vaistai.lt

Europiečiai vartoja nepakankamai vitaminų ir mineralų (1312/0) 

Europiečiai vartoja nepakankamai vitaminų ir mineralųAštuoniose Europos valstybėse ištyrus, kiek jų gyventojai su maistu suvartoja pagrindinių mikroelementų, nustatyta, kad kai kurių esminių vitaminų ir mineralų gaunama nepakankamai.

Tyrimas atskleidė, kad daugiausiai nuo rekomenduojamų normų atsilieka vitamino D suvartojimas, tačiau visų amžiaus grupių gyventojai – tiek moterys, tiek ir vyrai, nepakankamai vartoja geležies, kalcio, cinko, vitaminų B1, B2, B6 ir folio rūgšties.

Tarptautinio gyvybės mokslų instituto (International Life Sciences Institute, ILSI) mokslininkų grupė įvertino, kiek Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės, Ispanijos ir Lenkijos gyventojai su maistu gauna 17 svarbiausių mikroelementų.

„Geriau suprasti, kiek visoje Europoje yra pakankamai suvartojama mikroelementų, yra svarbus uždavinys“, – teigia mokslininkai, kurių ataskaitą paskelbė „British Journal of Nutrition“.

Specialistai mano, kad nors dabar mitybos politika Europoje daugiausia susitelkusi ties pernelyg didelio vartojimo problemų, visame žemyne nedaug žinoma apie optimalius mikroelementų vartojimo kiekius.

Tyrimo autoriai mano, kad jie gavo „svarbios informacijos apie mikroelementų suvartojimą Europoje ir tikėtiną jų nepakankamumą atskirose šalyse“, praneša sciencedaily.com.

Tyrimui buvo panaudota informacija apie įvairiose šalyse atliktas gyventojų mitybos apklausas, kreipiant dėmesį į 17 komponentų. Nustatyta, kad yra nemažai įvairių mikroelementų, kurių gyventojai turėtų suvartoji daugiau. Tai visų pirma pasakytina apie geležį, kalcį, cinką, vitaminus B1, B2, B6, D ir folio rūgštį.

Iš nepakankamai suvartojamų vitaminų, mokslininkai išskyrė vitaminą, D, kurio didelis nepakankamumas tarp visų amžiaus grupių Europos gyventojų gali kelti pavojų sveikatai. Kai dėl mineralų, jų trūkumas gali kelti problemų tam tikrų amžiaus grupių gyventojams.

„Mūsų žiniomis, mikroelementų vartojimas iš karto keliose šalyse ištirtas pirmą kartą. Todėl jis suteikia geresnį supratimą apie mikroelementų pakankamumą Europoje ir yra vertingas šaltinis vertinant gyventojų būseną“, – teigia autoriai.

ILSI yra pasaulinė nevyriausybinė organizacija, kuri savo misija laiko plėtoti mokslinius tyrimus, kurie pagerintų visuomenės sveikatą ir gerovę.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, yra nustatytos visų tyrime minimų mikroelementų rekomenduojamos paros normos: B1 (tiaminas) – 1,1 mg, B2 (riboflavinas) – 1,4 mg, B6 – 1,4 mg, D – 5 mikrogramai, folio rūgštis – 200 mikrogramų, kalcis – 800 mg, geležis – 14 mg, cinkas – 10 mg.

Vitaminas B1 dalyvauja organizmui iš angliavandenių gaminant energiją, jis svarbus širdies, raumenų, nervų sistemos veiklai, padeda atsigauti po stresų, palaiko normalų augimą ir vystymąsi, vaisingumą, laktaciją.

Vitaminas B2 taip pat dalyvauja gaminant energiją, susidarant raudonosioms kraujo ląstelėms ir vykstant deguonies apykaitai jose, susidarant antikūniams,  jis būtinas normaliam organizmo augimui ir dauginimuisi. Vitaminas B2 būtinas sveikai odai, nagams, plaukams, normaliai skydliaukės veiklai, imunitetui.

Vitaminas B6 dalyvauja organizmui skaidant baltymus ir angliavandenius, gaminant insuliną, formuojantis raudonosioms ir baltosioms kraujo ląstelėms, fermentams ir kitiems junginiams. Vitaminas B6 svarbus nervų sistemos veiklai, organizmo atsparumui infekcijoms.

Žmogaus sveikatai ypač svarbaus vitamino D nepakankamumo simptomai yra raumenų skausmas, silpni kaulai, energijos trūkumas ir nuovargis, susilpnėjęs imunitetas, polinkis į depresiją ir nuotakų kaita, miego sutrikimai. Mokslininkai teigia, kad beveik pusė visų žmonių turi mažiau vitamino D nei optimalus kiekis, ir ši problema didėja, žmonėms vis daugiau laiko leidžiant  patalpose.

Folio rūgštis yra būtina organizmo augimui ir vystymuisi, naujų ląstelių susidarymui, DNR gamybai. Folio rūgšties poreikis labai padidėja suaktyvėjus ląstelių augimui nėštumo laikotarpiu, maitinant krūtimi, sergant kai kuriomis vėžio formomis (leukemija). Folio rūgštis svarbi normaliai smegenų funkcijai, protinei ir emocinei sveikatai. Folio rūgštis būtina normaliam vaisiaus vystymuisi, padeda išvengti išsigimimų.

Geležis yra būtinas mineralas praktiškai visiems gyviems organizmams. Geležis yra sudedamoji deguonį kraujyje pernešančių proteinų dalis, taip pat reikalinga kitiems audiniams ir procesams.

Cinkas svarbus imunitetui, virškinimo sistemos veiklai. Cinkas palaiko normalų augimą ir vystymąsi, yra svarbus moterų ir vyrų lytinėms funkcijoms. Šis mikroelementas svarbus skonio ir uoslės pojūčiams, apetito reguliavimui, turi antioksidacinių savybių.

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos