vaistai.lt

Pirmąkart Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomija (952/0) 

Pirmąkart Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomijaBesivystant žarnų išemijai gelbėjant pacientės gyvybę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomija su Ratarex‘s įrenginiu. Gydytojas radiologas Andrius Pranculis yra bene vienintelis specialistas šalyje, atliekantis tokio tipo operacijas, - praneša Respublikinė Šiaulių ligoninė. A. Pranculiui analogiškas procedūras yra tekę atlikti Latvijoje, ir Estijoje, mat sudėtingą procedūrą atliekančių intervencinių radiologų vos keli visame Pabaltyje.

Paprašytas prisiminti pirmą kartą Lietuvoje atliktą pasaito ir vartų venų perkutaninę trombektomiją su specialiu įrenginiu, Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojas A. Pranculis prisipažįsta, kad tai yra bene pačios sudėtingiausios operacijos intervenciniam radiologui, kurios reikalauja ypač aukšto specialistų meistriškumo.

„Tokioje atsakingoje procedūroje yra keletas itin svarbių dedamųjų, be kurių sėkmė neįmanoma: įranga, sąlygos, priemonės ir, žinoma, gera komanda. Viską tądien turėjome ligoninės operacinėje, todėl nedelsiant pradėjome operaciją“, - sako intervencinis radiologas A. Pranculis.

„Tai viena iš pavojingiausių patologijų su itin dideliu mirtingumu, nes žmogus tiesiog negali gyventi be žarnyno. Žarnyno išemija įprastai vystosi užsikišus pasaito arterijai. Jau vien tai, kad tokia patologija buvo nustatyta pacientei – yra didelis pasiekimas. Kai arterinis kraujas nepatenka į žarnyną, vytosi nekrozė, kuri lengviau nustatoma. Šiuo konkrečiu atveju buvo atvirkščiai, kraujas negalėjo ištekėti iš žarnyno, tad diagnozuota pasaito ar vartų venos trombozė“, - sako A. Pranculis. Jis atviras: laiku nesuteikus profesionalios pagalbos, padėti pacientei būtų praktiškai nebeįmanoma.

Medikas paaiškina ypatingo kruopštumo ir atidumo reikalaujančią trombų šalinimo procedūrą iš pasaito ir vartų venų. Procesą apsunkina tai, kad pastarosios yra tarsi uždarytos ir nėra tiesiogiai pasiekiamos. Vienintelis sprendimo būdas – punktuoti per kepenis, mat nei per kirkšnį, nei per rankas, nei per venas, jų negalima pasiekti.

Anot A. Pranculio, iš esmės jau pats venos punktavimas - sudėtingas procesas, o jei ši yra užsikimšusi, tai yra papildoma, procesą sunkinanti aplinkybė. „Patekti į trombuotą veną - sunku. Bent komandai pavyko įsipunktuoti vartų veną, per ją patekome į pasaito veną ir išvalėme abi venas nuo trombų. Po insultų šviežiai susidariusius trombus išvalyti yra gerokai lengviau, o šiuo atveju trombai jau yra įsisenėję ir įsitvirtinę, tad jį pašalinti tampa gerokai sunkiau ir reikia specialaus trombektominio įrenginio, kurį ir panaudojome“, - sako A. Pranculis.

Po sėkmingos operacijos pacientė, dar kurį laiką stebėta Gastroenterologijos skyriuje, o vėliau išleista namo.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos