Kaip duomenų rinkimas padeda kovoti su bakterijų atsparumu?
Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms (AMR) yra viena iš didžiausių grėsmių pasaulio sveikatai. Jis atsiranda, kai mikroorganizmai keičiasi taip, kad vaistai tampa neveiksmingi jų sukeliamoms infekcijoms gydyti. Duomenų rinkimas apie antimikrobinių vaistų pardavimą ir naudojimą gyvūnams yra labai svarbus nustatant rizikos veiksnius, kurie gali paveikti visuomenės ir gyvūnų sveikatą. Kokybiški duomenys leidžia kurti tikslines kovos su AMR priemones.
2019 m. AMR tiesiogiai sukėlė 1,27 mln. mirčių ir prisidėjo prie 4,9 mln. mirčių. Manoma, kad iki 2050 m. dėl AMR kasmet mirs 10 mln. žmonių. Be sveikatos problemų, AMR sukelia ir ekonominių iššūkių – prognozuojama, kad iki 2030 m. pasaulio BVP sumažės mažiausiai 3,4 trilijono JAV dolerių.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) ir Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) bendradarbiauja kuriant pasaulinę duomenų bazę apie gyvūnams skirtus antimikrobinius preparatus. Europoje šį darbą atlieka Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) ir Europos vaistų agentūra (EMA). Jau nuo 2009 metų VMVT pardavimo duomenis teikia European Surveillance of Veterinary Antimicrobial Consumption (ESVAC): 2009 - 2023 | European Medicines Agency (europa.eu),o nuo 2024 metų renkami antimikrobinių preparatų sunaudojimo duomenys. Pagrindiniai duomenų bazės privalumai yra šie:
• Tyrimai ir analizė: leidžia atlikti išsamias analizes apie antimikrobinių preparatų naudojimą ir jų poveikį.
• Politikos formavimas: padeda kurti efektyvias kovos su AMR strategijas.
• Skaidrumas ir atskaitomybė: užtikrina skaidrumą ir galimybę stebėti antimikrobinių preparatų naudojimą.
• Švietimas ir sąmoningumas: didina visuomenės ir veterinarų sąmoningumą apie atsakingą antimikrobinių preparatų naudojimą.
„VMVT direktoriaus 2012 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. B1-457 „Dėl Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams patvirtinimo“ yra patvirtinti Reikalavimai veterinarijos paslaugų teikėjams. Jie yra įpareigoti teikti antimikrobinių medžiagų paskyrimo ir sunaudojimo duomenis. Pareiga teikti duomenis apie parduotas antimikrobines medžiagas tenka didmeninės prekybos veterinariniais vaistais licencijos turėtojams, kurie privalo tokius duomenis teikti VMVT nustatyta tvarka. Svarbu, jog tiek veterinarijos paslaugų tiekėjai, tiek didmeninės prekybos veterinariniais vaistais licencijos turėtojai informaciją teiktų vienodu formatu, kas leis gauti kokybiškesnius duomenis. Tik turint kokybiškus ir teisingus duomenis, galima nustatyti rizikos veiksnius, kurti veiksmingas strategijas ir užtikrinti visuomenės bei gyvūnų sveikatą“, – pabrėžė Centralizuoto leidimų išdavimo skyriaus Vyriausioji specialistė Jovita Einorytė.
Raginame veterinarijos gydytojus atsakingai naudoti antibiotikus ir teikti kokybiškus duomenis apie jų naudojimą. Tik taip galėsime veiksmingai kovoti su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms ir užtikrinti visuomenės bei gyvūnų sveikatą.
Image: FreeDigitalPhotos.net