vaistai.lt

7 svarbiausi klausimai apie ekologiškus produktus (1078/0) 

7 svarbiausi klausimai apie ekologiškus produktusEkologiškas produktas naudingas Jums, gamtai ir gyvūnams. Mokslininkai teigia, kad ekologiški produktai turi daugiau vitamino C, mineralinių medžiagų (magnio, geležies) ir antioksidantų. Ekologiško maisto šalininkai sako, kad šie produktai yra saugesni, maistingesni ir dažniausiai skanesni nei įprasti. Į svarbiausius klausimus apie ekologiškus maisto produktus atsako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė ir Raminta Bogušienė, maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė.

Ekologiškas produktas – tai pagal ES ir nacionalinius ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus pagamintas produktas. Norint gauti ekologiško produkto patvirtinamąjį dokumentą, reikia atitikti reikalavimus nuo lauko iki galutinio vartotojo, ką įvertina nepriklausoma kontrolės įstaiga.

1. Ar užtikrintas Lietuvoje vartotojui ekologiškų produktų pasirinkimas?

Lietuvoje auginama ir perdirbama visa paletė ekologiškų produktų rūšių - pieno, mėsos, grūdų, uogų, vaistažolių produktai, taip pat įvairūs nealkoholiniai gėrimai – vaisių, uogų sultys, beržų sula.
„Pasirinkimą ekologiškų produktų turi ir specialių ar išskirtinių poreikių turintys pirkėjai. Galima rasti ekologiško maisto kūdikiams, kiaušinių miltelių, maisto papildų, virtinių su įdaru, koldūnų, riešutų, kultūrinių grybų, paruoštų sriubų, kanapių aliejaus ir kitų produktų”, - sako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

Parduotuvėse yra įvairių rūšių produktų tiek atvežtų iš kitų ES šalių, tiek ir importuotų produktų. Iš trečiųjų šalių daugiausia importuojami švieži arba džiovinti vaisiai ir daržovės. Taip pat įvairūs lietuviški ekologiški produktai yra eksportuojami į ES šalis, Japoniją, Ameriką, Korėją ir kt.

2. Ar ekologiškas produktas saugesnis aplinkai?

Mokslininkai teigia, kad ekologinė žemdirbystė yra draugiškesnė aplinkai: nenaudojant chemikalų, mažiau teršiama gamta, gaminama mažiau anglies dioksido, kuris sukelia pasaulinį atšilimą. Ekologinėje žemdirbystėje draudžiami naudoti sintetiniai herbicidai, vietoje jų vykdoma kultūrų rotacija, ravėjimas rankomis ar agrotechnikos panaudojimas piktžolių naikinimui,  kruopščiai parenkamos augalų veislės, prisitaikančios prie vietinių sąlygų.

Raminta Bogušienė„Mitas, kad gaminant ekologiškus maisto produktus įrangos plovimui būtina naudoti „ekologiškas“ valymo ir plovimo priemones. Tinka visos valymo, plovimo ir dezinfekavimo priemonės, kurios leidžiamos naudoti maisto pramonėje, išskyrus ekologiniuose gyvulininkystės ūkiuose, kuriems yra specialus priemonių sąrašas. Ekologiškų maisto produktų pakuotės turi atitikti privalomuosius maisto saugos ir kokybės reikalavimus, bet nėra reikalavimo, kad pakuotės būtų „ekologiškos“ ar „greitai suyrančios“, - sako R.Bogušienė.

3. Ar ekologiškame produkte yra nitratų?

Pasak Ramintos Bogušienės, ekologinėje gamyboje nitratų yra tiek, kad nekenktų žmogui. Nitratų normos nustatomos tik reglamentuojamiems produktams: kūdikių maistui, špinatams, gūžinėms, šviežioms salotoms bei sėjamosioms gražgarstėms. Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti jas prieš vartojimą kruopščiai nuplaunant, verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, naudojant druską, vitaminą C.

 „Vartokite tas daržovių dalis, kuriose mažiausiai kaupiasi nitratai. Daugiau valgykite daržovių sezono metu, kai jos auga lauke, nes tokios daržovės kaupia mažiau nitratų nei auginamos šiltnamyje. Auginantiems daržoves rekomenduotina nepertręšti jų nei mineralinėmis, nei organinėmis trąšomis”, - perspėja Raminta Bogušienė, maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė.

4. Ar ekologiškas produktas maistingesnis?

Ekologiško maisto šalininkai teigia, kad šie produktai yra saugesni, maistingesni ir dažniausiai skanesni nei įprasti. Mokslininkai ieško atsakymų dėl ekologiško maisto naudos sveikatai. Tyrimais patvirtinta, kad ekologiškas maistas turi vidutiniškai 27 % daugiau vitamino C, 21% daugiau geležies, 29 % daugiau magnio ir 14 % daugiau fosforo.

Mitybos specialistė Raminta Bogušienė pataria, kad jeigu norima gauti kuo daugiau vitaminų ir mėgautis geresniu daržovių ir vaisių skoniu, reikia juos valgyti šviežius, pirmenybę teikti ekologiškiems. Rekomenduojama rinktis sezonines gėrybes.

5. Ar ekologiškas produktas skanesnis?

Ekologiški produktai auga natūraliomis sąlygomis, lėčiau, todėl daržovės suformuoja jai būdingą įprastą skonį ir kvapą. Taip pat ekologiškuose produktuose, teigiama, kad daugiau sausosios dalies, mažiau vandens.
Dėl skonio nesiginčijama – vieniems atrodo, kad ekologiški bananai skanesni nei įprastiniai, o ekologiškos grikių kruopos kvapnesnės ir skanesnės nei įprastinės.

6. Kodėl ekologiškas produktas yra brangesnis?

Dažniausiai ekologiškas produktas yra brangesnis, nes jį gaminant privaloma laikytis papildomų reikalavimų.

„Pvz., jeigu gyvūnai šeriami ekologiškais pašarais – gyvūninės kilmės produkto kaina brangesnė, gyvūnų laikymo patalpos yra didesnės – atitinkamai didesni patalpų eksploatavimo kaštai ir kt. Augalininkystėje ekologinės gamybos ūkiai sėja ekologiškai užaugintą sėklą, kuri yra brangesnė, jeigu augalas auginamas ekologinės gamybos būdu, dažniausiai bus patirtas derliaus nuostolis ir kt. Jei perdirbamas ekologiškas produktas – jis turi būti atskirtas vietos arba laiko atžvilgiu, todėl atitinkamai jo savikaina išaugs”, - sako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

7. Kaip užtikrinama ekologiškų produktų kokybė?

Pasak žemės ūkio viceministrės, ekologinės gamybos reglamentuose yra papildomi reikalavimai, kurių nėra įprastiniams produktams, pvz. gyvulininkystėje gyvūnai turi būti šeriami ekologiškais pašarais, pašarai negali būti GMO, gyvūnams reglamentuotas tam tikras privalomas laikymui plotas patalpose ir lauke ir t.t. Taip pat papildomi privalomi reikalavimai yra ekologinei augalininkystei, vynininkystei, bitininkystei, akvakultūrai, žaliavų perdirbimui ir t.t. Visa tai įtakoja, kad galutinis ekologiškas produktas bus kokybiškesnis, lyginant su neekologišku.

Daugiau apie ekologiškus produktus, jų ženklinimą, pasirinkimo galimybes, taip pat apie nacionalinės kokybės ir garantuotus tradicinius gaminius, saugomos kilmės vietos nuorodos bei saugomos geografinės nuorodos maisto produktus, jų vartojimą, naudą mūsų sveikatai, įtraukimą į kasdienį racioną sužinosite pirmojoje Lietuvoje nemokamoje kokybiško maisto šventėje (konferencija, mugė, degustacija) rugsėjo 21 d. 10 val. Vilniuje (Viešbutis „Panorama“, Sodų g.14). Daugiau apie šventę: http://sveikataipalankus.lt/maisto-svente-programa/

Pagrindinis ne pelno siekiančios organizacijos VšĮ „Sveikatai palankus“ tikslas – ugdyti visuomenės sveikatai palankios mitybos raštingumą, didinant jos sąmoningumą, kad vartotojai rinktųsi sveikatai palankius maisto produktus, inicijuoti, kad sveikatai palankus maistas atsirastų prekybos centruose, viešojo maitinimo sektoriuje, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus ugdymo įstaigose. Studijoje "Sveikatai palankus" ir visoje Lietuvoje vykdomi seminarai, mokymai, konsultacijos mitybos ir sveikos gyvensenos klausimais.

Parengė: VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo būdo propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė, tel. 8 645 17 472, .

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos