cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Kaip Silicio slėnis pamilo psichodelikus: vietoje kofeino – maža narkotikų porcija

LSD vartojimas mažomis dozėmis tapo nauju darbo įrankiu.

Kai šveicaras chemikas Albertas Hofmanas 1938 metais pirmą kartą susintetino lizergino rūgšties dietilamidą, nei jis, nei jo kolegos nė neįtarė, kad ši medžiaga pasižymi haliucinogeninėmis savybėmis – jos netyčia buvo atrastos tik po penkių metų. Amžiaus viduryje mokslininkai aktyviai eksperimentavo su nauju preparatu – iš pradžių jį naudojo šizofrenijos tyrimams, paskui ėmė spėlioti, kad jis gali stimuliuoti kūrybiškumą, gydyti alkoholizmą ir depresiją. Kai septintajame dešimtmetyje LSD pateko į kontrkultūrą, medžiagą imta drausti naudoti JAV ir kitose šalyse.

Dabar, nors ir nelegali, rūgštis grįžta į masinį vartojimą. Pastaruosius kelis metus technologijos Meka, Silicio slėnis, tiesiog pamišęs dėl mikrodozingo (microdosing) – reguliaraus mažų dozių vartojimo,
 taip siekiant padidinti kūrybiškumą ir pagerinti darbingumą. Publikacijos Wired, GQ, Rolling Stone, Vogue, Esquire ir dešimtyse kitų leidinių liudija, kad griežtai ribotų LSD porcijų vartojimas jau ne vien atskirų eksperimentatorių užsiėmimas, o sparčiai tampa mainstreamu.

Silicio slėnio biohakeriai garsėja išradingais žmogaus kūno efektyvumo didinimo sprendimais. Jie bando fototerapiją, krioterapiją, specialų kvėpavimą, smegenų elektrostimuliaciją, dietas, elgesio triukus ir netgi parabiozę – jaunesnio kraujo perpylimą į savo organizmą, kuriuo susidomėjo rizikos kapitalo verslininkas Peteris Thielas, pagarsėjęs ketinimu gyventi amžinai. Dabar vis populiarėja cheminė smegenų stimuliacija – preparatais nootropais, vadinamaisiais proto vaistais (smart drugs) – ir lygiagrečiai – LSD mikrodozėmis, kurios, kaip tvirtinama, padeda susikaupti, padidina darbingumą ir pagerina savijautą.

Platus „našumo psichodelikų“ aptarimas prasidėjo 2011 metais, kai garsus psichologas, pripažintas psichoaktyvių medžiagų ekspertas ir bestselerio „The Psychedelic Explorer's Guide“ autorius Jamesas Fadimanas organizavo konferenciją šia tema. Ten jis pateikė tyrimų ir savo eksperimentų rezultatus, paskelbė LSD mikrodozes alternatyva kitiems preparatams, naudojamiems protinės veiklos aktyvinimui. Fadimanas netgi pateikė savo rekomendacijas: po mikrodozę vartoti kas 3–4 dienas, iš ryto ir po to užsiimti įprasta veikla. Pasak psichologo, „LSD tėvas“ Hofmanas, išgyvenęs iki 102 metų, paskutinius du gyvenimo dešimtmečius ir pats užsiėmė mikrodozingu, ir teigė, kad ši praktika praskaidrina jo protą. 2017 metų sausį, sukėlusi naują diskusijų audrą, pasirodė rašytojos Ayelet Waldman knyga „A Really Good Day: How Microdosing Made a Mega Difference in My Mood, My Marriage, and My Life“.

Remiantis oficialia statistika, 2015 metais JAV buvo daugiau nei 25 mln LSD naudotojų; palyginimui: 1970 metais, kai LSD Amerikoje jau buvo uždraustas, ją naudojo ~2 mln žmonių. Kaip pažymi rašytoja ir Mičigano universiteto dėstytoja Claire Vaye Watkins, jei devintajame dešimtmetyje kokainas tiekė energiją Wall Streetui, tai antrajame šio amžiaus dešimtmetyje LSD idėjomis maitina Silicio slėnį, padėdamas spręsti uždavinius, kuriems reikia koncentracijos ir bendravimo su žmonėmis tuo pat metu. LSD mikrodozę JAV gauti nesunku. New Republic straipsnyje Watkins prisipažįsta, kad pasiteiravo poros draugų, šie – poros savo draugų, ir jau po kelių dienų gavo voką su preparatu. Kaina: $100 už šimtą mažučių porcijų.

Mikrodozingo gerbėjai tvirtina, kad „ikiterapinė“ porcija – dešimtadalis to, ką vartoja vakarėlių dalyviai, arba 10 µg LSD, – pernelyg maža, kad žmogus pajustų „kaifą“, tačiau pakankama, kad sukeltų „ląstelinį atgarsį“ ir suteiktų šiek tiek papildomos energijos, šiek tiek mąstymo aštrumo, šiek tiek pakeltų nuotaiką. Naudojančiųjų šią medžiagą mikrodozėmis nuomone, tai daug saugiau už tradicinius nuotaikų kaitos, nerimo ar dėmesingumo deficito ir hiperaktyvumo gydymui naudojamus preparatus – viso to, ką amerikiečiai nereta naudoja, siekdami padidinti produktyvumą ir žvalumą.

Mikrodozingas laikomas geresne alternatyva ankstesniems „proto narkotikams“, Adderll ir Ritalin. Kas svarbu, kad kitaip nei narkotinių medžiagų atveju, jis naudojamas ne pramogai, – tai blaivus išskaičiavimas, mikrodozingas laikomas savotišku darbo instrumentu, galimybe optimizuoti smegenų funkcijas. Verslininkai, inžinieriai, pardavimų specialistai, programuotojai, analitikai, vartojantys psichodeliko mikrodozes, šią praktiką aiškina daugmaž vienodai: jei nori būti geriausias savo srityje, natūralu daryti tai, kas padeda šį tikslą pasiekti. Jei tai būtų kažkokia jogos poza tam tikru metu, ar koks nors patiekalas, ar bet koks kitas ritualas, jie atliktų jį. Taip jau susiklostė, kad padeda LSD – bent jau jų pačių požiūriu.

Mikrodozės vartojamos tvarkingai, tiksliai, kaip vaistai su aiškia vartojimo
 instrukcija. Trisdešimtmetis analizės kompanijos darbuotojas papasakojo Wired, kad perka LSD tabletes šešėliniame internete, supjausto gabalėliais ir sudeda į kapsules, kurias vartoja kas tris dienas iš ryto prieš darbą, drauge su multivitaminais. „Jie tapo mano gyvenimo dalimi, beveik kaip kavos puodelis, tik geriau, – sako jis. – Juos naudojant, paprasčiau susidoroti su kompleksiniais projektais, kai reikia vienu metu galvoje laikyti daug ką“. Pasak 34 metų Londone dirbančio programuotojo, mikrodozes vartojančio rytais, 1–2 kartus per savaitę, rūgštis padeda jam „dirbti labiau susitelkus, atsikračius neproduktyvių minčių“. „Tai buvo didinga“, – įspūdžiais dalinasi 25 metų Stenfordo un-to absolventas, dirbantis technologijų startuolyje San Franciske. – Man puikiai sekėsi pardavimai, bendravau su žmonėmis, radau jų technologinių problemų sprendimus. Nustebtumėte, kiek žmonių tai daro, galva neišneša“.

Reikalas tas, aiškina žinovai, kad smegenų darbo, suvokimo, koncentracijos „pagerėjimas“, – sąvokos, kurias sunku išmatuoti. Pasak Dave'o Asprey, biohakerio ir garsiosios „ neperšaunamos kavos“ kūrėjo, tik tada, kai nustojo vartoti mikrodozes, pastebėjo, kad kažkas ne taip. Medžiagos poveikis nėra galingas, tiesiog „labiau jautiesi savimi“, tvirtina jis. Žmogus gali nesuprasti, kad preparatas paveikė, sako Nootroo įkūrėjas Ericas Matzneris; daugelis tik baigiantis dienai staiga suvokia, kiek daug suspėjo ir kaip efektyviai dirbo. Beje, mikrodozingo propaguotojai nurodo ir mokslinius šio efekto patvirtinimus. Yra tyrimų, patvirtinančių teigiamą piracetamo poveikį atminčiai, L-tianino – smegenų alfa bangoms ir t.t.

Beje, sako Fadimanas, tie, kas tik pradeda naudoti mikrodozes, susiduria su dažna problema: žmogus, naudojantis LSD, laukia, kol preparatas aiškiai paveiks. Kitaip tariant, jam norisi pajusti efektą, o kai lūkesčiai nepasiteisina – porcija visgi labai maža, – jie suvartoja daugiau. Rekomenduojamos dozės viršijimas, savaime suprantama, priartina psichodelinį efektą. Vienas iš Fadimano korespondentų, suvartojęs 25 µg vietoje 10 µg, rašė jam: „Pasitarime dėl pardavimų supratau, kad man visada buvo nusispjauti į tą idiotišką produktą, tad, išėjau namo“.

Dauguma gydytojų, visgi, nelinkę rekomenduoti savo pacientams LSD mikrodozių kaip darbingumo padidinimo priemonės. Kol kas anksti kalbėti apie lengvos stimuliacijos rūgštimi, kuria susižavėjo Silicio slėnis, žalos ar naudos įrodymus, – plačių tyrimų šia tema nėra, ir mūsų žinios apsiriboja bandžiusiųjų atsiliepimais. Gydytoja iš Kalifornijos Molly Maloof, konsultuojanti medicinos ir technologijų startuolius moksliškai pagrįstos sveikatos optimizacijos klausimais, pabrėžia, kad, nors ir žino apie mikrodozingo efektus, dažniau savo pacientams teikia ne tokias „madingas“ rekomendacijas. Šiuos patarimus visi esame girdėję šimtus kartų: išsimiegokite, būkite fiziškai aktyvūs, sveikai maitinkitės, užsiimkite meditacija ar joga. „Dauguma žmonių nedaro šių esminių dalykų ir, siekdami rezultato, vartoja tabletes. Visiems norisi trumpesnio kelio“ – sako ji.

Duomenų, kiek žmonių praktikuoja mikrodozingą Silicio slėnyje, ar Londone, ar kituose technologijų ekonomikos centruose, nėra. Bet, sprendžiant iš publikacijų gausos žiniasklaidoje, ši praktika gali pasirodyti esanti paplitusi plačiau, nei įsivaizduojame. Tai, kas prasidėjo kaip saujelės biohakerių eksperimentas, dabar plinta po respektabilias kompanijas. Patarimų dėl LSD mikrodozių į gydytojus kreipiasi ne marginalai, o turtingi ir sėkmingi verslininkai, kuriems reikia dirbti greičiau, ilgiau ir aktyviau, net jei tai susiję su rizika. „Gali būti, ir jūsų biure kuriame nors kabinete kas nors įsimeta tabletę smegenų stimuliacijai – viskas vardan savęs gerinimo, – rašo GQ. – Ar galite sau leisti suteikti jam pirmenybę?“

I. Solomonova
World Press skilties redaktorė
republic.ru

Parengta pagal:
Как Кремниевая долина полюбила психоделики

 

Informacija iš:

Kaip Silicio slėnis pamilo psichodelikus: vietoje kofeino – maža narkotikų porcija

Image: FreeDigitalPhotos.net

Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Atliekamas tyčinio žalojimosi ir savižudybės grėsmės atvejų registravimo medicinos dokumentuose praktikos žvalgomasis tyrimas
masks
Vietoje pietų miego vaikų darželių auklėtiniai galės rinktis ramias veiklas
masks
Kodėl narkozės metu žmogus nejaučia skausmo?