vaistai.lt

Perspėja tėvus: dėl padidėjusių adenoidų gresia nepataisomi sveikatos pakitimai (162/0) 

Perspėja tėvus: dėl padidėjusių adenoidų gresia nepataisomi sveikatos pakitimaiAdenoidai – vietinis vaiko imunitetas, kuris padeda organizmui apsisaugoti nuo infekcijas sukeliančių virusų ir bakterijų. Vis dėlto ilgainiui jie gali padidėti ir kilti lėtinis jų uždegimas, dėl kurio adenoidai pradeda nebefunkcionuoti ir kyla rizika atsirasti sveikatos problemoms. Laiku nesusirūpinus gresia negrįžtami pakitimai.

Sloga yra dažniausias vaikus kamuojantis simptomas, iki 5 metų amžiaus sloga gali sirgti net ir kas mėnesį, kol galiausiai susiformuoja visavertis imunitetas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila" LOR gydytoja Inga Tamošaitienė pranešime žiniasklaidai sako, kad paprastai sloga trunka iki 2–3 savaičių. „Iš pradžių išskyros iš nosies būna skaidrios, vėliau tirštėja, vargina nosies užgulimas. Palaipsniui sekretas skystėja, jo kiekis ir nosies gleivinės paburkimas mažėja ir, jei vaikas nepasigauna naujos infekcijos, pasveikstama", – aiškina gydytoja ir priduria – jei sloga tęsiasi ilgai ir dažnai kartojasi, vaikas būna nevalingai išsižiojęs, kvėpuodamas jaučia nepatogumą, yra vangus, jaučiasi prastai, vaikui skauda galvą, ausį ar ausis, kartojasi ausų uždegimai, atsiranda knarkimas, kartais net kvėpavimo sustojimai miego metu, tikėtina, kad šių simptomų priežastis yra adenoidų hipertrofija.

Adenoidai – normali anatominė struktūra, vietinis vaiko imunitetas. Apytiksliai adenoidai susiformuoja vienerių metų vaikams. Lytinės brandos metu jie išnyksta, tačiau kai kada būna ir suaugusiems.

Adenoidų hipertrofija (padidėjimas) yra viena dažniausiai diagnozuojamų 2–7 metų amžiaus vaikų LOR ligų. Padidėję adenoidai gali užkimšti nosiaryklę ir apsunkinti kvėpavimą pro nosį. Dėl šios priežasties vaikas gali imti kvėpuoti pro burną, o taip į organizmą patenka nesušildytas, nesudrėkintas ir nuo dulkių, virusų ir bakterijų neapvalytas oras, todėl gali padidėti rizika sirgti viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų infekcijomis (laringitu, bronchitu, tracheitu ir net plaučių uždegimu).

„Būtent dėl išvardintų priežasčių kiekvienas dažnai peršalimo ligomis sergantis vaikas turi būti apžiūrėtas LOR gydytojo. Delsti ir tikėtis, kad simptomai praeis savaime, neverta, nes adenoidų hipertrofijos sukelti simptomai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi, klausos suprastėjimą, o dėl to gali sutrikti vaiko kalbos raida, – įspėja gydytoja I. Tamošaitienė. – Vaikui pradėjus lankyti ugdymo įstaigą, padidėja rizika susidurti su infekcijomis. Susidūrus suveikia apsauginis adenoidų mechanizmas, dėl kurio adenoidai padidėja ir sukelia jau išvardintus simptomus."


Kaip gydoma?

Įtariant adenoidų padidėjimą, būtina apsilankyti pas gydytoją otorinolaringologą. Vizito metu atliekama nosies ir nosiaryklės apžiūra specialia videoendoskopine įranga (fibroskopu). Jei diagnozė pasitvirtina, dažniausiai skiriamas medikamentinis gydymas.

Jei medikamentinis gydymas neatneša rezultatų, gali prireikt adenoidų pašalinimo operacijos (adenoidektomijos).

„Operacija vyksta atlikus bendrą endotrachėjinę nejautrą, kai mažasis pacientas miega, nieko negirdi ir nejaučia. Operacija nėra sudėtinga ir traumuojanti, vidutiniškai ji užtrunkanti apie 20 minučių. Po operacijos, antroje dienos pusėje, pacientas dažniausiai išleidžiamas namo, – pasakoja LOR gydytoja. – Įprastai po operacijos vaikas nesiskundžia skausmu ir jaučiasi gerai."

Po operacijos būtina sumažinti galimų susidūrimų su infekcijomis riziką, todėl iki 2 savaičių reikėtų laikytis tausojančio režimo: neiti į darželį ar mokyklą, riboti fizinį krūvį, vengti karštų patalpų, valgyti kiek minkštesnį maistą.


Kaip išvengti?

Adenoidai padidėja dėl vis pasikartojančio kontakto su infekcijomis, tad gal reikia siekti jų vengti? „Tėvai turi suprasti, kad vaikams sirgti normalu ir tai, ypač pradėjus lankyti darželį ar mokyklą, būna ganėtinai dažnai. Taip formuojasi vaiko imunitetas", – aiškina LOR gydytoja I. Tamošaitienė. Vaiko atskirti nuo pasaulio tikrai negalima, tačiau galima atkreipti dėmesį į kelis dalykus.

- Padėkite vaiko imunitetui. Efektyviausios pamokos vaiko imunitetui – konfrontacija su infekcijomis. Visgi siekiant išvengti ar bent sumažinti galimų virusinių ar bakterinių infekcijų dažnį, vaiko imunitetui reikia padėti: užtikrinti subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą, tinkamą streso valdymą, kokybišką miegą, net ir žiemą dalį dienos praleisti lauke.

- Venkite kontaktų su sergančiais. Sergantieji virusinėmis ar bakterinėmis infekcijomis į orą išleidžia didelius kiekius ligų sukėlėjus. Patariama siekti, kad vaikas vengtų artimų kontaktų su sergančiais ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis – kosinčiais, sloguojančiais, karščiuojančiais.

- Pasirūpinkite tinkama vaiko higiena. Mus nuolat supa įvairūs mikroorganizmai, dalis jų gali sukelti ligas bei prisidėti prie adenoidų hipertrofijos, tačiau kartais jų išvengti neįmanoma ir nėra prasmės. Visgi, kiek įmanoma anksčiau, verta vaiką mokyti higienos rutinos, ypač – rankų plovimo po tualeto pasinaudojimo, grįžus iš lauko ir pan. Jei vaikas dažnai serga peršalimu, verta reguliariai atlikti nosies plovimą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos