cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) laikinai uždraudė tiekti, siūlyti tiekti ir demonstruoti energinius miltelius ar kitus miltelius, skirtus vartoti įkvepiant, kurių sudėtyje yra kofeino ar kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių sudedamųjų dalių, taip pat angliavandenių, vitaminų, amino rūgščių ar maisto priedų.

Šis sprendimas yra bendro pobūdžio, nesietinas su jokiu konkrečiu gamintoju, importuotoju ar platintoju, taip pat neidentifikavus jokio konkretaus modelio, pagaminimo datos ar kilmės šalies.

Sprendimą VVTAT priėmė vadovaudamasi Ribinių produktų vertinimo tarpinstitucinės komisijos, į kurios sudėtį taip pat įeina Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai, siūlymu.

Rudenį viešoje erdvėje pasirodė informacija, jog kelių ES šalių internetinėse parduotuvėse yra prekiaujama įkvepiamais energetiniais milteliais. Ribinių produktų vertinimo tarpinstitucinė komisija specialaus posėdžio metu aptarė šių miltelių keliamą riziką vartotojų sveikatai, taip pat svarstė kurios Lietuvos Respublikos institucijos kompetencijoje gali būti tokių produktų reguliavimas ir rinkos priežiūros klausimai.

Diskusijos metu buvo atsižvelgta į tai, kad minėtų energetinių miltelių, kurių sudėtyje yra legalių psichoaktyvių medžiagų, tokių kaip kofeinas, L-argininas, kreatinas, L-citrulinas, taurinas, beta-alaninas, ginkmedžio ekstraktas, maltodekstrinas ir pan., tiekimas rinkai jau yra uždraustas trijose valstybėse: Vokietijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ekspertai pabrėžė, kad rizika, susijusi su tokių produktų vartojimu, yra panaši į energetinių gėrimų: padidėjęs kraujospūdis, susijaudinimas, nervingumas, širdies aritmija, drebulys, padidėjusi skrandžio sekrecija bei miego sutrikimai. Neišvengiama yra ir vietinių pažeidimų rizika: miltelių įkvėpimas gali pažeisti šnerves ir nosies gleivinę, panašiai kaip kokaino vartojimas. Tuo tarpu miltelių vartojimo būdas, imituojantis kokaino vartojimą, labai rizikingas formuojant atitinkamą požiūrį į narkotikų vartojimą ir gali būti suvokiamas – ypač tarp nepilnamečių asmenų, tarsi narkotinių medžiagų reklama.

Tarpinstitucinė komisija pasiūlė uždrausti tiekti Lietuvos rinkai energinius miltelius ir (ar) kitus miltelius, skirtus vartoti įkvepiant, kurių sudėtyje yra kofeino ir (ar) kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių, taip pat ir papildomų sudedamųjų dalių, tokių kaip angliavandeniai, vitaminai, amino rūgštys ar maisto priedai, ir kurie neklasifikuojami kaip vaistiniai preparatai ar medicinos priemonės, jei nėra pateikta įrodymų, kad jie atitinka Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme įtvirtintus saugaus gaminio kriterijus bei produktų saugos  reikalavimus.

Energinių miltelių naudojimas kelia riziką vartotojų sveikatai ir daro poveikį visų vartotojų, o ypač nepilnamečių, žalingų įgūdžių formavimui.

Informacija iš:

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai primena pagrindinius apsinuodijimo alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis simptomus

Image: freepik.com

Farmacijos naujienos
Skaityti daugiau
masks
Antibiotikų vartojimo problemos ir sprendimai: mokslinės konferencijos apžvalga
masks
M. Jakubauskienė Kyjive aptarė Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą sveikatos srityje
masks
Atnaujintos rekomendacijos „Antimikrobinė profilaktika chirurgijoje“