Kaip ir kiti vaistai, šis vaistas gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Žmogaus insulinas gali sukelti hipoglikemiją (mažas cukraus kiekis kraujyje). Daugiau informacijos apie hipoglikemiją pateikta toliau esančiame poskyryje „Dažni su cukriniu diabetu susiję sutrikimai“.
Galimas šalutinis poveikis
Sisteminė alergija pasireiškia labai retai (rečiau nei 1 iš 10 000 asmenų). Jos simptomai yra:
- kraujospūdžio kritimas;
- viso kūno išbėrimas;
- kvėpavimo pasunkėjimas;
- gargimas;
- dažnas širdies plakimas;
- prakaitavimas.
Jeigu manote, kad Jums Humulin N tokios rūšies alergiją sukėlė, tuoj pat kreipkitės į savo gydytoją.
Lokali alergija pasireiškia dažnai (rečiau negu 1 iš 10 asmenų). Kai kuriems žmonėms gali parausti, patinti ar niežėti insulino injekcijos vieta. Paprastai šie simptomai išnyksta savaime per kelias dienas ar savaites. Jeigu tokia reakcija Jums pasireiškė, pasakykite savo gydytojui.
Odos pakitimai injekcijos vietoje:
Jeigu pernelyg dažnai švirkšite insuliną toje pačioje vietoje, riebalinis audinys toje vietoje gali sunykti (lipoatrofija) arba sustorėti (lipohipertrofija) (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100). Taip pat poodiniai gumbai gali susiformuoti dėl baltymo, vadinamo amiloidu, sankaupos (odos amiloidozė; šio šalutinio poveikio dažnis nežinomas). Toje vietoje, kurioje yra gumbų, sušvirkštas insulinas gali nebūti pakankamai veiksmingas. Kaskart švirkšdami vaistą, švirkškite jį vis kitoje vietoje, kad išvengtumėte tokių odos pakitimų
Buvo pranešimų apie edemą (pvz., rankų, kulkšnių paburkimą, skysčių susilaikymą), ypatingai gydymo insulinu pradžioje, ar keičiant gydymą, norint pagerinti jūsų gliukozės kiekio kraujyje kontrolę.
Dažni su diabetu susiję sutrikimai
Hipoglikemija
Hipoglikemija (mažas gliukozės kiekis kraujyje) reiškia, kad cukraus kiekis kraujyje yra nepakankamas. Ji gali pasireikšti, jeigu:
- susileidote per daug Humulin N arba kitokio insulino;
- nevalgėte, valgėte per vėlai arba pakeitėte dietą;
- prieš pat valgį arba po jo per stipriai mankštinotės ar dirbote;
- sergate infekcine ar kita liga (ypač jei viduriuojate ar vemiate);
- pasikeitė Jūsų organizmo insulino poreikis;
- yra inkstų ar kepenų sutrikimas, kuris sunkėja.
Cukraus kiekį kraujyje gali veikti alkoholis ir kai kurie vaistai.
Pirmųjų mažo cukraus kiekio kraujyje simptomų paprastai atsiranda greitai. Tai:
- nuovargis;
- dažnas širdies plakimas
- nervingumas ar drebulys
- pykinimas
- galvos skausmas
- galvos skausmas
Tol, kol nebūsite tikri, kad įspėjamuosius simptomus galite atpažinti, venkite darbo, kurio metu dėl pasireiškusios hipoglikemijos Jums arba kitiems asmenims gali kilti pavojus, pvz., automobilio vairavimas.
Jeigu manote, kad hipoglikemija (mažas cukraus kiekis) prasideda, Humulin N nevartokite.
Jeigu cukraus kiekis kraujyje mažas, suvalgykite gliukozės tablečių, cukraus arba išgerkite cukrumi pasaldinto gėrimo. Po to suvalgykite vaisių, sausainių ar sumuštinį, kaip patarė Jūsų gydytojas, ir pailsėkite. Tai dažnai padės įveikti lengvą hipoglikemiją ar silpną insulino perdozavimą. Jeigu Jūsų būklė sunkėja, kvėpavimas tampa negilus ir išblykšta oda, tuoj pat kvieskite gydytoją. Gana sunki hipoglikemija gydoma gliukagonu. Po jo injekcijos suvalgykite gliukozės arba cukraus. Jeigu į glukagoną nereaguosite, Jums reikės vykti į ligoninę. Paprašykite gydytojo, kad papasakotų apie gliukagoną.
Hiperglikemija ir diabetinė ketoacidozė
Hiperglikemija (per didelis cukraus kiekis kraujyje) reiškia, kad insulino organizme nepakanka. Hiperglikemija gali atsirasti, jeigu:
- nesusileidote savo Humulin N ar kitokio insulino;
- susileidote mažiau insulino, negu gydytojo skirta;
- valgote daug daugiau negu leidžia Jūsų dieta;
- karščiuojate, sergate infekcine liga ar patyrėte emocinį stresą.
Hiperglikemija gali lemti ketoacidozę. Pirmųjų simptomų atsiranda pamažu, per kelias valandas ar dienas. Tai:
- mieguistumas;
- apetito nebuvimas;
- veido paraudimas;
- vaisių kvapas iškvėpimo metu;
- troškulys;
- pykinimas ar vėmimas.
Sunkios būklės simptomai yra sunkus kvėpavimas ir dažnas pulsas. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją pagalbos.
Negydoma hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje) ar hiperglikemija (per didelis cukraus kiekis kraujyje) gali būti labai pavojinga ir sukelti galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, dehidraciją, sąmonės praradimą, komą ar net mirtį.
Trys paprastos priemonės išvengti hipoglikemijos ar hiperglikemijos
- Visada turėkite atsarginį švirkštą ir atsarginį Humulin N užtaisą.
- Visada nešiokitės su savimi kažką, kas rodytų, kad sergate cukriniu diabetu.
- Visada su savimi nešiokitės cukraus.
Ligos
Jei sergate, ypač jei pykina ar vemiate, insulino poreikis gali pakisti. Net jei normaliai nevalgote, Jums vis tiek reikia insulino. Patikrinkite savo šlapimą ir kraują, laikykitės su liga susijusių elgsenos taisyklių ir pasikalbėkite su savo diabeto slaugos specialistu arba gydytoju.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė koks nors šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.