Relanium vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliajai medžiagai, benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje),
- jeigu yra sunkus ūminis kvėpavimo nepakankamumas,
- jeigu būdingas kvėpavimo sustojimas miegant,
- jeigu yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas,
- jei yra raumenų silpnumas (sunkioji miastenija).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Relanium.
Relanium reikia vartoti griežtai pagal gydytojo nurodymus.
Pasitarkite su gydytoju, jei turite ar anksčiau esate turėję priklausomybę nuo alkoholio ar CNS slopinančių vaistų. Ilgai vartojant diazepamo, gali atsirasti fizinė ir psichologinė priklausomybė. Didesnį pavojų priprasti prie diazepamo turi pacientai, kurie yra piktnaudžiavę alkoholiu ar vaistais.
Pacientams, pripratusiems prie vaisto, negalima staiga nutraukti jo vartojimo. Staiga nutraukus gydymą gali pasireikšti nutraukimo simptomai: galvos skausmas, raumenų skausmas, labai stiprus nerimas, įtampa, nenustygstamumas, sumišimas bei dirglumas. Sunkiu atveju gali atsirasti pakitęs savęs ar aplinkos suvokimas (depersonalizacija ar derealizacija), galūnių tirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, garsui bei fiziniam kontaktui, nesamų dalykų jutimas, matymas ar girdėjimas (haliucinacijos), epilepsijos (traukulių) priepuoliai. Nutraukimo simptomai gali pasireikšti ir tarp dozių vartojimo, ypač jei vartojama didelė dozė.
Nutraukus gydymą, laikinai gali atsirasti tokių pat simptomų, nuo kurių buvo gydoma, tik jie būna sunkesni: nuotaikos pokyčiai, nerimas, miego sutrikimai, nenustygstamumas.
Relanium nereikėtų vieno vartoti depresijai ar nerimui, susijusiam su depresija, arba lėtinėms psichozėms (sunkiems psichinės sveikatos sutrikimams, kuriems esant, prarandamas ryšys su realybe), fobijoms (neracionalioms baimėms), manijai bei obsesiniam ir kompulsiniam sindromui gydyti.
Relanium reikia ypatingai atsargiai vartoti pacientams:
- turintiems asmenybės sutrikimų,
- sergantiems atvirojo kampo glaukoma,
- kai sutrikusi kepenų ir (arba) inkstų funkcija,
- sergantiems lėtine bronchų obstrukcija,
- senyviems ir išsekusiems.
Tolerancija
Kelias savaites vartojant kartotines benzodiazepinų dozes gali susilpnėti jų migdantis poveikis.
Amnezija
Benzodiazepinai gali sukelti anterogradinę amneziją (po vaisto vartojimo buvusių įvykių neatsiminimas).
Psichikos sutrikimai ir paradoksinės reakcijos
Vartojant benzodiazepinus, žinoma, kad pasireiškia tokios reakcijos kaip neramumas, susijaudinimas, dirglumas, agresyvumas, manija, įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozės, netinkamas elgesys ir kiti nepageidaujami elgesio sutrikimai. Jei pasireiškė minėtos reakcijos, vaisto vartojimą reikia nutraukti. Dažniau jos pasireiškia vaikams ir senyviems žmonėms.
Ypatingos populiacijos
Senyvi ir nusilpę žmonės bei pacientai, kuriems pasireiškia inkstų funkcijos ir kvėpavimo sutrikimai
Senyvi, nusilpę žmonės ir pacientai, kuriems yra lėtinis kvėpavimo nepakankamumas ar sutrikusi inkstų funkcija, turėtų vartoti mažesnę dozę.
Pacientams, kuriems buvo pasireiškęs širdies ir kvėpavimo funkcijos nepakankamumas
Diazepamą reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems pirmiau buvo pasireiškęs širdies ar kvėpavimo nepakankamumas.
Kepenų funkcijos nepakankamumas
Benzodiazepinų negalima vartoti pacientams, sergantiems sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu.
Psichikos ligos
Psichikos ligos nerekomenduojama pradžioje gydyti benzodiazepinais. Depresijai arba nerimui, susijusiam su depresija, gydyti vien tik benzodiazepinų vartoti negalima (tokius pacientus tai gali paskatinti žudytis).
Epilepsija
Epilepsija sergantys pacientai vaisto turi vartoti labai atsargiai.
Vaikams
Diazepamo tabletės nėra skirtos jaunesniems kaip 6 metų vaikams. Vaikų centrinė nervų sistema yra jautresnė benzodiazepinų poveikiui, todėl vyresniems kaip 6 metų vaikams Relanium gali būti skiriamas tik atidžiai apsvarsčius tokio gydymo būtinybę, o gydymo trukmė turi būti kiek galima trumpesnė.
Kiti vaistai ir Relanium
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
- Diazepamas stiprina slopinamąjį etanolio poveikį centrinei nervų sistemai. Išgėrus diazepamo, etanolio negalima vartoti anksčiau nei po 36 valandų, nes patologinė intoksikacija alkoholiu, kuri atsiranda dėl sąveikos su diazepamu, nepriklauso nuo suvartoto alkoholio rūšies ir kiekio. Alkoholis gali sustiprinti diazepamo poveikį, dėl to gali pasireikšti labai didelis mieguistumas bei kvėpavimo ir (arba) širdies ir kraujagyslių funkcijų slopinimas (galimi požymiai: paviršutiniškas kvėpavimas, mažas kraujospūdis, retas širdies plakimas).
- Diazepamas stiprina vaistų nuo depresijos (antidepresantų, pavyzdžiui: fluvoksamino, fluoksetino), MAO inhibitorių, vaistų nuo psichozių (neuroleptikų, pavyzdžiui: risperidono, klozapino), narkotinių analgetikų (vartojamų sunkiam ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti, pavyzdžiui: morfino, tramadolio arba buprenorfino ar metadono, kurie dar vartojami ir opioidų priklausomybei gydyti) (žr. šiame skyriuje toliau esantį skyrelį „Relanium vartojimas kartu su opioidais“), traukulius slopinamųjų vaistų (antiepilepsinių vaistų, kuriais gydoma epilepsija, pavyzdžiui: fenitoino, valpro rūgšties), migdomųjų (pvz., zolpidemo) ir antihistamininių vaistų (vaistų nuo alergijos, pavyzdžiui, difenhidramino) poveikį, todėl šių vaistų dozes reikia keisti.
- Pavartojus diazepamo raminimui prieš procedūras, vėliau reikia mažinti fentanilio ir fentanilio darinių dozes.
- Vartojant diazepamo kartu su digoksinu, gali sumažėti digoksino išskyrimas per inkstus ir sustiprėti toksinis poveikis.
- Diazepamas gali sąveikauti su propranololiu (vartojamas padidėjusiam kraujospūdžiui ir širdies ritmo sutrikimams gydyti).
- Diazepamas didina levodopos šalinimą ir gali slopinti šio vaisto poveikį.
- Izoniazidas, disulfiramas, cimetidinas, antihistamininiai vaistai ir geriamieji kontraceptikai, kurių sudėtyje yra estrogenų, stiprina diazepamo poveikį, o rifampinas – slopina.
- Kartu vartojami rūgštingumą mažinantys vaistai, kurių sudėtyje yra magnio hidroksido ir aliuminio hidroksido, gali sumažinti diazepamo absorbcijos greitį, tačiau jie neveikia jau absorbuoto diazepamo. Pavartoti vieną kartą, šie vaistai gali atitolinti diazepamo veikimo pradžią, tačiau, vartojami ilgai, jie neturi įtakos diazepamo koncentracijai serume ir poveikiui.
- Antikoaguliantai mažina diazepamo ir desmetildiazepamo jungimąsi prie plazmos baltymų, todėl plazmoje padidėja neprisijungusio diazepamo koncentracija ir sustiprėja poveikis.
- Kai kurie kepenų fermentų funkciją slopinantys vaistiniai preparatai gali sustiprinti ir pailginti diazepamo raminamąjį poveikį. Šiuo metu žinoma, kad tokios reakcijos pasireiškia vartojant kartu diazepamą ir cimetidiną, ketokonazolą, fluvoksaminą, fluoksetiną ir omeprazolą.
- Diazepamas mažina fenitoino išsiskyrimą, todėl gali sustiprėti benzodiazepino poveikis.
- Centrinę nervų sistemą slopinantys vaistai gali sustiprinti diazepamo poveikį.
- Teofilinas (vartojamas astmai gydyti) gali silpninti Relanium poveikį.
Relanium vartojimas kartu su opioidais (stipraus poveikio skausmą malšinančiais vaistais, opioidų priklausomybei gydyti skiriamais vaistais ir kai kuriais vaistais nuo kosulio) didina mieguistumo, kvėpavimo sutrikimo (kvėpavimo slopinimo) ir komos riziką bei gali kelti pavojų gyvybei. Dėl to vartojimas kartu gali būti svarstomas tik tais atvejais, kai nėra kitų gydymo galimybių. Vis dėlto, jeigu Jūsų gydytojas skyrė Relanium vartoti kartu su opioidais, jis ribos kartu vartojamų vaistų dozes ir gydymo kartu trukmę.
Pasakykite savo gydytojui apie visus vartojamus opioidų preparatus ir atidžiai vykdykite dozavimo rekomendacijas, kurias nurodė gydytojas. Gali būti naudinga pasakyti draugams ar giminaičiams, kad stebėtų, ar Jums nepasireiškia aukščiau minėti požymiai ir simptomai. Jeigu pasireiškia tokie simptomai, kreipkitės į savo gydytoją.
Relanium vartojimas su alkoholiu
Kartu su alkoholiu Relanium vartoti negalima.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Diazepamo negalima vartoti nėštumo metu, išskyrus atvejus, kai pacientas yra labai atidžiai prižiūrimas gydytojo.
Nevartoti vaisto nėštumo metu, ypač pirmaisiais ir paskutiniaisiais trimis mėnesiais, nebent tam būtų įtikinamų priežasčių. Relanium prasiskverbia per placentą.
Naujagimiams, kurių motinos paskutiniais nėštumo mėnesiais nuolat vartojo benzodiazepinus, gali kilti fizinė priklausomybė ir nutraukimo simptomų pavojus.
Žindymo laikotarpiu diazepamas patenka į pieną, todėl jo negalima vartoti žindyvėms, o jei vaisto vartoti būtina, gydymo Relanium laikotarpiu kūdikio žindyti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuoti ir valdyti mechanizmų gydymo metu negalima, nes Relanium gali sutrikdyti psichomotorinius įgūdžius. Alkoholis gali dar labiau pabloginti šį gebėjimą, todėl gydymo metu alkoholio reikia negerti.
Relanium sudėtyje yra laktozės ir natrio
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį, prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kiekvienoje Relanium tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės.