vaistai.lt
Pirmą kartą Lietuvoje nusinerseno injekcija suleista suaugusiam pacientui

Kauno klinikų pacientė 50-ies metų Jolanta yra pirmoji Lietuvoje, kuriai trečio tipo (lėtai progresuojanti) spinalinė raumenų atrofija nusinerseno injekcijomis pradėta gydyti jai esant suaugusiai. Kauno klinikų Nervų ir raumenų ligų centro vadovės, gydytojos neurologės Evelinos Grušauskienės teigimu, iki šiol suaugusieji gydymą nusinersenu gaudavo tik kaip tęstinį gydymą, kai vaikai, sergantys šia liga, sulaukdavo 18 metų.

Plečiamas asmenų, galinčių atlikti nemokamą antikūnų tyrimą, sąrašas

Nuo gruodžio 4 d. nemokamai atlikti antikūnų tyrimą galės ne tik pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepiję šalies gyventojai, bet ir vaikai bei paaugliai nuo 12 iki 16 metų. Kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai tyrimai nemokamai bus atliekami vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą. Asmuo pasiskiepijęs pagal pilną vakcinacijos schemą yra asmuo, pasiskiepiję dviem vakcinos dozėmis, jeigu skiepijosi „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ vakcinomis arba viena „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos doze.

Medikas įspėja – šios traumos šaltuoju sezonu dažniausios: galima sulaukti itin nemalonių pasekmių

Kasmet atėjus tamsiajam metų laikui ir iškritus pirmajam sniegui – padaugėja traumų. Keliai tampa slidūs, didžiąją dienos dalį vyrauja tamsa, o matomumą blogina krituliai ir rūkas. Prasidėjus tamsiajam sezonui automobiliai nelinkę mažinti greičio, nors matomumas ženkliai suprastėjo, todėl neišvengiama ir avarijų keliuose. Didelė dalis traumas patyrusių pacientų būna ne tik neapdairaus vairavimo aukos, tačiau ir pėstieji, kurie nepasirinko tinkamos avalynės ar neįvertino slidžių šaligatvių.
 

Prevencinių programų vykdymas atskleidė skirtumus tarp savivaldybių

Pastaraisiais metais susitelkus į epideminę situaciją, gana gausiai žiniasklaidoje pasirodantys sveikatos sistemos institucijų ir medikų raginimai gyventojams neapleisti kitų ligų neretai lieka nepastebėti. Suprasdamos laiku negydomų onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų keliamą grėsmę, ligonių kasos atkreipė atsakingų įstaigų dėmesį į kaip niekada aktualią būtinybę skatinti gyventojus prevenciškai tikrintis sveikatą. Kreiptasi į savivaldybių administracijas. 

1992 m. Jungtinių Tautų Organizacija gruodžio 3-iąją paskelbė Tarptautine žmonių su negalia diena, kurią minime kiekvienais metais. Šią dieną reikia priminti apie žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių visuotinumą, nedalomumą bei būtinybę neįgaliesiems užtikrinti galimybę visapusiškai naudotis šiomis teisėmis ir laisvėmis. Pagrindinis tarptautinis žmogaus teisių dokumentas, kuriame įtvirtinamos negalią turinčių asmenų teisės ir pagrindinės laisvės bei skatinama pagarba šių asmenų prigimtiniam orumui, yra 2006 m. Jungtinių Tautų (JT) Asamblėjos priimta Neįgaliųjų teisių konvencija, kurią Lietuva ratifikavo 2010 m. Konvencijos priėmimas pakeitė požiūrį į neįgalumą: nuo medicininio modelio pereinant prie biopsichosocialinio modelio, kuris pateikia naują neįgalumo sampratą, kurios esmė – pamatuoti ne tai, ko žmogus negali, o tai, ką jis gali. Pasaulio sveikatos organizacija neįgalumą apibrėžia kaip sveikatos būklės, aplinkos ir personalinių individo savybių sąveikos rezultatą, galintį pasireikšti 3 lygiais: kūno funkcijų ir struktūros pažeidimo, veiklos ribotumo ir dalyvavimo varžymo.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad vartotojams turi būti pateikiama informacija apie bet kurį maisto produktą, nepriklausomai nuo to, ar yra parduodamas internetu, ar fizinėje parduotuvėje. VMVT dažnai sulaukia klausimų, kaip pateikti vartotojui skirtą informaciją apie maisto produktus, kuriais prekiaujama internetu. Ne visi prekybą internetu pradedantys ar ją plečiantys verslai žino, kokią informaciją privaloma nurodyti pirkėjams.

Vyrų odos priežiūros ypatumai: ar teisinga naudoti produktus, skirtus moterims?

Kalbant apie odos priežiūrą, vyrai tradiciškai laikosi itin paprastos rutinos. Daugeliui ji apsiriboja drėkinamuoju veido kremu, kurį naudoja partnerė, arba dar blogiau – veido odos „palepinimu“ nuprausiant paprastu muilu. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Laima Givėliušienė papasakojo apie išskirtinius vyrų odos priežiūros poreikius ir kokia rutina padės išlaikyti jaunatvišką ir švytinčią odą.

Kodėl mokslininkai kuria prietaisą, kuris akis apšvies ryškiai raudona šviesa?

Su amžiumi žmogaus kūnas ima prarasti kai kurias savo funkcijas - tai yra visiškai natūralus procesas. Todėl nieko keisto, kad silpsta ir regėjimas. Tačiau Londono universiteto koledžo mokslininkai mano, kad šį procesą galima sulėtinti. Žmogaus ląstelėse yra energijos jėgainėmis dažnai vadinamos mitochondrijos, kurios išskiria adenoziną 5' trifosfatą (ATP), kuris yra vienas pagrindinių ląstelės makroenerginių junginių. Su amžiumi mitochondrijų funkcija ima silpti ir ATP išsiskyrimas lėtėja. Tai vyksta visame organizme, bet kažkodėl tinklainės ląstelės sensta labai greitai.

 

    

Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos