Stocrin vartoti draudžiama
- jeigu yra alergija efavirenzui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje). Kreipkitės į gydytoją arba vaistininką patarimo;
- jeigu sergate sunkia kepenų liga;
- jeigu Jūsų širdis nesveika, pvz., pakitęs jos ritmas arba susitraukimų dažnis, širdies susitraukimai yra reti arba sergate sunkia širdies liga;
- jeigu kas nors iš Jūsų šeimos narių (tėvų, senelių, brolių arba seserų) staiga mirė nuo širdies sutrikimo arba gimė su nesveika širdimi;
- jeigu gydytojas Jums sakė, kad padidėjęs arba sumažėjęs elektrolitų (pvz., kalio arba magnio) kiekis kraujyje;
- jeigu šiuo metu vartojate bet kurį iš šių vaistų (taip pat žr. „Kiti vaistai ir Stocrin“):
- astemizolą arba terfenadiną (vartojami alergijos simptomams gydyti);
- bepridilį (vartojamas širdies ligai gydyti);
- cisapridą (vartojamas rėmeniui gydyti);
- skalsių alkaloidus (pavyzdžiui, ergotaminą, dihidroergotaminą, ergonoviną ir metilergonoviną) (vartojami migrenai ir klasterinio tipo galvos skausmams gydyti);
- midazolamą arba triazolamą (vartojami miegui gerinti);
- pimozidą, imipraminą, amitriptiliną arba klomipraminą (vartojami tam tikriems psichikos sutrikimams gydyti);
- jonažolę (Hypericum perforatum) (augalinis vaistinis preparatas, vartojamas depresijai ir nerimui gydyti;
- flekainidą, metoprololį (vartojami nereguliariam širdies ritmui koreguoti);
- tam tikrų antibiotikų (makrolidų, fluorochinolonų, imidazolo);
- triazolo grupės vaistų nuo grybelio;
- tam tikrų vaistų nuo maliarijos;
- metadoną (vartojamą priklausomybei nuo opiatų gydyti);
- elbasvirą/grazoprevirą.
Jeigu vartojate bet kurį iš šių vaistų, nedelsiant pasakykite gydytojui. Kartu su Stocrin vartojami šie vaistai gali sukelti sunkų ir (arba) gyvybei pavojingą šalutinį poveikį arba dėl jų Stocrin gali nepakankamai veikti.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Stocrin.
- Stocrin būtina vartoti kartu su kitais ŽIV slopinančiais vaistais. Jei paskirtas gydymas neapsaugojo nuo viruso dauginimosi ir pradedama gydyti Stocrin, kartu pradėti vartoti ir kitokį ŽIV slopinantį anksčiau dar nevartotą vaistą.
- Šis vaistas neišgydo nuo ŽIV infekcinės ligos, ir ji gali vėl progresuoti ar prasidėti su ŽIV susijusi liga.
- Jus, vartojantį Stocrin, ir toliau stebės gydytojas.
Pasakykite gydytojui:
- jeigu sirgote ar sergate psichikos liga, įskaitant depresiją, priklausomybę nuo narkotinių medžiagų ar alkoholio. Jeigu Jūs jaučiatės nusiminęs, mąstote apie savižudybę ar turite keistų minčių, nedelsiant pasakykite gydytojui (žr. 4 skyrių, "Galimas šalutinis poveikis").
- jeigu Jums yra buvę traukulių priepuolių arba buvote gydytas vaistais nuo traukulių, pavyzdžiui, karbamazepinu, fenobarbitaliu ar fenitoinu. Jeigu vartojate bet kurį iš šių vaistų, gydytojui gali tekti patikrinti prieštraukulinio vaisto kiekį Jūsų kraujyje, kad įsitikintų jog jis nepakito kol vartojate Stocrin. Gydytojas Jums gali paskirti kitą vaistą nuo traukulių.
- jeigu sirgote ar sergate kepenų liga, įskaitant aktyvų lėtinį hepatitą. Didesnė sunkių ir galimai gyvybei pavojingų kepenų funkcijos sutrikimų rizika yra pacientams, sergantiems lėtiniu hepatitu B ar C ir gydomiems antiretrovirusinių vaistų deriniu. Jūsų gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, kad įvertintų Jūsų kepenų veiklą, arba gali vietoje šio vaisto paskirti kitokį vaistą. Jeigu sergate sunkia kepenų liga, Stocrin nevartokite (žr. 2 skyrių "Stocrin vartoti draudžiama");
- jeigu Jūs sergate širdies liga, pvz., sutrikęs elektrinio signalo sklidimas (pailgėjęs QT intervalas).
Pradėję vartoti Stocrin, būkite atidūs dėl:
- galvos svaigimo, pablogėjusio miego, mieguistumo, pablogėjusio dėmesingumo arba nenormalių sapnų požymių. Šie nepageidaujami poveikiai gali atsirasti pirmąją ar antrąją gydymo parą ir dažniausiai pranyksta po pirmųjų 2 – 4 savaičių.
- minčių susipainiojimo požymių, sulėtėjusio mąstymo ir judesių bei kliedesių (tikima tuo, ko nėra) ar haliucinacijų (matoma ar girdima tai, ko kiti nemato ir negirdi). Šis šalutinis poveikis gali pasireikšti po kelių Stocrin vartojimo mėnesių ar metų. Pastebėję kokių nors simptomų, apie tai praneškite gydytojui.
- bet kokių odos bėrimo požymių. Jeigu pastebėjote bet kokių ūminio bėrimo požymių kartu su pūslių atsiradimu ar karščiavimu, Stocrin nebevartokite ir nedelsiant pasakykite gydytojui. Jeigu Jums yra buvę bėrimų kito NNATI vartojimo metu, Jums gali būti padidėjęs išbėrimų pavojus, vartojant Stocrin.
- bet kokių uždegimo arba infekcijos požymių. Kai kuriems pacientams, sergantiems pažengusia ŽIV infekcija (AIDS) ir anksčiau sirgusiems oportunistine infekcija, pradėjus gydymą nuo ŽIV, greitai gali pasireikšti ankstesnių infekcijų uždegimo požymių ir simptomų. Manoma, kad šie simptomai atsiranda dėl pagerėjusio organizmo imuninio atsako, leidžiančio organizmui kovoti su infekcijomis, kurios galėjo būti jame išlikusios, nesukeldamos akivaizdžių simptomų. Jeigu jūs pastebėjote bet kokius infekcijos simptomus, nedelsdami pasakykite gydytojui.
Pradėjus vartoti vaistų ŽIV sukeltai infekcinei ligai gydyti, be oportunistinių infekcijų, Jums gali atsirasti ir autoimuninių sutrikimų (tai būklės, kurios pasireiškia imuninei sistemai atakuojant sveikus kūno audinius). Autoimuniniai sutrikimai gali pasireikšti per daug mėnesių nuo gydymo pradžios. Jeigu pastebite bet kokius infekcijos simptomus ar kitokius simptomus, pvz., raumenų silpnumą, silpnumą, prasidedantį nuo plaštakų ar pėdų ir plintantį į liemenį, palpitaciją, drebulį arba padidėjusį aktyvumą, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją dėl būtino gydymo.
- kaulų sutrikimų. Taikant sudėtinį antiretrovirusinį gydymą, kai kuriems pacientams gali atsirasti kaulų liga, vadinama kaulų nekroze (kaulų audinio žuvimas, atsiradęs sutrikus kraujo patekimui į kaulą). Tarp daugelio šios ligos rizikos veiksnių gali būti sudėtinio antiretrovirusinio gydymo trukmė, kortikosteroidų vartojimas, alkoholio vartojimas, stiprus imuniteto slopinimas, padidėjęs kūno masės indeksas (antsvoris). Kaulų nekrozės požymiai yra sąnarių sustingimas, skausmai (ypač klubų, kelių ir pečių sąnarių) ir pasunkėję judesiai. Jeigu pastebite kuriuos nors iš šių simptomų, pasakykite apie tai savo gydytojui.
Vaikams ir paaugliams
Jaunesniems nei 3 metų arba sveriantiems mažiau nei 13 kg vaikams Stocrin skirti nerekomenduojama, nes su tokiais pacientais jis nėra pakankamai ištirtas.
Kiti vaistai ir Stocrin
Su Stocrin negalima vartoti tam tikrų vaistų. Jie nurodyti 2 skyriaus pradžioje "Stocrin vartoti negalima". Tai kai kurie dažnai vartojami vaistai ir augalinis vaistinis preparatas (jonažolė), kurie gali sukelti sunkią sąveiką.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui.
Galima Stocrin sąveika ir su kitais vaistais, įskaitant augalinius preparatus, tokius kaip Ginkgo biloba ekstraktas. Dėl to gali pakisti Stocrin ar kitų vaistų kiekis kraujyje. Tai gali sutrikdyti tinkamą vaistų veikimą arba pasunkinti bet kurį šalutinį poveikį. Esant reikalui, gydytojas gali koreguoti vaisto dozę arba ištirti kiekį Jūsų kraujyje. Jeigu vartojate kurį nors iš toliau išvardytų vaistų, būtinai pasakykite gydytojui arba vaistininkui:
- Kiti vaistai, vartojami ŽIV infekcijai gydyti:
- proteazių inhibitoriai: darunaviras, indinaviras, lopinaviras ir ritonaviras, ritonaviras, ritonaviras kartu su atazanaviru, sakvinaviras arba fozamprenaviras ir sakvinaviras.
Gydytojas gali nuspręsti skirti Jums kitą vaistą arba pakeisti proteazių inhibitorių dozę.
- maravirokas.
- sudėtinio vaisto, kurio sudėtyje yra efavirenzo, emtricitabino ir tenofoviro negalima vartoti kartu su Stocrin (nebent kitaip rekomendavo Jūsų gydytojas), nes jo sudėtyje yra Stocrin veikliosios medžiagos efavirenzo.
- Vaistai, vartojami hepatito C viruso infekcijai gydyti: bocepreviras, telapreviras, simepreviras, sofosbuviras/velpatasviras, glekapreviras/pibrentasviras ir sofosbuviras/velpatasviras/voksilapreviras.
- Vaistai, vartojami bakterinės kilmės infekcijoms gydyti, įskaitant tuberkuliozę ir su AIDS susijusį Mycobacterium avium kompleksą: klaritromicinas, rifabutinas, rifampicinas. Gydytojas gali nuspręsti pakeisti dozę arba paskirti Jums kitą antibiotiką. Be to, gydytojas gali Jums paskirti didesnę Stocrin dozę.
- Vaistai, vartojami grybelinėms infekcijoms gydyti (priešgrybeliniai):
- vorikonazolas. Stocrin gali sumažinti vorikonazolo kiekį kraujyje ir vorikonazolas gali padidinti Stocrin kiekį kraujyje. Jeigu šiuos du vaistus vartojate kartu, vorikonazolo dozę reikia padidinti, o efavirenzo dozę – sumažinti. Pirmiausia būtina pasitarti su Jūsų gydytoju.
- itrakonazolas. Stocrin gali sumažinti itrakonazolo kiekį kraujyje.
- pozakonazolas. Stocrin gali sumažinti pozakonazolo kiekį kraujyje.
- Vaistai, vartojami maliarijai gydyti:
- artemeteras/lumefantrinas. Stocrin gali sumažinti artemetero ar lumefantrino kiekį Jūsų kraujyje.
- atovakvonas ar proguanilis. Stocrin gali sumažinti atovakvono ar proguanilio kiekį Jūsų kraujyje.
- Vaistai, vartojami traukuliams gydyti (prieštraukuliniai): karbamazepinas, fenitoinas, fenobarbitalis. Stocrin gali sumažinti arba padidinti prieštraukulinio vaisto kiekį kraujyje. Karbamazepinas gali sumažinti Stocrin veiksmingumą. Jūsų gydytojui gali reikėti nuspręsti dėl kito vaisto nuo traukulių skyrimo.
- Vaistai, vartojami riebalų kiekiui kraujyje mažinti (kitaip dar vadinami statinais): atorvastatinas, pravastatinas, simvastatinas. Stocrin gali sumažinti statinų kiekį kraujyje. Gydytojas ištirs Jūsų cholesterolio kiekį ir nuspręs, ar reikia koreguoti Jūsų vartojamo statino dozę.
- Metadonas (priklausomybei nuo opiatų gydyti vartojamas vaistas). Gydytojas gali rekomenduoti kitą vaistą.
- Sertralinas (depresijai gydyti vartojamas vaistas). Gydytojas gali pakeisti Jūsų vartojamą sertralino dozę.
- Bupropionas (depresijai ar priklausomybei nuo rūkymo gydyti vartojamas vaistas). Gydytojas gali pakeisti Jūsų vartojamą bupropiono dozę.
- Diltiazemas arba į jį panašūs vaistai (vadinami kalcio kanalo blokatoriais ir įprastai vartojami padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti arba širdies ligoms gydyti): pradėjus vartoti Stocrin, Jūsų gydytojui gali reikėti vartojamą kalcio kanalų blokatoriaus dozę koreguoti.
- Imunosupresantai, pavyzdžiui, ciklosporinas, sirolimuzas arba takrolimuzas (vaistai, vartojami apsaugoti nuo transplantuoto organo atmetimo): pradėjus arba nustojus vartoti Stocrin, gydytojas atidžiai patikrins imunosupresanto kiekį Jūsų kraujyje ir galbūt koreguos jo dozę.
- Hormoniniai kontraceptikai, pavyzdžiui, tabletės nuo nėštumo, švirkščiami kontraceptikai (pavyzdžiui, Depo-Provera) arba implantuojami kontraceptikai (pavyzdžiui, Implanon): Jums taip pat reikia naudoti patikimą barjerines kontracepcijos būdą (žr. Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas). Stocrin gali sumažinti hormoninių kontraceptikų veiksmingumą. Nustatyta pastojimo atvejų moterims, kurios vartojo Stocrin kontraceptinio implanto vartojimo metu, nors nebuvo pripažinta, kad gydymas Stocrin susilpnintų kontraceptiko poveikį.
- Varfarinas ar acenokumarolis (kraujo krešėjimui mažinti vartojami vaistai). Gydytojas gali koreguoti Jūsų vartojamą varfarino ar acenokumarolio dozę.
- Ginkgo biloba ekstraktas (augalinis preparatas).
- Vaistai, kurie gali keisti širdies ritmą:
- vaistai nuo širdies ritmo sutrikimų, pvz., flekainidas arba metoprololis;
- vaistai nuo depresijos, pvz., imipraminas, amitriptilinas arba klomipraminas;
- antibiotikai (makrolidai, fluorochinolonai, imidazolo dariniai).
- Metamizolas (skausmui malšinti ir karščiavimui mažinti vartojamas vaistas).
- Prazikvantelis (parazitinių kirmėlių infekcijoms gydyti vartojamas vaistas).
Stocrin vartojimas su maistu ir gėrimais
Stocrin vartojant nevalgius gali sumažėti nepageidaujamas poveikis. Vartojant Stocrin reikia vengti gerti greipfrutų sulčių.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Gydymo Stocrin metu ir 12 savaičių po jo moteriai pastoti negalima. Jūsų gydytojas norėdamas įsitikinti, kad prieš gydymą Stocrin nesate nėščia, gali pareikalauti, kad atliktumėte nėštumo testą.
Jeigu galite pastoti Stocrin vartojimo metu, Jums reikia naudoti patikimas barjerines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus) kartu su kitais kontracepcijos būdais, įskaitant geriamuosius kontraceptikus (tabletes) arba kitus hormoninius kontraceptikus (pvz., implantus ar injekcijas). Baigus gydymą efavirenzas kuriam laikui gali išlikti kraujyje, todėl, kaip aprašyta aukščiau, turite ir toliau vartoti kontraceptines priemones dar 12 savaičių baigus vartoti Stocrin.
Nedelsdama pasakykite gydytojui, jeigu esate nėščia ar ketinate pastoti. Nėščioji Stocrin gali vartoti tik tada, kai gydytojas nusprendžia, kad tai neišvengiama. Prieš vartojant bet kokį vaistą, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Nėštumo metu efavirenzu ar sudėtiniu vaistu, kurio sudėtyje yra efavirenzo, emtricitabino ir tenofoviro, gydytų gyvūnų palikuonims ir moterų naujagimiams yra stebėti sunkūs apsigimimai. Jeigu nėštumo metu vartojate Stocrin ar sudėtinę tabletę, kurios sudėtyje yra efavirenzo, emtricitabino ir tenofoviro, gydytojas gali pareikalauti periodiškai atlikti kraujo ir kitus diagnostikos tyrimus Jūsų vaisiaus vystymuisi stebėti.
Žindyti nerekomenduojama ŽIV infekuotoms moterims, nes per motinos pieną kūdikis gali užsikrėsti ŽIV.
Jeigu žindote arba svarstote galimybę žindyti, turite kuo greičiau pasitarti su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Stocrin sudėtyje yra efavirenzo, kuris gali sukelti galvos svaigimą, pablogėjusį dėmesingumą arba mieguistumą. Jeigu Jūsų būklė yra pakitusi, nevairuokite ir nesinaudokite jokiais įrankiais arba mechanizmais.
Kiekvienoje Stocrin 600 mg paros dozėje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą. Asmenys, kuriems yra šis sutrikimas, gali vartoti Stocrin geriamąjį tirpalą, kuriame nėra laktozės.
Stocrin 600 mg dozėje yra natrio
Šio vaisto 600 mg dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.