MEDORISPER vartoti negalima:
- jeigu yra alergija risperidonui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Jeigu nesate tikri, ar tai Jums tinka, prieš vartodami MEDORISPER, pasikalbėkite su gydytoju arba vaistininku.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti MEDORISPER:
- jeigu yra širdies sutrikimų, pavyzdžiui, nereguliarus širdies ritmas, esate linkę į kraujospūdžio mažėjimą arba vartojate kraujospūdį mažinančių vaistų. MEDORISPER gali sumažinti kraujospūdį. Gali reikėti keisti dozę;
- jeigu žinote, kad turite bet kokių veiksnių, padedančių ištikti insultui, pvz., didelį kraujospūdį, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų arba smegenų kraujagyslių sutrikimų;
- jeigu kada nors yra buvę nevalingų liežuvio, burnos ir veido judesių;
- jeigu kada nors buvo būklė, pasireiškusi tokiais simptomais, kaip aukšta kūno temperatūra, raumenų standumas, prakaitavimas ar sąmonės pritemimas (taip pat vadinama piktybiniu neurolepsiniu sindromu);
- jeigu sergate Parkinsono liga arba demencija;
- jeigu žinote, kad Jums anksčiau yra buvęs mažas baltųjų kraujo ląstelių kiekis (kurį galėjo [arba negalėjo] sukelti kiti vaistai);
- jeigu sergate diabetu;
- jeigu sergate epilepsija;
- jeigu esate vyras ir kada nors patyrėte ilgalaikę skausmingą erekciją;
- jeigu sutrikęs organizmo gebėjimas reguliuoti kūno temperatūrą arba jeigu yra perkaitimas;
- jeigu sutrikusi inkstų veikla;
- jeigu sutrikusi kepenų veikla;
- jeigu organizme yra per didelis hormono prolaktino kiekis arba jeigu yra galimai nuo prolaktino priklausomas navikas;
- jeigu Jums ar kuriam nors Jūsų kraujo giminaičiui yra buvę kraujo krešulių, kadangi antipsichoziniai vaistiniai preparatai yra susiję su kraujo krešulių formavimusi.
Jeigu abejojate, ar Jums tinka kuris nors anksčiau minėtas atvejis, prieš pradedant vartoti MEDORISPER, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kadangi pavojingai maži tam tikrų baltųjų kraujo ląstelių, reikalingų kovoti su infekcija Jūsų kraujyje, kiekiai risperidono vartojantiems pacientams buvo pastebėti labai retai, Jūsų gydytojas gali kontroliuoti Jūsų leukogramos rodmenis.
MEDORISPER gali sukelti Jūsų kūno svorio didėjimą. Reikšmingas kūno svorio padidėjimas gali nepalankiai veikti Jūsų sveikatą. Jūsų gydytojas turi reguliariai nustatinėti Jūsų kūno svorį.
Risperidono vartojantiems pacientams buvo pastebėtas cukrinis diabetas arba iš anksčiau esančio cukrinio diabeto pasunkėjimas, todėl Jūsų gydytojas turi tikrinti dėl didelio cukraus kiekio kraujyje požymių. Pacientams, kuriems cukrinis diabetas yra iš anksčiau, gliukozės kiekį kraujyje reikia tikrinti reguliariai.
Risperidonas dažniausiai didina hormono, vadinamo prolaktinu, kiekį. Tai gali sukelti šalutinį poveikį, tokį kaip menstruacijų sutrikimai ar vaisingumo problemos moterims, krūtų pabrinkimas vyrams (žr. „Galimas šalutinis poveikis“). Jei toks šalutinis poveikis pasireiškia, rekomenduojama įvertinti prolaktino lygį kraujyje.
Operacijos dėl akies lęšiuko drumsties (kataraktos) metu vyzdys (juodos spalvos skritulys Jūsų akies viduryje) gali nepadidėti iki reikiamo dydžio. Be to, operacijos metu rainelė (spalvotoji akies dalis) gali tapti suglebusi, ir dėl to gali būti pažeista akis. Jeigu planuojama atlikti Jūsų akies operaciją, būtinai pasakykite savo akių gydytojui, kad vartojate šio vaisto.
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu Jums atsirado:
- nevalingų ritmiškų liežuvio, burnos ar veido judesių. Gali tekti nutraukti risperidono vartojimą;
- karščiavimas, stiprus raumenų stingulys, prakaitavimas ar sąmonės pritemimas (sutrikimas, vadinamas piktybiniu neurolepsiniu sindromu). Gali prireikti skubaus gydymo.
Jeigu nesate tikri, ar kuri nors iš išvardytų būklių Jums tinka, prieš pradėdami vartoti MEDORISPER, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vartojant MEDORISPER, gali padidėti kūno svoris. Jūsų gydytojas turi reguliariai įvertinti Jūsų kūno svorį.
Kadangi risperidono vartojantiems pacientams buvo pastebėtas cukrinis diabetas arba jau esančio cukrinio diabeto pasunkėjimas, Jūsų gydytojas turi tikrinti, ar neatsiranda per didelio cukraus kiekio kraujyje požymių. Pacientams, kuriems cukrinis diabetas yra iš anksčiau, turi būti reguliariai sekama gliukozės koncentracija kraujyje.
Demencija sergantys senyvi žmonės
Demencija sergantiems senyviems žmonėms yra didesnė smegenų insulto rizika. Jeigu sergate insulto sukelta demencija, Jums MEDORISPER vartoti negalima.
Gydymo risperidonu metu Jums būtina dažnai lankytis pas gydytoją.
Jeigu pastebėjote arba Jumis besirūpinantis asmuo pastebėjo, kad staiga atsirado psichikos pokyčių arba staiga pasireiškė veido, rankų ar kojų silpnumas ar tirpulys, ypač vienos pusės, arba jeigu neaiškiai tariate žodžius, tuoj pat kreipkitės į gydytoją, net ir tuo atveju, jeigu šie pokyčiai buvo trumpalaikiai. Tai gali būti insulto požymiai.
Vaikams ir paaugliams
Prieš pradedant gydyti elgesio sutrikimą, reikia išsiaiškinti, ar nėra kitokių agresyvaus elgesio priežasčių.
Jeigu gydymo risperidonu metu pasireiškia nuovargis, gebą sukaupti dėmesį gali pagerinti vartojimo laiko pakeitimas.
Prieš pradedant gydymą jums arba Jūsų vaikui gali būti nustatytas kūno svoris ir jis gali būti reguliariai tikrinamas gydymo metu.
Mažame ir neįtikinamame tyrime buvo pranešta apie ūgio padidėjimą risperidoną vartojusiems vaikams, bet, ar tai buvo vaisto poveikis, ar dėl kitų priežasčių, nežinoma.
Kiti vaistai ir Medorisper
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Labai svarbu gydytojui pasakyti, jeigu vartojate bent vieną iš žemiau išvardytų preparatų:
- Vaistų, kurie veikia Jūsų smegenis, pvz., padedančių nusiraminti (benzodiazepinų), malšinančių skausmą (opioidų) ar medikamentų nuo alergijos (kai kurių antihistamininių preparatų), nes risperidonas gali stiprinti visų jų sukeliamą slopinamąjį poveikį.
- Vaistų, galinčių keisti elektrinį širdies aktyvumą, pavyzdžiui, vaistų nuo maliarijos, širdies ritmo sutrikimų (pvz., chinidino), alergijos (antihistamininių preparatų), kai kurių antidepresantų ar kitokių vaistų nuo psichikos sutrikimų.
- Vaistų, kurie retina širdies susitraukimus.
- Vaistų, mažinančių kalio kiekį kraujyje (tokių, kaip kai kurie šlapimo išsiskyrimą didinantys vaistai).
- Vaistų nuo didelio kraujospūdžio. MEDORISPER gali mažinti kraujospūdį.
- Vaistų nuo Parkinsono ligos (pvz., levodopos).
- Vaistų, kurie didina centrinės nervų sistemos aktyvumą (psichostimuliatorių, tokių kaip metilfenidatas).
- Šlapimo išskyrimą didinančių tablečių (diuretikų), vartojamų širdies sutrikimams gydyti arba patinimui dėl per didelio skysčio kiekio sankaupos tam tikroje kūno vietoje šalinti (pvz., furozemido, chlortalidono). Vartojant vien MEDORISPER arba jo derinio su furozemidu, senyviems demencija sergantiems pacientams gali padidėti smegenų insulto arba mirties rizika.
- Vaistai, kurie gali didinti centrinės nervų sistemos aktyvumą (psichinę veiklą stimuliuojantys vaistai, pvz., metilfenidatas).
Risperidono poveikį gali silpninti šie vaistai:
- rifampicinas (vaistas nuo kai kurių infekcinių ligų);
- karbamazepinas, fenitoinas (vaistai nuo epilepsijos);
Jeigu pradėjote šių vaistų vartoti arba jų vartojimą nutraukėte, Jums gali reikėti kitokios risperidono dozės.
Risperidono poveikį gali stiprinti šie vaistai:
- chinidinas (vaistas nuo kai kurių širdies ligų);
- antidepresantai, pvz., paroksetinas, fluoksetinas, tricikliai antidepresantai;
- beta adrenoblokatoriai (vaistai nuo didelio kraujospūdžio ligos);
- fenotiazinai (pvz., vaistai, vartojami psichozėms gydyti arba raminamajam poveikiui sukelti);
- cimetidinas, ranitidinas (preparatai, blokuojantys skrandžio rūgties išskyrimą);
- itrakonazolas ir ketokonazolas (vaistai grybelių sukeltoms infekcijoms gydyti);
- kai kurie vaistai, vartojami ŽIV / AIDS gydyti, tokie kaip ritonaviras;
- verapamilis, vaistas, vartojamas padidėjusiam kraujospūdžiui ir (arba) nenormaliam širdies ritmui gydyti;
- sertralinas ir fluvoksaminas, vaistai, vartojami depresijai ir kitiems psichikos sutrikimams gydyti.
Jeigu šių vaistų pradėsite ar baigsite vartoti, Jums gali reikėti kitokios risperidono dozės.
Jeigu nesate tikri, ar tai Jums tinka, prieš vartodami MEDORISPER, pasikalbėkite su gydytoju arba vaistininku.
MEDORISPER vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Jūs galite gerti šį vaistą valgant arba nevalgius. Vartodami MEDORISPER, alkoholio gerti turite vengti.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
- Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Jis nuspręs, ar Jums šį vaistą vartoti galima.
- Motinų, kurios paskutiniojo nėštumo trimestro metu (per paskutinius tris nėštumo mėnesius) vartojo MEDORISPER, naujagimiams gali pasireikšti šie simptomai: drebėjimas, raumenų sąstingis ir (arba) silpnumas, mieguistumas, sujaudinimas, kvėpavimo problemos ir maitinimosi sunkumai. Jeigu Jūsų kūdikiui pasireiškė bet kuris iš minėtų simptomų, Jums gali reikėti kreiptis į savo gydytoją.
- MEDORISPER gali didinti hormono, vadinamo prolaktinu, lygius Jūsų organizme, kas gali daryti įtaką vaisingumui (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant MEDORISPER, gali pasireikšti svaigulys, nuovargis ir regos sutrikimų. Nepasitarus su gydytoju, vairuoti ir valdyti mechanizmus ar stakles, negalima.
MEDORISPER tablečių sudėtyje yra laktozės.
Plėvele dengtų tablečių sudėtyje yra laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Viena iš MEDORISPER 2 mg tablečių sudedamųjų dalių, saulėlydžio geltonasis (E 110), gali sukelti alerginių reakcijų.