti kraujo, paaiškėja, kad donaciją reikia atidėti dėl per žemo hemoglobino ar feritino kiekio. Kita priežastis, kodėl kartais netinka donorų kraujas yra ta, kad nepraėjo reikiami terminai po ligos ar tam tikrų procedūrų, kai galima aukoti kraujo“, – sako NKC direktorius.

Pavyzdžiui, nepraėjo dvi savaitės po karščiavimo, herpesvirusinės infekcijos, gripo ar kitos virusinės ligos simptomų pabaigos. Taip pat keturi mėnesiai po to, kai donoras pasidarė tatuiruotę, įsivėrė auskarą į kurią nors kūno vietą, turėjo chirurginę operaciją, endoskopinį tyrimą, akupunktūrą.

NKC duomenimis, 2023 m. kraujo dovanojusių donorų iš viso buvo kiek daugiau nei 40 000, atliktų donacijų – 72 300, o surinkta daugiau nei 32 500 litrų kraujo. 2022 m. kraują dovanojusių donorų buvo kiek daugiau nei 38 400, atliktų donacijų – beveik 68 000, o surinkta kraujo – kiek daugiau nei 30 500 litrų.

NKC primena, kad aukojant kraują, būtina sveiku – kraujo donorais negali būti žmonės, sirgę ar sergantys piktybinėmis ligomis, hepatitu B ir C, sifiliu, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), taip pat kita sunkia lėtine ar pasikartojančia kraujotakos ar imuninės sistemos liga. Jei būtų perpiltas tokio donoro kraujas, pacientui iškiltų didelė tikimybė užsikrėsti.

Kraujo aukoti galima nuo 18 iki 65 metų: vyrai per metus gali duoti kraujo šešis kartus, moterys – keturis.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos