cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Lapkričio 18–24 d. minint Pasaulinę supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitę, Higienos institutas (HI) pristato nemokamą mobiliąją programėlę „AntibLT“, kuri gydytojams pagelbės tikslingai skirti antibiotikus, o besigydantiesiems primins apie atsakingą šių vaistų vartojimą. Programėlę jau galima atsisiųsti iš „Google Play“ ir „AppStore“ platformų.

„Tai pirmoji Higienos instituto pristatoma mobilioji programėlė, sukurta siekiant padėti šeimos ir kitiems gydytojams specialistams jų kasdieniame darbe, suteikti plačiajai visuomenei daugiau žinių apie atsakingą antibiotikų vartojimą ir atsiliepti į visame pasaulyje gilėjančią atsparumo antibiotikams problemą. Naujausios antibiotikų skyrimo ir vartojimo rekomendacijos nuo šiol prieinamos paprasčiau“, – sako HI vadovas Šarūnas Alasauskas.

HI Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovės Rolandos Valentėlienės teigimu, „pagrindinė bakterijų atsparumo antibiotikams priežastis – netinkamas ir perteklinis antibiotikų vartojimas, todėl į programėlę sudėtos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos rekomendacijos apie įvairioms sveikatos būklėms gydyti tinkamus antibiotikus, jų dozes, vartojimo dažnį ir trukmę, kai vaikai arba suaugusieji serga viršutinių ar apatinių kvėpavimo takų, šlapimo takų, odos ir poodžio infekcijomis“.

Šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė akcentuoja, kad naujoji programėlė taupys gydytojų laiką, nes oficialias rekomendacijas pasiekti ir jose susigaudyti bus paprasčiau. Taip pat gyventojams taps lengviau prieinama informacija apie rekomenduojamą gydymą – tai skatins gydančiojo ir besigydančiojo tarpusavio pasitikėjimą ir dialogą.

„Dabar ministro patvirtintas rekomendacijas dėl antibiotikų skyrimo turiu išsisaugojusi kompiuteryje ir kaskart jų prireikus iš naujo ieškau dokumente. Tuo tarpu programėlėje iki rekomenduojamų antibiotikų – vos trys paspaudimai. Pavyzdžiui, pasirenku, kad gydau vaiką, pasirenku viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, darkart spusteliu ūminį tonzilitą ir prie rekomenduojamų antibiotikų randu pirmą ir antrą pasirinkimus, taip pat rekomenduojamas dozes pagal vaiko amžių. Taigi, ši programėlė padeda dirbti efektyviau ir priartina rekomendacijas prie specialistų, kurie ne visuomet jomis naudojasi. Be to, rekomendacijos yra tikrai labai racionalios ir pravarčios patiems pacientams – gali pasitikrinti, koks gydymas jiems skiriamas. Vertiname pacientus, kurie domisi ir atsakingai žiūri į gydymo procesą“, – pasakoja R. Radzevičienė.

Mobilioji programėlė sukurta remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintomis „Nacionalinėmis racionalaus antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijomis“ ir įgyvendinant HI vykdomą projektą „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“.

HI primena, kad atsparumas antibiotikams šiuo metu yra viena didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu, jis lemia didėjantį sunkiai gydomų infekcijų atvejų skaičių, ilgesnę gydymo ligoninėje trukmę, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.

  Sveikatos priežiūros specialistams rekomenduojama:

  • įtariant bakterinę infekciją, atlikti tyrimus;
  • antibiotikus išrašyti ir skirti tik tada, kai tikrai reikia;
  • išrašyti tinkamus antibiotikus, parenkant tinkamą dozę tinkamam laikui.

  Sergantiesiems rekomenduojama:

  • antibiotikus vartoti tik su gydytojo paskyrimu;
  • suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą;
  • niekada nevartoti antibiotikų likučių;
  • niekada nesidalinti antibiotikais su kitais.

HI vykdo Lietuvos gyventojų sveikatos būklės ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklos stebėseną, taip pat atlieka sveikatos netolygumų ir sveikatos priežiūros technologijų vertinimą. HI specialistai dirba psichikos sveikatos stiprinimo, sveikatos mokymo ir ligų prevencijos, sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų ugdymo bei papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros srityse.

Higienos instituto informacija

Informacija iš:

SAM komunikacijos skyrius

Nuotrauka: www.freepik.com

Farmacijos naujienos
Skaityti daugiau
masks
Antibiotikų vartojimo problemos ir sprendimai: mokslinės konferencijos apžvalga
masks
M. Jakubauskienė Kyjive aptarė Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą sveikatos srityje
masks
Atnaujintos rekomendacijos „Antimikrobinė profilaktika chirurgijoje“