vaistai.lt

Saugokitės erkių: keli retai išgirstami faktai apie jų sukeliamas ligas (203/0) 

Saugokitės erkių: keli retai išgirstami faktai apie jų sukeliamas ligasŠį pavasarį erkės jau prabudo, todėl pats metas pradėti jų saugotis. Vaistininkė Toma Gečienė dalijasi penkiais rečiau išgirstamais faktais apie erkių sukeliamas ligas.

 

1. Trečdaliui susirgusiųjų lieka pasekmės

„Erkinis encefalitas – tai nepagydoma liga, kuri gali pažeisti smegenis ir periferinius nervus. Žvelgiant į sergamumo šia liga statistiką Europoje, netgi trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiko ir gyvena su tokiais liekamaisiais reiškiniais kaip nuolatiniai galvos skausmai, negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, elgesio pokyčiai. Kartais neišvengiamas ir paralyžiaus. Tačiau tam užkirsti kelią galima pasiskiepijus nuo erkinio encefalito“, – pasakoja vaistininkė Toma Gečienė.


2. Įkandimo datą žymėkite kalendoriuje

Pakanka vos 10 minučių, kad įsisiurbusi erkė per seiles perduotų mums erkinį encefalitą, pasakoja vaistininkė T. Gečienė. Tačiau erkinio encefalito ligos simptomai pasimato ne iš karto, o per porą savaičių. Todėl ištraukę erkę, būtinai jos įsisiurbimo datą pasižymėkite kalendoriuje. Ateinančias 2 savaites stebėkite, ar nepajutote peršalimo simptomų, karščiavimo, galvos skausmų ir bendro silpnumo. Pastebėjus vos bent vieną iš jų, svarbu pasidaryti tyrimą erkiniam encefalitui nustatyti.


3. Neignoruokite sąnarių skausmo

Vaistininkė pasakoja, kad visiems jau gerai žinoma, jog Laimo ligą galima atpažinti iš atsiraudusio apskritimo ant odos toje vietoje, kur buvo įsisiurbusi erkė. Tačiau apie ligą gali išduoti netgi paprasčiausias kurio nors sąnario skausmas ir jo įkaitimas, kai prilietus ranka jaučiama šiluma. Dažnu atveju šis sąnarys yra netoli įkandimo vietos. Tada svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes laiku pastebėjus Laimo ligą, priešingai negu erkinį encefalitą, ją galima pagydyti su antibiotikais.


4. Jokių aliejų ir sukimų laikrodžio kryptimis

„Vis dar tenka išgirstų istorijų, kaip žmonės, traukdami erkę, bando ją sukti įvairiomis laikrodžio rodyklės kryptimis. Iš tiesų, ją suėmus pincetu reikėtų traukti staigiai ir tiesiai link savęs. Kitas dalykas, ko nereikėtų daryti – tepti įsisiurbusios erkės aliejumi. Ji nuo riebalų tik pradės dusti ir taip išskirs dvigubai daugiau infekcijos sukėlėjų į jūsų organizmą“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.


5. Imunitetas per 1,5 mėnesio

Šiandien pasiskiepiję žmonės jau po pusantro mėnesio gali turėti dalinai įgytą imunitetą erkiniam encefalitui. Atlikus pilną pagrindinio skiepijimo planą, kurį sudaro trys skiepo dozės, įgyjame imunitetą, suteikiantį patikimą apsaugą. Antrąjį skiepą atlikti galima praėjus vos 14 dienų arba 1 mėnesiui po pirmojo. Tada susidaro 70 proc. apsauga. O trečiajai dozei reikėtų atvykti praėjus 5-12 mėnesių nuo antrojo skiepo. Pabaigus pagrindinę skiepijimo schemą, palaikomoji dozė reikalinga po 3 metų. Labai svarbu laiku atvykti skiepų, todėl rekomenduojama vakcinacijos datas žymėti skiepų pase arba kalendoriuje.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos