Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Ospamox 500 mg plėvele dengtos tabletės
Ospamox 1000 mg plėvele dengtos tabletės
amoksicilinas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
- Kas yra Ospamox ir kam jis vartojamas
- Kas žinotina prieš vartojant Ospamox
- Kaip vartoti Ospamox
- Galimas šalutinis poveikis
- Kaip laikyti Ospamox
- Pakuotės turinys ir kita informacija
- Kas yra Ospamox ir kam jis vartojamas
Kas yra Ospamox
Ospamox yra antibiotikas. Veiklioji medžiaga yra amoksicilinas. Jis priklauso vaistų, vadinamų penicilinais, grupei.
Kam vartojamas Ospamox
Ospamox vartojamas bakterijų sukeltoms įvairių organizmo vietų infekcinėms ligoms gydyti. Be to, Ospamox gali būti vartojamas kartu su kitais vaistais skrandžio opoms gydyti.
- Kas žinotina prieš vartojant Ospamox
Ospamox vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija amoksicilinui, penicilinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jums kada nors pasireiškė alerginė reakcija pavartojus kurį nors antibiotiką. Tai gali būti odos išbėrimas arba veido ar gerklės patinimas.
Jeigu buvo pasireiškęs pirmiau nurodytas poveikis, Ospamox vartoti negalima. Jeigu abejojate, pasitarkite su savo gydytoju arba vaistininku prieš vartodami Ospamox.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Ospamox, jeigu:
- sergate liaukų karštine (karščiavimas, gerklės skausmas, patinusios liaukos ir labai stiprus nuovargis);
- yra inkstų sutrikimų;
- nereguliariai šlapinatės.
Jeigu abejojate, ar Jums yra pirmiau nurodytų sutrikimų, pasitarkite su savo gydytoju arba vaistininku prieš vartodami Ospamox.
Kraujo ir šlapimo tyrimai
Jeigu bus atliekamas
- šlapimo (gliukozės nustatymui) tyrimas arba kraujo tyrimas kepenų veiklai ištirti;
- estriolio testas (atliekamas nėštumo metu normaliam kūdikio vystymuisi patikrinti).
Pasakykite gydytojui arba vaistininkui, kad vartojate Ospamox. Tai padaryti reikia dėl to, kad Ospamox gali pakeisti šių tyrimų rodmenis.
Kiti vaistai ir Ospamox
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui.
- Jeigu kartu su Ospamox vartojate alopurinolio (juo gydoma podagra), gali padidėti alerginių odos reakcijų rizika.
- Jeigu vartojate probenecido (juo gydoma podagra), kartu vartojamas probenecidas gali mažinti amoksicilino šalinimą iš organizmo, todėl jį ir vartoti kartu nerekomenduojama.
- Jeigu vartojate vaistų, kurie neleidžia formuotis kraujo krešuliams (pvz., varfarino), gali prireikti papildomų kraujo tyrimų.
- Jeigu vartojate kitų antibiotikų (pvz., tetraciklino), gali sumažėti Ospamox veiksmingumas.
- Jeigu vartojate metotreksato (juo gydomas vėžys arba sunki žvynelinė), penicilinai gali mažinti metotreksato šalinimą iš organizmo ir dėl to gali sukelti šalutinio poveikio padidėjimą.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su savo gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ospamox gali sukelti šalutinį poveikį ir simptomus (pvz., alergines reakcijas, svaigulį ir traukulius), kurie gali sutrikdyti Jūsų gebėjimą vairuoti. Jeigu nesijaučiate gerai, vairuoti ir mechanizmų valdyti negalima.
Ospamox sudėtyje yra natrio
Šio vaisto tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
- Kaip vartoti Ospamox
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Tabletę nurykite sveiką su vandeniu, jos nesmulkinant ir nekramtant.
- Dozes paskirstykite taip, kad jas išgertumėte vienodais laiko intervalais ne dažniau kaip kas 4 valandas.
Įprasta dozė yra:
Vaikams, kurie sveria mažiau kaip 40 kg
Visos dozės yra apskaičiuojamos pagal vaiko kūno masę kilogramais.
- Jūsų gydytojas nurodys, kiek Ospamox reikia sugirdyti Jūsų kūdikiui arba vaikui.
- Įprasta dozė yra nuo 20 mg iki 90 mg kiekvienam kilogramui kūno masės per parą, kurią reikia padalyti į dvi ar tris lygias dalis ir suvartoti atitinkamai per du ar tris kartus.
- Didžiausia rekomenduojama dozė yra 100 mg kiekvienam kilogramui kūno masės per parą.
Suaugusiesiems, senyviems pacientams ir 40 kg ar daugiau sveriantiems vaikams
Įprasta Ospamox dozė yra nuo 250 mg iki 500 mg tris kartus per parą arba nuo 750 mg iki 1 g kas 12 valandų, atsižvelgiant į ligos sunkumą ir infekcijos rūšį.
- Sunki infekcinė liga. Nuo 750 mg iki 1 g tris kartus per parą.
- Šlapimo takų infekcinė liga. 3 g dozė du kartus per parą vieną dieną.
- Laimo liga (infekcinė liga, kurią perneša parazitai, vadinami erkėmis). Izoliuota raudonė (pradinė ligos stadija: raudonos ar rožinės spalvos, žiedo formos išbėrimas): iki 4 g per parą. Sisteminės apraiškos (vėlesnė ligos stadija: sunkesni simptomai arba kai liga išplinta organizme): iki 6 g per parą.
- Skrandžio opos. Viena 750 mg arba viena 1 g dozė du kartus per parą 7 paras kartu su kitais antibiotikais ir vaistais skrandžio opoms gydyti.
- Norint išvengti infekcinės širdies ligos chirurginės operacijos metu. Dozė priklausys nuo operacijos pobūdžio.
Tuo pačiu laiku gali būti skiriami ir kiti vaistai. Išsamiau paaiškins Jūsų gydytojas, vaistininkas ar slaugytojas.
- Didžiausia rekomenduojama dozė yra 6 g per parą.
Inkstų veiklos sutrikimai
Jeigu Jums yra inkstų veiklos sutrikimų, Jums skiriama dozė gali būti mažesnė už įprastą dozę.
Ką daryti pavartojus per didelę Ospamox dozę
Jei išgėrėte per daug Ospamox, gali pasireikšti skrandžio veiklos sutrikimas (pykinimas, vėmimas ar viduriavimas) arba šlapime gali susiformuoti kristalai, dėl kurių šlapimas gali būti drumstas arba gali sutrikti šlapinimasis. Kuo greičiau pasikalbėkite su savo gydytoju. Pasiimkite vaistą, kad galėtumėte parodyti jį gydytojui.
Pamiršus pavartoti Ospamox
- Jei pamiršote išgerti vaisto dozę, išgerkite vaisto iškart, kai atsiminėte.
- Negerkite kitos dozės per greitai, palaukite maždaug 4 valandas ir tada išgerkite kitą dozę.
- Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Kiek laiko vartoti Ospamox?
- Vartokite Ospamox tiek, kiek nurodė Jūsų gydytojas, net jeigu jaučiatės geriau. Kad infekcija būtų įveikta, Jūs turite išgerti kiekvieną dozę. Jeigu organizme lieka bakterijų, infekcinė liga gali atsinaujinti.
- Jeigu pabaigus gydymą vis dar blogai jaučiatės, kreipkitės į gydytoją pakartotinai.
Ilgą laiką vartojant Ospamox, gali pasireikšti pienligė (mieliagrybių sukelta kūno gleivinių infekcinė liga dėl kurios gali pasireikšti perštėjimas, niežulys ir baltos išskyros). Jeigu pasireiškia šis sutrikimas, apie tai pasakykite gydytojui.
Jeigu ilgą laiką vartojate Ospamox, Jūsų gydytojas gali skirti atlikti papildomus tyrimus, kad įvertintų, ar Jūsų inkstų ir kepenų veikla bei kraujas yra normalūs.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nutraukite Ospamox vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jeigu pastebėjote kurį nors toliau išvardytą sunkų šalutinį poveikį – Jums gali prireikti skubiai suteikti medicininę pagalbą.
Toliau išvardyti labai reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 asmenų):
- Alerginės reakcijos, kurių požymiai gali būti: odos niežėjimas ar išbėrimas, veido, lūpų, liežuvio arba kūno tinimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Toks poveikis gali būti sunkus ir kartais mirtinas.
- Išbėrimas arba taisyklingos plokščios raudonos apvalios dėmės po oda arba odos mėlynės. Toks poveikis pasireiškia dėl alerginės reakcijos pasireiškus kraujagyslių sienelės uždegimui. Jis gali būti susijęs su sąnarių skausmu (artritu) ir inkstų veiklos sutrikimais.
- Gali pasireikšti uždelstos alerginės reakcijos, kurios dažniausiai pasireiškia praėjus nuo 7 iki 12 parų po gydymo Ospamox, o jų požymiai gali būti: išbėrimas, karščiavimas, sąnarių skausmai ir limfmazgių padidėjimas, ypač pažastyje.
- Gali pasireikšti odos reakcija, kuri vadinama daugiaforme raudone, dėl kurios atsiranda niežtinčios rausvai violetinės spalvos, ypač rankų delnų ir kojų padų odos dėmės, į dilgėlinę panašios iškilios paburkusios odos vietos, skausmingos vietos burnos gleivinėje, akyse ir lyties organų srityje. Gali pasireikšti karščiavimas ir labai didelis nuovargis.
- Kitos sunkios odos reakcijos yra: odos spalvos pokyčiai, gumbai po oda, pūslelių ar pūlinėlių susiformavimas, odos lupimasis, paraudimas, skausmas, niežulys, pleiskanojimas. Šie sutrikimai gali būti susiję su karščiavimu, galvos skausmu ir kūno diegliais.
- Į gripą panašūs simptomai, pasireiškiantys kartu su išbėrimu, karščiavimu, patinusiais limfmazgiais, taip pat nuo normos nukrypę kraujo tyrimų rezultatai (įskaitant baltųjų kraujo ląstelių kiekio padidėjimą (eozinofiliją) ir kepenų fermentų kiekio padidėjimą) (reakcija į vaistą su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (DRESS)).
- Karščiavimas, šaltkrėtis, gerklės skausmas ir kiti infekcinės ligos požymiai arba greitai atsirandančios mėlynės. Tai gali būti kraujo ląstelių sutrikimo požymis.
- Jarisch-Herxheimer reakcija, kuri pasireiškia gydant Laimo ligą Ospamox ir sukelia karščiavimą, drebulį, galvos skausmą, raumenų skausmą ir odos išbėrimą.
- Storosios (gaubtinės) žarnos uždegimas, pasireiškiantis viduriavimu (kartais su krauju), skausmu ir karščiavimu.
- Gali pasireikšti sunkus šalutinis poveikis kepenims. Toks poveikis dažniausiai yra susijęs su ilgalaikiu gydymu ir pasireiškia vyrams bei senyviems pacientams. Turite nedelsdami pasakyti savo gydytojui, jeigu:
- pasireiškia sunkus viduriavimas su kraujavimu;
- atsiranda pūslių, paraudimų ar mėlynių odoje;
- patamsėja šlapimas arba pašviesėja išmatos;
- pagelsta oda ar akių baltymai (gelta). Taip pat žr. toliau apie anemiją, kuri gali sukelti geltą.
Toks poveikis gali pasireikšti, vartojant vaistą arba praėjus net keletui savaičių po vartojimo pabaigos.
Jei pasireiškia kuris nors pirmiau nurodytas požymis, reikia nutraukti vaisto vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Kartais gali pasireikšti lengvesnės odos reakcijos, pavyzdžiui:
- nesmarkiai niežtintis odos išbėrimas (apvalios nuo rausvos iki raudonos spalvos dėmės), į dilgėlinę panašus dilbių, kojų, delnų, rankų ar pėdų patinimas. Toks poveikis pasireiškia nedažnai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių).
Jei pasireiškia kuris nors pirmiau nurodytas požymis, pasakykite savo gydytojui, nes gali prireikti nutraukti Ospamox vartojimą.
Kitas galimas šalutinis poveikis
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų):
- odos išbėrimas;
- blogavimas (pykinimas);
- viduriavimas.
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų):
Labai reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 asmenų):
- pienligė (mieliagrybių sukelta makšties, burnos ar odos raukšlių infekcinė liga). Jūsų gydytojas arba vaistininkas gali skirti pienligės gydymą;
- inkstų veiklos sutrikimas;
- priepuoliai (traukuliai), kurie pasireiškia dideles dozes vartojantiems arba inkstų sutrikimą turintiems pacientams;
- svaigulys;
- pernelyg didelis aktyvumas;
- liežuvis gali tapti geltonos, rudos ar juodos spalvos ir įgyti plaukuotą išvaizdą;
- labai intensyvus raudonųjų kraujo kūnelių irimas, sukeliantis tam tikros rūšies anemiją. Šio sutrikimo požymiai yra nuovargis, galvos skausmas, dusulys, svaigulys, blyškumas ir odos bei akių obuolių pageltimas;
- mažas baltųjų kraujo ląstelių kiekis;
- mažas kraujo krešėjime dalyvaujančių ląstelių kiekis;
- gali praeiti daugiau nei normaliai laiko, kol sukreša kraujas. Tai galite pastebėti kraujuojant iš nosies arba įsipjovus.
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
- Krūtinės skausmas pasireiškus alerginėms reakcijoms, kuris gali būti alergijos sukelto širdies smūgio (širdies priepuolio) simptomas (Kounis sindromas).
- Vaistų sukelto enterokolito sindromas (VSES):
- Gauta pranešimų apie VSES, kuris daugiausiai pasireiškė amoksiciliną vartojantiems vaikams. Tai yra tam tikro tipo alerginė reakcija, kurios pagrindinis simptomas yra pasikartojantis vėmimas (1-4 valandas po vaisto pavartojimo). Kiti simptomai gali būti pilvo skausmas, letargija, viduriavimas ir žemaskraujospūdis.
- Kristalai šlapime, kurie gali sukelti ūminę inkstų pažaidą.
- Išbėrimas su pūslėmis, kurios išsidėsto ratu arba kaip perlų grandinėlės aplink centrinėje dalyje susiformavusį šašą (linijinė IgA liga).
- Galvos ir nugaros smegenis gaubiančių membranų uždegimas (aseptinis meningitas).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
- Kaip laikyti Ospamox
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
- Pakuotės turinys ir kita informacija
Ospamox sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra amoksicilinas. Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 500 mg amoksicilino (trihidrato pavidalu).
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 1000 mg amoksicilino (trihidrato pavidalu).
Tabletės šerdis: magnio stearatas (E 470b), povidonas (K25) (E 1201), karboksimetilkrakmolo A natrio druska, mikrokristalinė celiuliozė (E 460).
Tabletės plėvelė: titano dioksidas (E 171), talkas (E 553b), hipromeliozė (E 464).
Ospamox išvaizda ir kiekis pakuotėje
500 mg plėvele dengtos tabletės
Baltos ar kreminės spalvos, pailgos, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, su vagele iš abiejų pusių.
Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
1000 mg plėvele dengtos tabletės
Baltos ar kreminės spalvos, ovalios, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, su vagele iš abiejų pusių.
Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
Plėvele dengtos tabletės supakuotos PVC/PVDC/Al lizdinėse plokštelėse ir įdėtos į kartono dėžutę.
Pakuotės dydžiai:
7, 10, 12, 14, 16, 20, 28, 30, 100 arba 1000 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas ir gamintojas
Registruotojas
Sandoz d.d.
Verovškova 57
SI-1000 Ljubljana
Slovėnija
Gamintojai
Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl
Austrija
arba
Salutas Pharma GmbH
Otto-von-Guericke-Allee 1
39179 Barleben
Vokietija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą:
Sandoz Pharmaceuticals d.d. filialas
Tel.: +370 5 263 60 37
Šis vaistas Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje) registruotas tokiais pavadinimais:
Austrija, Švedija
|
Amoxicillin Sandoz
|
Danija
|
Imadrax
|
Estija, Latvija, Lietuva, Slovėnija, Slovakija
|
Ospamox
|
Italija, Rumunija
|
AMOXICILLINA SANDOZ
|
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2023-05-18.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/
Bendros antibiotikų vartojimo rekomendacijos
Antibiotikais gydomos bakterijų sukeltos infekcinės ligos. Antibiotikai yra neveiksmingi virusų sukeltų infekcinių ligų atvejais.
Kartais bakterijų sukelta infekcinė liga nereaguoja į gydymą antibiotikais. Viena dažniausių šio reiškinio priežasčių yra ta, kad infekcinę ligą sukėlusios bakterijos yra atsparios vartojamam antibiotikui. Tai reiškia, kad jos išgyvena ir net dauginasi, nepaisant antibiotiko vartojimo.
Bakterijos gali tapti atsparios antibiotikams dėl įvairių priežasčių. Atidus antibiotikų vartojimas gali padėti sumažinti tikimybę, kad bakterijos taps jam atsparios.
Jeigu gydytojas skiria Jums gydymo antibiotikais kursą, jis ketina gydyti tik tą ligą, kuria tuo metu Jūs sergate. Atkreipdami dėmesį į toliau pateiktas rekomendacijas, galite padėti išvengti atsparių bakterijų, dėl kurių antibiotikas gali tapti neveiksmingu, atsiradimo.
1- Labai svarbu, kad gertumėte teisingą antibiotiko dozę reikiamu laiku ir reikiamą dienų skaičių. Perskaitykite etiketėje esančius nurodymus ir, jeigu kažko nesupratote, kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką, kad paaiškintų.
2- Antibiotiko gerti negalima, jeigu jis nebuvo specialiai paskirtas Jums, ir juo turite gydyti tik tą infekcinę ligą, kuriai gydyti antibiotikas buvo skirtas.
3- Negalima gerti antibiotikų, kurie buvo paskirti kitiems žmonėms, net jeigu jie serga infekcine liga, kuri yra panaši į ligą, kuria sergate Jūs.
4- Antibiotikų, kurie buvo paskirti Jums, negalima duoti kitiems žmonėms.
5- Jeigu baigus Jūsų gydytojo paskirtą gydymo kursą liko antibiotikų, likusius vaistus turite grąžinti į vaistinę tinkamam sunaikinimui.
|