vaistai.lt

Gydytojo ortopedo-traumatologo patarimai tėvams ruošiant vaikus naujiems mokslo metams (299/0) 

Gydytojo ortopedo-traumatologo patarimai tėvams ruošiant vaikus naujiems mokslo metamsArtėjantis ruduo ir nauji mokslo metai – tai atsakingas laikotarpis tiek vaikams, tiek jų tėvams. Pastariesiems tenka pasirūpinti ne tik tinkamu vaiko darželio ar mokyklinių priemonių kraiteliu, bet ir aktyvia popamokine veikla. Gydytojas ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus, atkreipdamas dėmesį į  fizinę jauno žmogaus sveikatos svarbą, dalijasi rekomendacijomis, kurios padės tinkamai sutikti naujus mokslo metus ir būti pasiruošus naujiems iššūkiams.

Vaikų fizinė sveikata – ženkliai suprastėjusi

Nuotolinis mokymasis vaikų fizinei sveikatai nepraėjo be pasekmių. Anot „Affidea Lietuva“ gydytojo ortopedo-traumatologo A. Vaitiekaus, net 80 proc. vaikų vargina netaisyklinga laikysena ir ją lydintys simptomai.

„Vaikai mėgsta patogiai įsitaisyti kėdėje – galva, kaklas palinkęs į priekį, pėdomis nesiremiama pilnai į grindis, sėdima palinkus į šoną. Mažas fizinis aktyvumas, nugaros raumenų, ypač liemens silpnumas daro didelę įtaką netaisyklingai laikysenai“, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas.

Pasak mediko, siekiant išlaikyti vaikų stuburus tiesius, neapkraunant papildomų raumenų, svarbu užtikrinti, kad vaiko kuprinė nebūtų per sunki.

„Vaiko kuprinė negali viršyti daugiau nei 10–15 proc. savo kūno svorio, geriausiai sveriant iki 700–800 gramų, kuprinę nešioti ant abiejų pečių. Būtent dėl per didelio kuprinės svorio gali atsirasti laikysenos problemų, pečių, rankų skausmų ar net tirpimų. Kuprinės diržai turi būti platūs ir paminkštinti, tam kad tolygiam paskirstytų svorį pečiams. Tinkamesnė kuprinė ta, kuri sutvirtinta, stabili ir išlaiko savo formą, tvirtai prigludusi prie nugaros. Kuprinė, užtikrinant tinkamą pusiausvyros išlaikymą, sumažinant stuburui tenkančią apkrovą, turi atitikti vaiko ūgį – būti ne aukščiau pečių linijos ir ne žemiau juosmens“, – dėsto A. Vaitiekus ir priduria, jog siekiant, kad vaikas būtų matomas tamsiuoju paros metu, rekomenduojama rinktis kuprines su atšvaitais.

Gydytojas ortopedas-traumatologas pažymi, jog norint išvengti netaisyklingos laikysenos, rekomenduojama su vaikais pakalbėti apie taisyklingą sėdėjimą mokyklos suole: „Sėdėti nepalinkus į priekį, nugara tiesi, alkūnės, pečiai neįtempti, nuleisti, pėdomis pilnai remiamasi į grindis, iki knygos, kompiuterio ekrano bent 30 centimetrų atstumas. Kuo dažniau reikėtų keisti sėdėjimo poziciją, daryti pertraukas ir mankštas jų metu.“

Tinkamos avalynės svarba jaunam organizmui

Medikas dėmesį atkreipia ir į pirmus metus į darželį keliaujančių bei visų ikimokyklinio amžiaus vaikų avalynę. Anot jo, svarbu paisyti esminių taisyklių.

„Siekiant vaiką apsaugoti nuo pėdų deformacijos rizikos, taisyklingos anatominės pėdos formos išlaikymui svarbu rinktis patogią avalyne, su specialiai išformuotu vidpadžiu, tvirtu užkulniu čiurnos sąnario stabilizavimui, plačia bato nosele laisviems kojų pirštams. Visos pėdos judesių užtikrinimui, taisyklingai eisenai ir tinkamai atspirčiai priekine pėdos dalimi, svarbu, jog vidurinė bato dalis būtų lanksti“, – aiškina medikas.

Gydytojo ortopedo-traumatologo teigimu, vyresniems vaikams tinkami batai taip pat išlieka vienu iš svarbiausių faktorių, siekiant išvengti galimų traumų: „Vaikai judrūs, visur bėga, tad batai turi būti lengvi, patogūs, su natūralios medžiagos padukais, kad kojos nekaistų ir būtų galima išvengti jų prakaitavimo.“

A. Vaitiekus akcentuoja ir vitamino D vartojimo svarbą, kadangi jo trūkumas, tiek jauno, tiek ir vyresnio amžiaus žmogaus organizme gali sukelti ne tik raumenų skausmus ar silpnumą, bet ir rimtas ligas.

„Rachitas – liga pasireiškianti vaikams, kuomet sutrinka kaulo mineralizacija ir vystosi kaulų minkštumas bei skeleto deformacijos. Vyresniems žmonėms vystosi kaulų išretėjimas – osteoporozė, todėl kaulai tampa trapūs ir gali lengvai lūžti griūnant. Siekiant išvengti galimų ligų rizikos, dėl vitamino D kiekio organizme, svarbu reguliariai konsultuotis su savo šeimos gydytoju bei atlikti paskirtus tyrimus“, – sako jis.

Sporto būrelis – pramoga su perspektyva

Pasak gydytojo ortopedo-traumatologo, norint išvengti raumenų skausmų, prieš pradedant lankyti fizinio lavinimo pamokas, aktyvia veikla rekomenduojama užsiimti dar iki būsimų pamokų likus bent 1 savaitei.

„Neturintiems arba turintiems tik labai mažą aktyvumo lygį vaikams, fizinio lavinimo pamokos gali tapti tikrai nemaloniu užsiėmimu ir sunkia mokslo metų pradžia, tad norint sustiprinti kojų raumenis bei pramankštinti sąnarius, patariama kartu su tėveliais eiti pasivaikščioti ar minti dviratį. Stiprinant viršutinę kūno dalį – žaisti tinklinį“, – aiškina gydytojas.

Medicinos specialistas dėmesį atkreipia į vaiko būrelio pasirinkimą ir teigia, jog tai nėra tik pramoga, tad priimti sprendimą reikia atsakingai, įvertinus vaiko sveikatos būklę bei pasirūpinus tinkamomis priemonėmis sportui.

„Vaikai dažniausiai nori visko, tėvai – perspektyvos. Jei vaikas turi diagnozuotą pilnapadystę, o gal tik įtariate ją, rekomenduojama rinktis sportą, kuriame stipriau apkraunamos kojų pėdos bet išlieka stabilios čiurnos: ledo ritulys, riedučiai, dviratis. Žinoma, įsigijus tinkamą avalynę, galima sportuoti ir futbolą ar krepšinį, tačiau ji turi būti parinkta pagal individualius išmatavimus, skirta konkrečiai jūsų vaiko pėdoms. Vaiko pėdos gan greitai auga, tad sportui skirta avalynė turėtų būti gan dažnai atnaujinama“, – aiškina  A. Vaitiekus.

A. Vaitiekus priduria, jog aukštiems vaikams svarbu, jog sporto metu judėtų kuo daugiau raumenų grupių, tad ypač naudingas – plaukimas, kadangi tuo pat metu tolygiai dirba beveik visi raumenys, labiausiai pečių ir krūtinės bei nugaros raumenynas. Plaukimo metu organizmas yra ir stiprinamas ir atpalaiduojamas. Šią veiklą, siekiant labiau sustiprinti kaulų ir raumenų sistemą, rekomenduojama derinti su sportu, kurio metu apkraunamos kojos – krepšinis ar futbolas.

Efektyvus traumų išvengimas

„Su lig grįžimu į mokyklą, padažnėja ir vaikų traumos, tačiau remiantis statistika, jos retos ir lengvos – tai įvairūs sumušimai, patempimai, kurie dažniausiai įvyksta per fizinio lavinimo pamokas. Norint išvengti arba sumažinti traumų riziką, svarbu bendrauti su vaikais, mokyti juos atsargaus elgesio tiek kelyje į mokyklą, tiek žaidžiant su kitais vaikais“, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas.

Mediko teigimu, visgi nepavykus išvengti traumos ir vaikui nestipriai susimušus ar nusibrozdinus, kuomet skausmas nėra stiprus, galima gydytis namuose, tačiau jei vaikas jaučia aštrų skausmą traumuotoje rankoje, kojoje ar galūnė yra deformuota, tinstanti, būtina gydytojo apžiūra. Taip pat nedelsiant kreiptis į gydytoją būtina patyrus galvos traumą ir pastebėjus, kad vaikas tampa vangus, vemia. Vaikui praradus sąmonę, esant rankos, kojos deformacijai, didėjant tinimui, reiktų nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Labai didelis skausmas yra indikacija skubiai pagalbai teikti.

 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos