vaistai.lt
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai

Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judesius lydi nuolatinis skausmas. Atsiradus pirmiesiems skausmams ir nustačius sąnarių pažeidimus dar nereiškia, kad juos būtina endoprotezuoti – pirmiausia taikomi kiti, vadinamieji konservatyvūs gydymo metodai (mankštos, fizinio krūvio korekcija, fizioterapinės procedūros, vaistai nuo skausmo ir uždegimo, injekcijos ir kt.). Radiologiniai sąnarių pokyčiai (sąnarių dilimo požymiai) nustatomi didžiajai daliai pacientų, sulaukusių 65 metų. Šio amžiaus pacientams dažniau nustatoma ir kaulų kokybę bloginanti osteoporozė, tačiau ne visi pacientai dėl jos gydosi.

Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės maitintis į veną, nes įprastai valgomas maistas nėra įsisavinamas. Šią žinią vilnietė Inga su vyru iš medikų išgirdo, kai jų sūneliui buvo vos 3 mėnesiai. Tuo metu jie džiaugėsi, jog mažylis išgyveno po patirtos sudėtingos operacijos, tačiau žinia apie itin specifinį mitybos būdą sukrėtė. Dabar berniukui jau penkeri ir, kaip sako Inga, iššūkis yra tiesiog gyventi normalų gyvenimą.

Vaistų prieinamumas: vaisto registracijos nereikėtų painioti su vaisto kompensacija

Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje itin dažnai kalbama apie tai, kad Lietuvos pacientai, skirtingai nei gyvenantys kitose Europos šalyse, turi prastesnes galimybes gydytis. Pabrėžiama, kad jiems trūksta naujų, inovatyvių vaistų, dėl to neretai kaltinamos įvairios valstybinės institucijos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) nori atkreipti dėmesį, kad tokias diskusijas inicijuojantys, taip pat debatuose apie vaistus dalyvaujantys asmenys, kalbėdami apie vaistų prieinamumą, neretai painioja sąvokas: vaisto registraciją su įrašymu į kompensuojamų vaistų sąrašą, naujai registruotą vaistą – su inovatyviu.

Gėlės maiste: kokias jų rūšis naudoti saugu, o kurias – rizikinga?

Maisto puošime ir patiekalų gamyboje naudojamos gėlės jau tapusios daugelio gamintojų atributu. Maistas neretai puošiamas ir džiovintomis arba šviežiomis gėlėmis, jų žiedlapiais dėl siekio nustebinti ir suteikti daugiau patrauklumo. Kai kurios gėlių rūšys iš tiesų patiekalui suteikia išskirtinumo, tačiau ne visos gėlės yra valgomos ir kai kurių žiedai gali sukelti sveikatos negalavimų. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ragina gamintojus atidžiau rinktis maiste norimas naudoti valgomąsias gėles. 

Odos ilgaamžiškumui įtaką daro ir genetika, ir oro sąlygos: kaip pristabdyti jos senėjimą

Odai senstant išlaikyti ją stangrią ir elastingą tampa vis didesnis iššūkis, o jos būklė vis labiau priklauso nuo gausybės faktorių: genetinių bei biologinių procesų, oro sąlygų ar ultravioletinių spindulių. Specialistės pataria, kokios priemonės padės išlaikyti odą gražią ir sveiką ir kaip kovoti su jos senėjimu.

Naująją COVID-19 atmainą ne visada aptinka savikontrolės testai

Pastaruoju metu augant susirgimų koronaviruso infekcija skaičiui, kartais žmonės skundžiasi, kad jaučia COVID-19 būdingus simptomus, tačiau namuose atliekami savikontrolės testai to nerodo. Gydytojai sutinka, kad šiuo metu cirkuliuojančią koronaviruso atmainą tokie testai ne visada „pagauna“, ypač pirmosiomis ligos dienomis arba kai yra atliekami ne visai teisingai.

Buityje naudojamų valiklių pavojai: kokių saugumo taisyklių laikytis

Švara namuose dažnai pareikalauja ne tik daug įdirbio, bet ir gausybės skirtingų priemonių. Tačiau svarbu žinoti, kad namų tvarkymui naudojama buitinė chemija gali turėti žalingą poveikį ne tik odai ar nagams, bet taip pat ir kvėpavimo takams bei akims. Kas gali nutikti naudojant stiprios sudėties buitinę chemiją ir kaip sumažinti jos daromą žalą organizmui?

 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos