„Siemens Healthcare Diagnostics“ šlapimo tyrimo juostelės su reagentais
SANTRAUKA IR PAAIŠKINIMAS
Išimtos iš buteliuko „Siemens“ juostelė su reagentais jau yra paruošos naudoti. Juostelių rodmenis galima pamatyti vizualiai (skirta naudoti profesionalams).
NEGALIMA NAUDOTI PAKARTOTINAI: kiekviena tyrimo juostelė skirta naudoti tik vieną kartą.
DĖMESIO: užtikrinkite, kad darbo vietose ir mėginių indeliuose nebūtų ploviklių ir kitų taršių medžiagų. Kai kurios medžiagos gali koreguoti paciento rezultatus.
MĖGINIO SURINKIMAS IR PARUOŠIMAS
Į švarų, sausą indelį surinkite šviežią šlapimą. Prieš atlikdami tyrimą šlapimo mėginį sumaišykite, o tyrimą atlikite per dvi valandas po šlapinimosi. Šlapimo mėginio užteršimas odos prausikliu, kurio sudėtyje yra chlorheksidino, gali paveikti baltymų (ir kiek mažiau santykinio svorio ir bilirubino) tyrimo rezultatus. Darbo vietose ir mėginių indeliuose neturi būti ploviklių ir kitų mėginį galinčių užteršti medžiagų. Jei tyrimo nepavyksta atlikti per rekomenduojamą laiką, šlapimo mėginį tuoj pat įdėkite į šaldytuvą, o prieš tyrimą išimkite ir palaikykite, kol jis taps kambario temperatūros.
NURODYMAI, KAIP ATLIKTI TYRIMĄ
- Įmerkite visus juostelės ruoželius su reagentais į šlapimą ir nedelsdami ištraukite juostelę. Jei juostelę įvertinsite vizualiai, pradėkite skaičiuoti laiką.
PASTABA: identifikuojamąjį ruoželį galima merkti į šlapimą ir kontrolinius tirpalus.
2. Perbraukite juostele per indelio kraštą, kad pašalintumėte šlapimo perteklių, ir nusausinkite jos kraštą popieriaus rankšluosčiu ar audiniu.
3. Įvertinant vizualiai:
Vizuali rezultatų analizė skirta tik profesionaliam naudojimui.
- Palyginkite kiekvieną reagento ruoželį su atitinkama spalvotų blokelių eilute ant buteliuko etiketės.
- Įvertinkite kiekvieną ruoželį etiketėje nurodytu laiku, pradėdami nuo trumpiausio laiko.
- Laikydami juostelę prie spalvotų blokelių kruopščiai sulyginkite, kuris iš jų atitinka.
- Įvertinkite ruoželius esant geram apšvietimui.
LAIKYMAS IR NAUDOJIMAS
Laikykite 15–30oC temperatūroje. Nenaudokite juostelių pasibaigus jų galiojimui ( ).
Nelaikykite buteliuko tiesioginėje saulės šviesoje ir neišimkite iš jo džioviklio. BŪTINA SAUGOTI NUO ŠVIESOS, KARŠČIO IR APLINKOS DRĖGMĖS SIEKIANT APSAUGOTI NUO PAKITUSIO REAGENTŲ REAKTYVUMO. Neišimkite juostelės iš buteliuko, jei ji nebus tuoj pat naudojama tyrimui. Išėmę juostelę su reagentais, tuoj pat tvirtai uždarykite dangtelį. Nelieskite juostelės reagentų zonų. Reagentų ruoželių spalvos pasikeitimas arba patamsėjimas gali reikšti, kad juostelė nebetinkama naudoti. Jei tai akivaizdu arba jei tyrimo rezultatai yra abejotini ar neatitinka laukiamų rezultatų, įsitikinkite, kad nėra pasibaigęs gaminio galiojimas ir jis tinkamai reaguoja, naudojant žinomas neigiamas ir teigiamas kontrolines medžiagas.
PROCEDŪROS APRIBOJIMAI
Kaip ir visi kiti laboratoriniai tyrimai, galutiniai diagnostiniai ar terapiniai sprendimai neturi būti grindžiami vienu rezultatu ar metodu.
Nekeiskite procedūros ir nepriimkite jokio mediciniškai svarbaus sprendimo, prieš tai nepasitarę su sveikatos priežiūros specialistu. Medžiagos, dėl kurių šlapimo spalva tampa neįprasta, gali turėti įtakos reagentų ruoželių rodmenų įvertinimui ant šlapimo analizės juostelių. Šios medžiagos – tai matomas kraujo ar bilirubino kiekis ir vaistai, kurių sudėtyje yra dažiklių, nitrofurantoino arba riboflavino. Paprastai šlapime esančios askorbo rūgšties koncentracija šiems tyrimams įtakos neturi.
TYRIMO INFORMACIJA
BALTYMAI :
Per parą (24 val.) paprastai išsiskiria mažiau nei 0,15 g (150 mg) bendro baltymų kiekio. Didesnis nei 0,5 g (500 mg) baltymų kiekis per dieną (juostelės rezultatas ≥ 0,3 g/l arba 30 mg/dl) reiškia klinikinę proteinuriją. Reikia atlikti klinikinį vertinimą, kad būtų galima įvertinti pėdsako rezultatų reikšmę. Baltymų tyrimas yra mažiau jautrus gleivių baltymams ir globulinams, kurių aptinkamas kiekis paprastai būna 0,6 g/l (60 mg/dl) arba didesnis; neigiamas rezultatas neatmeta šių kitų baltymų buvimo.
KRAUJAS :
Paprastai šlapime hemoglobino neaptinkama (RBC/μL). Pėsako reakcijos reikšėpacientams gali skirtis, o vertinant atskiru atveju reikia atlikti klinikinį vertinimą. Dažnai, nors ne visada, moterų kurioms yra menstruacinis periodas, šlapime randama kraujo. Tyrimo reagentas yra vienodai jautrus ir mioglobinui, ir hemoglobinui. 150–20 μg/l (0,015–,062 mg/dl) hemoglobino koncentracija yra mažaug lygi 5–0 sveikų raudonųjų kraujo kūnelių viename mikrolitre. Reakcijos jautrumą gali sumažinti kaptoprilis ir kiti junginiai, kuriuose yra sulfhidrilo grupių. Esant kai kuriems oksiduojantiems teršalams, pavyzdžiui, hipochloritui, gali būti klaidingi teigiami rezultatai. Klaidingą teigiamą reakciją gali sukelti mikrobinė peroksidazė susijusi su šlapimo takų infekcija.
LEUKOCITAI :
Esant normalaus šlapimo mėginiui rezultatai paprastai būna neigiami.
Jei juostelės rezultatas – „mažas“ arba didesnis kiekis, tai yra naudingas infekcijos rodiklis. Gauto pėsako rezultatai gali būi abejotinos klinikinė reikšė; tačau pakartotinai nustačus pėsaką tai gali būi klinišai reikšinga. Padidėusi gliukozė koncentracija (≥160 mmol/l arba 3 g/dl) gali lemti mažsnius tyrimo rezultatus. Tyrimo rezultatųvertė gali būi mažsnė ir mėinyje esant cefaleksino, cefalotino arba didelės oksalo rūšies koncentracijoms. Reaktingumągali sumažnti tetraciklinas, o esant dideliam vaisto kiekiui reakcija gali būi klaidingai neigiama. Gauti teigiami rezultatai kartais gali būi susiję su mėginio užeršmu makšties iškyromis.
NITRITAI :
Paprastai šlapime nitritų neaptinkama. Šis reagentas priklauso nuo nitratų (gautų iš maisto) virtimo nitritais, šlapime veikiant gramneigiamoms bakterijoms. Daug viduriuose esančių gramneigiamų organizmų duoda teigiamus rezultatus, kai jų skaičius yra didesnis nei 105/ml (16,2 μmol/l arba 0,075 mg/dl nitrito jonųarba daugiau). Reagentas yra skirtas būent nitritams nustatyti, todė nereaguoja su jokia kita į šlapimą išiskirianča medžaga. Rausvos dėmės ar krašai neturėtų būti vertinami kaip teigiamas rezultatas. Esant neigiamam rezultatui, neatmestina reikšminga bakterija. Šapimui pūlėe esant trumpiau (maiste nesant nitratųarba esant nitratų į nitritus neredukuojantiems patologiniams mikrobams, galima gauti klaidingai neigiamus rezultatus.
GLIUKOZĖ :
Nedidelius gliukozės kiekius (<1,67 mmol/l arba 30 mg/dl) paprastai išskiria inkstai. Šie kiekiai paprastai yra mažesni už šio reagento jautrumo lygį, tačiau kartais galima gauti rezultatą tarp neigiamo ir 5,5 mmol/l (100 mg/dl), kuris yra interpretuojamas kaip teigiamas rezultatas. Šis reagentas yra skirtas būtent gliukozei nustatyti; nėra žinoma, kad būtų gautas teigiamas kokios nors kitos į šlapimą išsiskiriančios medžiagos, išskyrus gliukozę, rezultatas. Esant dideliems ketonų kiekiams (4 mmol/l arba 40 mg/dl) gali būti gauti klaidingi neigiami rezultatai, jei šlapimo mėginyje yra nedidelis gliukozės kiekis (4–7 mmol/l arba 75–125 mg/dl).
KETONAI :
Paprastai šlapime ketonų neaptinkama. Reagentas reaguoja su šlapime esančia acetoacto rūgštimi. Jis nereaguoja su acetonu arba beta-hidroksibutirato rūgštimi. Klaidingi pėdsako rezultatai gali būti gauti šlapimo mėginiui esant labai pigmentuotam arba jame esant dideliam levodopos metabolitų kiekiui. Šlapimo mėginyje esant junginių, kurių sudėtyje yra sulfhidrilo grupių, pavyzdžiui, mesnos (2-merkaptoetanolio sulfoninės rūgšties) ir kaptoprilio, gali būti gauti klaidingi teigiami rezultatai arba įvykti netipinė spalvinė reakcija.
pH :
Įprastas šlapimo pH gali siekti nuo 4,6 iki 8,0. pH reagento zonoje pH vertės vizualiai matuojamos nuo 5 iki 8,5, o prietaisu – nuo 5 iki 9, paprastai vieno vieneto intervale nuo laukiamo rezultato. Tam tikrų bakterijų dauginimasis mėginyje gali sukelti pastebimą šarminį pokytį (pH >8,0), paprastai dėl to, kad šlapimas virsta amoniaku.
SANTYKINIS SVORIS :
Įprastas santykinis šlapimo svoris svyruoja nuo 1,001 iki 1,035. Jei atsitiktinai parinkto šlapimo mėginio santykinis svoris yra ≥ 1,023, inkstų koncentracinė funkcija gali būti laikoma normalia. Šis reagentas leidžia nustatyti santykinį šlapimo svorį nuo 1 000 iki 1 030. Apskritai jis koreliuoja 0,005 intervale esant vertėms, gautoms taikant lūžio rodiklio metodą.
Siekiant didesnio tikslumo, prie vizualių šlapimo, kurio pH ≥ 6,5, rodmenų galima pridėti 0,005.
Įvertinant juostelių rodmenis prietaisu, šis automatiškai juos pakoreguoja pagal pH. „Siemens“ santykinio svorio reagentui neturi įtakos nei nepralaidūs elektromagnetinės bangoms dažai, nei lūžio rodiklio, urinometro ir osmolalumo metodųtaikymas. Esant labai šarminiam šapimui rodmenys gali būi maži, o nedidelis baltymų kiekis (1–,5 g/l arba 100–50 mg/dl) rodmenis gali padidinti.
BILIRUBINAS :
Paprastai bilirubino neaptinkama net pačiais jautriausiais metodais. Net ir nežymus bilirubino kiekis yra pakankamai neįprastas, todėl tam reikėtų tolesnio tyrimo. Indikanas (indoksilo sulfatas) gali sukelti reakciją nuo geltonai oranžinės iki raudonos spalvos, kuri gali trukdyti neigiamų arba teigiamų rodmenų interpretacijai. Etodolako metabolitai gali lemti klaidingus teigiamus arba neįprastus rezultatus. Neįprastos spalvos gali rodyti tulžies pigmento pakitimus, todėl šlapimo mėginį reikia tirti toliau.
UROBILINOGENAS :
Urobilinogeno šlapime paprastai būna iki 16 μmol/l (1,0 mg/dl). Gavus 33 μmol/l (2,0 mg/dl) rezultatą tai reišia perėimąnuo normalaus iki nenormalaus, todė pacientas ir (arba) šapimo mėginys turi būi tiriamas toliau. Ši reagento zona padės šapime aptikti net 3,2μmol/l (0,2 mg/dl arba 0,2 EU/dl) urobilinogeno kiekį. Kad mėginyje nėa urobilinogeno, nustatyti negalima. Reagento ruoželis gali reaguoti su galinčomis trukdyti medžagomis, kurios, kaip žnoma, reaguoja su Erlicho reagentu, pavyzdžiui, para-aminosalicilo rūšimi ir sulfonamidais. Neįprastas spalvines reakcijas galima gauti esant didelės para-aminobenzoinė rūšies koncentracijoms. Jei mėginyje yra formalino, gali būi gauti klaidingi neigiami rezultatai. Juostelės reaktyvumas būna didesnis esant aukštesnei temperatūai; optimali temperatūa –22–6oC. Šis reagentas nėa patikimas būdas porfobilinogenui aptikti.
SPECIALIOS REZULTATŲ KOKYBĖS CHARAKTERISTIKOS
Rezultatų kokybės charakteristikos grindžiamos klinikiniais ir analitiniais tyrimais bei priklauso nuo kelių veiksnių: spalvų suvokimo kintamumo; slopinamųjų ir terpės medžiagų, paprastai randamų šlapime, buvimo arba nebuvimo ir laboratorinių sąlygų, kuriomis gaminys naudojamas (pvz., apšvietimo, temperatūros ir drėgmės). Kiekvienas rezultatas, gautas naudojant spalvų bloką arba prietaisą, reiškia verčių intervalą. Dėl mėginių ir rodmenų įvairovės, mėginių, kurių analitės koncentracijos patenka tarp nominalių lygių, gali būti gauti bet kurio lygio rezultatai. Rezultatai paprastai būna tikrosios koncentracijos lygyje. Dėl žmogaus akims ir optinėms prietaisų sistemoms būdingų suvokimo skirtumų gali nebūti tikslaus atitikimo tarp vizualinių ir prietaisu gautų rezultatų. Toliau pateikiamame sąraše matyti paprastai aptinkami analičių kiekiai išgalvotame šlapime; tačiau dėl tiriamam šlapimui būdingos įvairovės esant tam tikroms sąlygoms gali būti nustatytos mažesnės koncentracijos.
Reagento ruoželis ir jautrumas
Baltymų: 0,15–0,3 g/l (15–30 mg/dl) albumino
Kraujo: 150–620 μg/l (0,015–,062 mg/dl) hemoglobino
Leukocitų 5–5 kūeliųregėimo laukui tiriamame šapime
Nitritų 13–2 μmol/l (0,06–,1 mg/dl) nitritųjonųGliukozė: 4– mmol/l (75–25 mg/dl) gliukozė
Ketonų 0,5–,0 mmol/l (5–0 mg/dl) acetoacto rūšies
Bilirubino: 7–4 μmol/l (0,4–,8 mg/dl) bilirubino
CHEMINIAI PROCEDŪRŲ PRINCIPAI IR SUDEDAMOSIOS DALYS:
(pagal sausą masę įmirkymo metu)
Baltymai:
šis tyrimas pagrįstas baltymų rodiklių klaidų principu. Sudedamosios dalys: 0,3 % m.d. mėlynojo tetrabromfenolio; 97,3 % m. d. buferio; 2,4 % m. d. neveikliųjų medžiagų.
Kraujas:
šis tyrimas pagrįstas peroksidazės tipo hemoglobino aktyvumu, kuris katalizuoja diizopropilbenzeno dihidroperoksido ir 3,3’,5,5’-tetrametilbenzidino reakciją
Sudedamosios dalys:
6,8 % m. d. diizopropilbenzeno dihidroperoksido; 4,0 % m. d. 3,3’,5,5’-tetrametilbenzidino; 48,0 % m. d. buferio; 41,2 % m. d. neveikliųjų medžagų
Leukocitai:
granulocitiniuose leukocituose yra esterazių, kurios katalizuoja derivatizuoto pirolamino rūgšties esterio hidrolizę, kad atpalaiduotų 3-hidroksi-5-fenilpirolį. Po to šis pirolis reaguoja su diazonio druska.
Sudedamosios dalys:
0,4 % m. d. derivatizuoto pirolamino rūgšties esterio; 0,2 % m. d. diazonio druskos; 40,9 % m. d. buferio; 58,5 % m. d. neveikliųjų medžiagų.
Nitritai:
esant rūgščiam reagento ruoželio pH, šlapime esantiems nitritams reaguojant su p-arsanilo rūgštimi susidaro diazonio junginys. Šis diazonio junginys savo ruožtu susijungia su 1,2,3,4-tetrahidrobenzo(h)chinolin-3-oliu.
Sudedamosios dalys:
1,4 % m. d. p-arsanilo rūgšties; 1,3 % m. d. 1,2,3,4-tetrahidrobenzo(h)chinolin-3-olio; 10,8 % m. d. buferio; 86,5 % m. d. neveikliųjų medžiagų.
Gliukozė:
šis tyrimas pagrįstas dviguba nuosekliąja fermentų reakcija. Gliukozės oksidazė katalizuoja gliukono rūgšties ir vandenilio peroksido susidarymą iš gliukozės oksidacijos. Tada peroksidazei katalizuojant vandenilio peroksido ir kalio jodido chromogeno reakciją oksiduojasi chromogenas.
Sudedamosios dalys:
2,2 % m. d. gliukozės oksidazės (mikrobinė, 1,3 TV); 1,0 % m. d. peroksidazės (krienai, 3300 TV); 8,1 % m. d. kalio jodido; 69,8 % m. d. buferio; 18,9 % neveikliųjų medžiagų.
Ketonai:
šis tyrimas pagrįstas spalvų keitimusi acetoacto rūgščiai reaguojant su nitroprusidu.
Sudedamosios dalys:
7,1 % m. d. natrio nitroprusido; 92,9 % m. d. buferio.
pH:
šis tyrimas pagrįstas dviejų indikatorių principu, kurį naudojant platus spalvų spektras apima visus šlapimo pH lygius.
Sudedamosios dalys:
0,2 % m. d. raudonojo metilo; 2,8 % m. d. mėlynojo bromtimolio; 97,0 % m. d. neveikliųjų medžiagų.
Santykinis svoris:
šis tyrimas pagrįstas matomu tam tikrų iš anksto apdorotų polielektrolitų pKa pasikeitimu atsižvelgiant į jonų koncentraciją.
Sudedamosios dalys:
2,8 % m. d. mėlynojo bromtimolio; 68,8 % m. d. poli(metilo vinilo eterio / maleino rūgšties anhidrido); 28,4 % m. d. natrio hidroksido.
Bilirubino:
šis tyrimas pagrįstas bilirubino susijungimu su diazotizuotu dichloroanilinu stipriai rūgštinėje terpėje.
Sudedamosios dalys:
0,4 % m. d. 2,4-dichloroanilino diazonio druskos; 37,3 % m. d. buferio; 62,3% m. d. neveikliųjų medžiagų.
Urobilinogenas:
šis tyrimas pagrįstas Erlicho reakcija, kurios metu p-dietilamino benzaldehidas kartu su spalvos stiprikliu reaguoja su urobilinogenu stipriai rūgštinėje terpėje.
Sudedamosios dalys:
0,2 % m. d. p-dietilamino benzaldehido; 99,8 % m. d. neveikliųjų medžiagų.
PREKIŲ ŽENKLAI:
Atitinkamų „Siemens“ prekių ženklų iešokite ant gaminio, kurį naudojate, dėžutės.
GAMINIO NR.:
04200746 (2304).
TECHNINĖ PAGALBA:
Dėl techninės pagalbos kreipkitės į vietinį techninės pagalbos teikėją, platintoją arba sveikatos priežiūros specialistą. www.siemens.com
Norėdami gauti daugiau informacijos, kreipkitės į „Siemens“ atstovą UAB „Allium UPI“, A.Juozapavičaus g. 9, Vilnius | tel.: (8 5) 2699217 | el.pašas: info@allium.lt
Siemens Healthcare Diagnostics Inc.
c 2010–018 m. „iemens Healthcare Diagnostics“. Visos teisė saugomos.