vaistai.lt

Neatsargiai kūrenate krosnį ar židinį – esate per žingsnį nuo nelaimės (824/0) 

Neatsargiai kūrenate krosnį ar židinį – esate per žingsnį nuo nelaimėsAtvėsus orams žmonės masiškai ima kūrenti krosnis ir židinius. Nors tai ir yra puiki priemonė sušildyti namus vėsų rudens vakarą ir sukurti jaukumą, visuomenės sveikatos specialistai perspėja, kad neteisingai pasirinktas kuras gali būti pavojingas ne tik aplinkai, bet ir krosnimi šildomame name gyvenančių asmenų sveikatai ar net gyvybei. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai perspėja, kuriomis kuro rūšimis nereikėtų kūrenti židinių ar krosnių ir kokių saugumo rekomendacijų imtis, kad savo namus šildytumėte saugiai.


Gali grėsti net mirtis

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (2020 m.), patalpų oro tarša dėl netinkamai kūrenamų židinių kasmet sukelia apie 3,2 mln. priešlaikinių mirčių. Naudojamas netinkamas kuras nepilnai sudega, todėl kenksmingos medžiagos gali pasklisti gyvenamųjų namų ore. Susidariusios kietosios dalelės ir kiti teršalai pažeidžia kvėpavimo takus ir plaučius. Dažniausios priešlaikinių mirčių dėl netinkamai kūrenamų medžiagų priežastys yra išeminė širdies liga, širdies smūgis, kvėpavimo takų infekcijos, obstrukcinė plaučių liga ir plaučių vėžys.

Jei norite nekenkti sau ir aplinkai, kūrenant krosnį ar židinį reikėtų nenaudoti šių rūšių kuro.


Apdirbta mediena

Perdirbta, lakuota, dažyta ir kitaip apdirbta mediena degdama išskiria toksiškus chemikalus kurie patenka į aplinkos orą. Dažniausiai tai yra formaldehido dervos, taip pat nuo dažų pasilikęs chromas, varis ar arsenas. Šios medžiagos sukelia gerklės skausmus, plaučių ir bronchų uždegimus.


Tinkamai neišdžiovinta mediena

Kad mediena būtų tinkama kūrenimui, ji turi būti tinkamai išdžiovinta (šis procesas gali trukti nuo 6 iki 18 mėnesių priklausomai nuo medienos rūšies ir oro sąlygų), prieš deginimą. Degdama neišdžiovinta mediena dėl joje esančios drėgmės į aplinką išskiria didelį kiekį dūmų. Šiuose dūmuose apstu smulkių kietųjų dalelių KD2,5, kurios dėl savo mažo diametro patenka į gilesnius audinius todėl gali sukelti širdies ir plaučių ligas, ūminį arba lėtinį bonchitą, taip pat patekusios į kraujotaką pasiekia įvairių organų sistemas. Taip pat susidarančios dervos dėl žalioje medienoje esančių sakų gali užkimšti kaminą ir dėl to tarša patalpoje gali didėti sparčiau.


Kartoninės dėžės ir makulatūra

Dažnai šios atliekos yra naudojamos prakuroms, padedančioms greičiau įkurti židinį, tačiau kartone esantis karbamido formaldehidas ir benzenas gali sukelti sveikatos sutrikimų, dirginti kvėpavimo takus, o žurnalų ir panašios makulatūros dažuose yra sunkiųjų metalų kaip švino, kadmio, chromo. Sunkieji metalai, patekę į organizmą, gali sukelti įvairių organų sistemų sutrikimų.


Plastikas

Dažna praktika yra plastikinių popieriukų atsikratyti židinio ugnyje. Įvairių plastikinių produktų nereikėtų mesti į ugnį, nes į aplinką yra išskiriami dioksinai. Šios medžiagos kelia rimtą pavojų gyventojų sveikatai – jie ne tik gali pažeisti kepenis, nervų sistemą, susilpninti organizmo imunitetą, bet ir sukelti vėžinius susirgimus.


Įkūrimą pagreitinančios cheminės medžiagos

Degusis skystis, žibalas ir benzinas dažnai padeda įkurti židinį, tačiau šie skysčiai degdami garuoja ir išskiria metanolį bei įvairius naftos pagrindo chemikalus, tarp kurių yra policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH). Šios medžiagos pažeidžia kvėpavimo takus, taip pat gali sukelti ir vėžinius susirgimus.


Drabužiai ir kiti tekstilės gaminiai

Drabužiai degdami išskiria daug dūmų, kuriuose pilna smulkių kietųjų dalelių KD2,5. Taip pat dėl didelio suodžių kiekio gali užkimšti kaminą.


Kaip šildytis saugiai?

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad kenksmingos medžiagos į patalpą lengviau patenka tuomet, kai krosnis, židinys ir kaminas yra netinkamai prižiūrimi. Kad namų jaukumą kurtumėte saugiai, reikia laikytis šių rekomendacijų.

* Valykite židinį ir krosnį po kiekvieno kūrenimo. Prieš atlikdami valymo darbus, įsitikinkite, kad visas kuras yra sudegęs ir nėra karštų anglių.

* Pasirūpinkite kamino valymu bent kartą per kūrenimo sezoną. Šį darbą patikėkite profesionalams.

* Kūrenimui skirtas medžiagas laikykite bent 10 metrų atstumu nuo krosnies ar židinio.

* Nuo krosnies ar židinio patraukite visus lengvai užsiliepsnojančius daiktus, pvz., knygas, kilimus, minkštasuolius ir pan.

* Naudokite krosnies ar židinio uždangą, taip išvengsite žarijų kibirkščių į kambarį.

* Naudokite tik natūralią židinio ar krosnies kūrenimui paruoštą medieną arba biokurą.

* Niekada nepalikite židinio ar krosnies be priežiūros. Net ir maža kibirkštis gali sukelti gaisrą, jeigu pateks ant lengvai užsidegančio daikto.

* Namie įsirenkite anglies monoksido (smalkių) detektorius.

* Namuose po ranka turėkite gesintuvą.

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos