Klaipėdos savivaldybės tarybos komitete pateikti siūlymai dėl tuberkuliozės valdymo
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras aktyviai bendradarbiauja su savivaldybėmis, siekdamas informuoti apie aktualią užkrečiamųjų ligų situaciją ir skatinti taikyti prevencines priemones, kad būtų išvengta naujų atvejų ir sergamumas mažėtų.
NVSC Klaipėdos departamento direktorius R. Grigaliūnas 2024 m. liepos 16 d. dalyvavo Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje, kuriame pristatė sergamumo tuberkulioze Klaipėdos mieste situaciją, įvardijo problemas, pateikė siūlymus.
Pagal NVSC užregistruotus naujausius atvejus, sergamumo tuberkulioze rodiklis 100 tūkst. gyventojų 2023 m. Klaipėdos mieste yra 19 atv., Klaipėdos apskrityje – 24 atv., Lietuvoje – 21 atv. Klaipėdos mieste 2023 m. užregistruotas 31 tuberkuliozės ligos atvejis, iš jų 26 (84 proc.) asmenys darbingo amžiaus žmonės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš pagrindinių mirties nuo infekcinių ligų priežasčių pasaulyje. PSO siekia, kad iki 2035 metų mirčių nuo tuberkuliozės atvejų skaičius sumažėtų 95 proc. (lyginant su 2015 m.), sergamumo tuberkulioze rodiklis sumažėtų 80 proc. ir siektų mažiau nei 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Pagrindinė problema, su kuria susiduriama valdant tuberkuliozę (atliekant atvejo epidemiologinį tyrimą) – sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų atsisakymas bendradarbiauti (teikti informaciją, laikytis nurodymų dėl profilaktikos). Neretai tai būna asmenys, priklausomi nuo alkoholio, narkotinių ir kitų psichoaktyvių medžiagų. Dar vienas iššūkis – migrantai, atvykę iš įvairių šalių. Svarbu, kad pradėję dirbti Lietuvoje jie būtų pasitikrinę sveikatą ir vėliau tai darytų periodiškai, kaip ir Lietuvos piliečiai
Viena iš tuberkuliozės valdymo priemonių – tuberkulino mėginių atlikimas vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus). Klaipėdos mieste 2023 m. duomenimis, šis mėginys buvo atliktas 44,7 proc. vaikų, o rizikos grupėms priklausantiems vaikams tik 7,7 proc.
Atkreipiame dėmesį, kad pagrindinės tuberkuliozės išplitimo mažinimo priemonės yra asmenų, turėjusių artimą kontaktą su sergančiuoju išaiškinimas, siekiant pateikti rekomendacijas dėl profilaktinių tyrimų svarbos, kuo anksčiau pradėtas susirgusiųjų gydymas ir gydymo kurso užbaigimas.
Klaipėdos departamento atstovai pasiūlė organizuoti mobiliąją plaučių rentgeno tyrimus atliekančių specialistų grupę; ieškoti būdų, kaip pagerinti didelės rizikos grupei priklausančių asmenų informuotumą apie tuberkuliozės prevencijos priemones; organizuoti atvykusių migrantų informavimą apie ištyrimo dėl tuberkuliozės svarbą bei taikomas prevencines priemones, gydymą Lietuvoje.
Informacija iš:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Image: FreeDigitalPhotos.net