Kiti vaistai ir Bosentan Norameda
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Itin svarbu pasakyti gydytojui, jeigu vartojate:
- ciklosporiną A (vaistą, vartojamą po transplantacijos ar gydant psoriazę), kurį draudžiama vartoti kartu su Bosentan Norameda;
- sirolimuzą ar takrolimuzą (vaistus, vartojamus po transplantacijos), nes nerekomenduojama jų vartoti kartu su Bosentan Norameda;
- glibenklamidą (cukriniam diabetui gydyti), rifampiciną (tuberkuliozei gydyti) ar flukonazolą (grybelinėms infekcijoms gydyti), ketokonazolą (vaistą Kušingo sindromui gydyti) arba nevirapiną (ŽIV infekcijai gydyti), nes nerekomenduojama šių vaistų vartoti kartu su Bosentan Norameda;
- kitų vaistų ŽIV infekcijai gydyti, kuriems gali reikėti specialaus stebėjimo, vartojant kartu su Bosentan Norameda;
- hormoninių kontraceptikų (nes gydantis Bosentan Norameda jie nėra veiksmingi vartojant kaip vienintelį kontracepcijos metodą). Bosentan Norameda tablečių pakuotėje Jūs rasite paciento įspėjamąją kortelę, kurią turite įdėmiai perskaityti. Jūsų gydytojas ir (arba) ginekologas parinks Jums tinkamą kontracepcijos metodą;
- kitų vaistų plautinei hipertenzijai gydyti: sildenafilio, tadalafilio;
- varfarino (krešėjimą slopinančio vaisto);
- simvastatino (hipercholesterolemijai gydyti).
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Bosentan Norameda neveikia arba veikia nereikšmingai gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Vis dėlto Bosentan Norameda gali sukelti hipotenziją (sumažinti jūsų kraujospūdį), dėl to gali pasireikšti svaigulys, pablogėti regėjimas ir suprastėti gebėjimas vairuoti bei valdyti mechanizmus. Taigi, jeigu jaučiatės apsvaigęs arba matote lyg per miglą (neryškiai) vartodamas Bosentan Norameda, nevairuokite ir nesinaudokite mechanizmais.
Vaisingo amžiaus moterys
NEVARTOKITE Bosentan Norameda, jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti.
Nėštumo testai
Jeigu moteris pastoja prieš gydymo pradžią arba gydymo metu, Bosentan Norameda gali pakenkti dar negimusiam vaikui. Jeigu esate vaisingo amžiaus moteris, gydytojas paprašys atlikti nėštumo testą prieš pradedant gydymą Bosentan Norameda ir reguliariai jo metu.
Kontraceptikai
Jeigu yra galimybė pastoti, Bosentan Norameda vartojimo laikotarpiu naudokite patikimą pastojimo kontrolės (kontracepcijos) priemonę. Gydytojas arba ginekologas patars, kokios kontracepcijos priemonės yra patikimos vartojant Bosentan Norameda. Kadangi vartojant Bosentan Norameda hormoninės kontracepcijos priemonės (pvz., geriamosios, švirkščiamosios, implantuojamosios arba pleistrai) gali tapti neveiksmingos, vien tik šis metodas nėra patikimas. Todėl, jeigu vartojate hormoninių kontraceptikų, turite kartu naudoti ir barjerines apsaugos priemones (pvz., prezervatyvus moterims, diafragmas, kontraceptinę kempinę, arba Jūsų partneris turi naudoti prezervatyvą). Bosentan Norameda tablečių pakuotėje rasite paciento įspėjamąją kortelę. Būtinai užpildykite šią kortelę ir paduokite ją gydytojui kito vizito metu, kad gydytojas arba ginekologas galėtų įvertinti, ar Jums reikia naudoti papildomą arba alternatyvų patikimą kontracepcijos metodą. Jeigu esate vaisingo amžiaus, Bosentan Norameda vartojimo laikotarpiu rekomenduojama kas mėnesį atlikti nėštumo testą.
Nedelsdama praneškite gydytojui, jeigu Bosentan Norameda vartojimo laikotarpiu pastojote arba planuojate pastoti netolimoje ateityje.
Žindymas
Nedelsdama pasakykite gydytojui, jeigu žindote kūdikį. Jeigu Jums skirta vartoti Bosentan Norameda, žindymą rekomenduojama nutraukti, nes nežinoma, ar šio vaisto patenka į motinos pieną.
Vaisingumas
Jeigu esate vyras, vartojantis Bosentan Norameda, gali būti, kad šis vaistas gali sumažinti Jūsų spermatozoidų skaičių. Negalima atmesti, kad tai gali turėti įtakos Jūsų gebėjimui susilaukti vaikų. Jeigu iškilo klausimų apie tai ar Jums tai kelia rūpesčių, pasitarkite su gydytoju.
Bosentan Norameda sudėtyje yra natrio
Šio vaisto kiekvienoje tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
- Kaip vartoti Bosentan Norameda
Gydymą vartojant Bosentan Norameda gali pradėti ir stebėti tik gydytojas, turintis patirties gydant plautinę arterinę hipertenziją ar sisteminę sklerozę. Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Bosentan Norameda vartojimas su maistu ir gėrimais
Bosentan Norameda gali būti vartojamas su maistu ar be maisto.
Rekomenduojama dozė
Suaugusieji
Suaugusiesiems paprastai pirmąsias 4 savaites reikia du kartus per parą (ryte ir vakare) vartoti 62,5 mg dozę, po to gydytojas paprastai pataria du kartus per parą vartoti 125 mg tabletes (tai priklauso nuo Jūsų organizmo reakcijos į Bosentan Norameda).
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Dozavimo rekomendacijos taikomos tik vaikams, sergantiems plautine arterine hipertenzija.
1 metų ir vyresniems vaikams gydymo pradžioje paprastai skiriama 2 mg vienam kūno masės kilogramui dozė dukart per parą (ryte ir vakare). Gydytojas nurodys, kokią dozę turite vartoti.
Jei Jums atrodo, kad Bosentan Norameda poveikis yra per stiprus arba per silpnas, pasitarkite su gydytoju, kad išsiaiškintumėte, ar dozę reikia keisti.
Kaip vartoti Bosentan Norameda
Tabletes reikia vartoti ryte ir vakare, užgeriant vandeniu. Tabletes galima vartoti su maistu arba be jo.
Ką daryti pavartojus per didelę Bosentan Norameda dozę?
Jei išgėrėte daugiau tablečių, nei Jums buvo nurodyta, iš karto kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Bosentan Norameda
Jei pamiršote išgerti Bosentan Norameda tabletę, ją išgerkite iš karto, kai prisiminsite, tada tabletes vartokite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.
Nustojus vartoti Bosentan Norameda
Staiga nutraukus gydymą Bosentan Norameda, simptomai gali pablogėti. Bosentan Norameda vartoti nenustokite, nebent tai nurodys gydytojas. Gydytojas gali liepti kelias diena mažinti dozę ir tik po to gydymą nutraukti visiškai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.