vaistai.lt

Ką svarbu žinoti apie lėtinę obstrukcinę plaučių ligą? (407/0) 

Ką svarbu žinoti apie lėtinę obstrukcinę plaučių ligą?Lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) serga apie 384 mln. žmonių visame pasaulyje ir tai yra trečia pagrindinė mirties priežastis, sudaranti net apie 3 mln. mirčių per metus. Vien Lietuvoje yra per 28 tūkst. sergančių LOPL, iš kurių kasmet apie 1 tūkst. miršta dėl šios ligos komplikacijų.

Prof. Kęstutis Malakauskas, Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos gydytojas pulmonologas, teigia, kad nors LOPL nėra pagydoma, tačiau laiku ją diagnozavus, galima sulėtinti ligos progresavimą ir užtikrinti pacientams visavertį gyvenimą.

Vienas iš pavojingiausių rizikos veiksnių, galintis sukelti LOPL – rūkymas. Pradėjus varginti lėtiniam kosuliui, skrepliavimui, atsiradus švokštimui ir dusuliui, reikėtų vykti pas gydytoją patikrinimui. „Dėmesį vertėtų atkreipti ypatingai tada, kai pacientui daugiau nei 40 metų, o rūko nuo jaunystės. Taip pat dirbant kvėpavimo sistemai kenksmingomis sąlygomis, pavyzdžiui: apdorojant medieną, grūdus, augalų atliekas, turint sąlytį su anglies ir geležies dulkėmis, automobilių kuro degimo produktais“, – pabrėžia prof. K. Malakauskas.

Dr. Asta Aukštakalnienė, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja antrina, kad LOPL gali sirgti visi rūkantys žmonės, nepriklausomai nuo to, kiek laiko jau turi šį žalingą įprotį. „Dažniausiai liga pasireiškia ilgu kosuliu, kai prireikia net 10-15 minučių išsikosėjimui, – simptomus detalizuoja šeimos gydytoja. – Progresuojant ligai, dėl kvėpavimo takų ir plaučių parenchimos pažeidimo, gali atsirasti nuolatinis dusulys, kuris ypatingai riboja sergančiojo fizinį aktyvumą.“

LOPL – progresuojanti liga, kuri sukelia plaučių ventiliacijos ir dujų apykaitos sutrikimus. Jai būdingi paūmėjimai, kai pacientui per kelias dienas ar savaites pasunkėja dusulys arba kosulys. „Paūmėjimai dažnai siejami su padidėjusiu vietiniu arba sisteminiu uždegimu, ir susiję su didesne mirties rizika“, – aiškina prof. K. Malakauskas.

„LOPL gydymas yra ilgalaikis ir nepertraukiamas, – pažymi profesorius. – Pagrindinis šios klastingos ligos gydymo tikslas – sumažinti paūmėjimų rizikas, gerinti pacientų fizinį pajėgumą ir tokiu būdu stabdyti ligos progresavimą.“

Svarbus tyrimas ankstyvai lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostikai – spirometrija. Atlikus spirometriją, galima įvertinti, ar pacientas serga LOPL. Vitalija Neverauskė, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė pacientams primena, kad Kauno klinikose yra atliekami spirometrijos tyrimai. Svarbu paminėti, kad pacientas įvardintų jaučiamus simptomus šeimos gydytojui, kuris gali paskirti spirometrijos tyrimus.

Kauno klinikų informacija

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos