vaistai.lt

Daugėja tuberkuliozės tarp AIDS sergančiųjų (534/0) 

Daugėja tuberkuliozės tarp AIDS sergančiųjųArtėjant pasaulinei tuberkuliozės dienai (kovo 24-ąjai) Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (toliau – ULAC) primena, kad Europos regione tuberkuliozė – dažniausias AIDS žymintis susirgimas tarp suaugusių asmenų. Pernai Lietuvoje tuberkulioze susirgo puse ŽIV infekuotų asmenų, kuriems nustatytas AIDS. Prieš porą metų tokių asmenų buvo mažiau – apie trečdalis.  ES šalyse šis rodiklis 2012 metais buvo žemesnis ir siekė 10,3 procentus. Be to, bendra ES šalyse šio rodiklio tendencija yra mažėjanti.  Tačiau Rytų Europos šalyse ŽIV ir tuberkuliozės dvigubos infekcijos atvejų daugėja.

ULAC duomenimis, paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS, pernai susirgo 44 ŽIV užsikrėtę asmenys ir tai dvigubai daugiau nei prieš porą metų. Pagal galimą užsikrėtimo būdą virš 40 proc. susirgusiųjų AIDS buvo švirkščiamųjų narkotikų vartotojai. Dauguma gyvenantys Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. Sergamumo AIDS rodiklis pastaraisiais metais augo ir 2012 metais siekė 1,3 atvejo 100 000 gyventojų ir tai daugiau nei Europos vidurkis (1.0).

Iki šių  metų sausio 1 d. Lietuvoje užregistruoti 2237 ŽIV infekcija užsikrėtę asmenys, iš kurių 334 susirgo AIDS . Trečdalis iš susirgusiųjų AIDS jau yra mirę nuo AIDS. Pernai nuo AIDS mirė 26 ŽIV infekuoti asmenys, užpernai 28.     

Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, asmenys, kuriems pirmą kartą diagnozuojama tuberkuliozė, tuberkuliozės atkrytis ar TB gydymo nesėkmė ir kt. atvejais yra tiriami dėl ŽIV infekcijos. Užpernai dėl ŽIV patikrinta 83,7 proc. visų naujai TB susirgusių pacientų, pernai – 56,3 proc. Europos šalių vidurkis siekia apie 75 procentus, tačiau labai gerą - 90 proc., patikros lygį buvo pasiekusios 10 Europos šalių (tarp jų nėra Baltijos šalių).  Tuberkuliozės informacinės sistemos duomenimis, ŽIV paplitimas tarp naujų TB atvejų svyruoja: 2010 m. siekė 0,89 proc., 2012 – 2,5 proc., 2013 – 1,66 proc. Estijoje ir Latvijoje pastarasis rodiklis trigubai aukštesnis ir viršija ES šalių vidurkį (5,5 proc.).

„Tuberkuliozė ir ŽIV infekcija yra tampriai susijusios. ŽIV infekcija didina TB atkryčių dažnį. Jei ŽIV užsikrėtęs žmogus suserga TB, suaktyvėja ŽIV dauginimasis, padidėja ŽIV infekcijos progresavimo greitis. Neretai tuberkuliozė tampa ŽIV infekuotų asmenų mirties priežastimi“, – pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas. Pasak jo, nustačius tuberkuliozę ŽIV infekuotam asmeniui, tuberkuliozės gydymas turi būti pradedamas iš karto.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai antiretrovirusinė terapija ŽIV ligai gydyti buvo skirta 407 ŽIV infekuotiems asmenims, iš kurių apie 40 proc. užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pernai ŽIV ligos gydymui vaistams skirta apie 5,7 mln. litų. iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

Parengė ŽIV/AIDS, LPI ir hepatitų epidemiologinės priežiūros skyrius

 

Informacija iš:

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos