vaistai.lt

Medikų, pacientų, gydymo įstaigų bei vaistinių atstovai kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą – prašo stabdyti jau ne kartą atmestas įstatymo pataisas (410/0) 

Medikų, pacientų, gydymo įstaigų bei vaistinių atstovai kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą – prašo stabdyti jau ne kartą atmestas įstatymo pataisasŠalyje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos, medikai, vaistinių bei pacientų atstovai kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komiteto narius su prašymu nepalaikyti Sveikatos draudimo įstatymo projekto, kuriuo iš naujo norima Valstybinei ligonių kasai (VLK) suteikti perteklines galias vienašališkai nutraukti arba stabdyti sutartis su gydymo įstaigomis ir vaistinėmis dėl valstybės kompensuojamų paslaugų ir medicinos priemonių apmokėjimo. Rašte nuogąstaujama, kad siūlomi pakeitimai turės ypatingai neigiamą reikšmę sveikatos paslaugų prieinamumui. 

Kreipimesi pažymima, kad siekiamos įtraukti naujos Sveikatos draudimo įstatymo pataisos nebuvo derintos su visuomene, sveikatos sistemos dalyviais bei kitais socialiniais partneriais, neatliktas jų poveikio vertinimas. Be to, analogiški projektai jau buvo ne kartą teikti Seimui ir jiems nebuvo pritarta. 

Raštą Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams pasirašė Lietuvos medikų sąjūdis, Lietuvos Respublikos odontologų rūmai, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija, Diagnostikos ir gydymo įstaigų asociacija, Lietuvos vaistinių asociacija. 

Naujais Sveikatos reikalų komitetų siūlymais siekiama, kad VLK, per dvejus metus nustačius du analogiškus tų pačių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, turėtų vienašališką galią sustabdyti arba nutraukti sutartis su sveikatos priežiūros įstaigomis ar vaistinėmis dėl valstybės kompensuojamų paslaugų finansavimo. Atnaujinti sutartį būtų galima tik po vienerių metų. 


Nauja tvarka sukeltų pavojų gyventojų sveikatai

Kaip teigiama rašte komiteto nariams, priėmus naujus siūlymus ir suteikus VLK vienašališką galią priimti sprendimus dėl sutarčių su gydymo įstaigomis bei vaistinėmis stabdymo arba nutraukimo, neabejotinai pablogėtų valstybės kompensuojamų paslaugų prieinamumas pacientams. Anot kreipimosi iniciatorių, gyventojai būtų priversti arba kreiptis į kitas gydymo įstaigas, taip dar labiau didinant ilgų eilių pas gydytojus problemą, arba mokėti visą medicinos, slaugos ar odontologijos paslaugų kainą. 

Be to, kaip akcentuojama rašte, priėmus siūlymus, nauja tvarka turėtų būti taikoma tiek privačioms, tiek viešosioms sveikatos priežiūros įstaigoms, tad sutriktų ir gyvybiškai būtinų paslaugų prieinamumas. Organizacijų bei asociacijų atstovų teigimu, nustačius pažeidimus valstybinėse gydymo įstaigose bei didžiosiose šalies klinikose, VLK lygiai taip pat turėtų stabdyti arba nutraukti sutartis dėl finansavimo, taip pacientams sukeliant iššūkius gauti būtiniausias paslaugas, kaip reanimacijos ir intensyviosios terapijos, onkologijos, organų transplantacijos, chirurgijos ar dializės. 

„Tokie precedento neturintys atvejai ir jų pasekmės būtų sunkiai įsivaizduojami, todėl priešingai, nei teigiama, siūlomos kraštutinės sankcijos vargu ar būtų taikomos lygiais pagrindais visoms sveikatos priežiūros įstaigoms”, – rašoma kreipimesi. 


Nepritaria neproporcingos galios suteikimui

Organizacijų bei asociacijų atstovų teigimu, politikų siūlymas suteikti galimybę VLK direktoriui priimti sprendimus dėl finansavimo sutarčių sustabdymo ar nutraukimo yra neproporcingos galios suteikimas. 

Kaip teigiama rašte, iki šiol nėra aišku už kokius pažeidimus kokios sankcijos būtų taikomos. Be to, kreipimesi nuogąstaujama, kad net ir apskundus VLK sprendimą teismui, bylos nagrinėjimo metu, sveikatos įstaiga privalėtų nutraukti kompensuojamų paslaugų suteikimą gyventojams. 

„Tokį siūlomą teismingumo modelį kritikuoja ne tik medikai, pacientai, sveikatos priežiūros vadybininkai, bet ir teisininkai”, – teigiama rašte Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams. 

Kreipimusi taip pat bandoma atkreipti politikų dėmesį, kad priėmus naujus siūlymus ir suteiktus VLK direktoriui vienašališką galią priimti sprendimus dėl sutarčių su gydymo įstaigomis ir vaistinėmis sustabdymo ar nutraukimo, tai gali supriešinti viešąjį ir privatų sveikatos priežiūros sektorius bei tapti tam tikromis nepagrįstomis baudžiamosiomis priemonėmis prieš konkrečias medicinos įstaigas ar vaistines. 

Raštą Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariams pasirašiusios organizacijos ragina atsižvelgti į išdėstytus argumentus bei išbraukti minimas nuostatas arba nepalaikyti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo. 

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos