vaistai.lt

Koks turi būti apšvietimas namuose (910/0) 

Koks turi būti apšvietimas namuoseVienas svarbiausių aplinkos veiksnių, darančių įtaką žmogaus tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai, yra šviesa. Ji reguliuoja kūno funkcijas, vaidina svarbų vaidmenį nervų ir endokrininės sistemos veikloje, dėl jos trūkumo gali sutrikti miegas, blogėti nuotaika, didėti rizika dažniau sirgti užkrečiamosiomis ligomis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento Raseinių skyriaus specialistai primena, koks apšvietimas turi būti įrengtas gyvenamosiose patalpose, kad pasistatę savo svajonių būstą jame jaustumėmės sveiki ir saugūs.

NVSC specialistams dalyvaujant statinių statybos procese ir tikrinant, ar gyvenamosiose patalpose suplanuoti natūralaus ir dirbtinio apšvietimo sprendiniai nekels pavojaus sveikatai, visgi pasitaiko atvejų, kai jie neatitinka sveikatai palankių rodiklių. Tokiais atvejais projektai grąžinami taisyti ir pakartotinio vertinimo metu jiems pritariama tik įsitikinus, kad trūkumai pašalinti.

Svarbu, kad projektuojant namą tinkami langai ir dirbtiniai šviesos šaltiniai būtų suprojektuoti būtent gyvenamosios paskirties kambariuose, kuriems priskiriami miegamieji kambariai, virtuvė, darbo ar kitus kasdienius poreikius atitinkantys kambariai. Šiuose kambariuose natūraliam apšvietimui gali būti įrengiami langai tiek išorinėse pastato sienose, tiek stoge, sienose prie lubų ar lubose. Svarbu, kad jie būtų pakankamo dydžio ir į patalpas patektų pakankamai natūralios, tiesioginės arba atspindėtos dangaus skliauto šviesos.

Tam, kad gyvenamuosiuose kambariuose būtų užtikrintas natūralus apšvietimas, yra skaičiuojamas apšvietos koeficientas, kuris lygus langų, lublangių, stoglangių, išorės durų įstiklinto paviršiaus ploto ir patalpos grindų ploto santykiui.

Gyvenamuosiuose kambariuose natūralios apšvietos koeficientas turi atitikti santykį 1:6, virtuvėse – 1:8, o gyvenamuosiuose kambariuose ir virtuvėse, kurie apšviečiami per langus, įrengtus nuožulnioje stogo plokštumoje – 1:10.

Ne mažiau svarbus yra ir dirbtinis apšvietimas, kadangi šaltuoju metų laiku didelę paros dalį turime tenkintis būtent dirbtine šviesa. Kad namuose jaustumėmės gerai ir nekiltų rizika mūsų fizinei ar psichinei sveikatai, projektuojant gyvenamąjį namą turi būti atsižvelgta į mažiausias leidžiamas dirbtinės apšvietos, kuri matuojama liuksais (lx), vertes. Yra nustatyta, kad gyvenamuosiuose kambariuose apšvieta turi būti nuo 150 iki 300 lx, virtuvėse nuo 100 iki 200 lx, voniose, tualetuose – 75 lx, o koridoriuose – 50 lx.

Projektuojant, statant ar rekonstruojant vienbučius ar dvibučius gyvenamuosius namus tiek natūralaus, tiek dirbtinio apšvietimo reikalavimus nustato statybos techninis reglamentas STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ [https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.260205/asr]. Tad jeigu planuojate statyti namą ir svarstote, kur, kiek ir kokių langų turėtų jame būti, verta pasidomėti nustatytais reikalavimais ir kartu su projektuotojais priimti sveikatai palankius sprendimus.

Informacija iš:

Image Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos