
PSDF biudžetui grąžinta per 2 milijonus eurų
Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF) pernai atlyginta 2,2 mln. eurų žala, atsiradusi dėl neteisėtos gyventojų veiklos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK).
„Ligonių kasos žalą PSDF išieško dėl nusikaltimų ar nusižengimų žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, nes visais šiais atvejais privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) drausti nukentėjusieji gydomi PSDF lėšomis. Taip pat žala išieškoma ir tais atvejais, jei žmogus neteisėtai pasinaudoja Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) arba, jei būdamas nedraustas PSD, neteisėtai gauna PSDF lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje ar svetur“, – sako VLK Teisės skyriaus vedėjas Tomas Ragauskas.
Jo teigimu, iš viso pernai buvo fiksuota 9 tūkst. tokių atvejų, kai fiziniai asmenys padarė žalą PSDF. Tai – 1 tūkst. atvejų mažiau, nei 2020-aisiais.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką žalos išieškojimą vykdo teritorinės ligonių kasos (TLK). Apie nukentėjusius ir gydomus asmenis TLK gauna pranešimus iš policijos komisariatų, prokuratūrų, o antstoliai padeda išieškoti nukentėjusiųjų gydymui išleistas ir priteistas lėšas bei jas grąžina į PSDF.
Daugiausia žalos atvejų – 8873 – pernai nustatyta dėl nusikalstamų veikų ir eismo įvykių bei neteisėto sveikatos priežiūros paslaugų gavimo. Pavyzdžiui, jei prie automobilio vairo sėdęs neblaivus asmuo sukelia autoįvykį, kuriame sužalojami PSD apdrausti žmonės, jų sveikatos priežiūros išlaidos (medicinos pagalba, išlaidos vaistams ir kt.) yra apmokamos iš PSDF lėšų. Tuomet ligonių kasos turi teisę visą fondui padarytą žalą išieškoti iš kaltininko, o jei jis nepilnametis – iš tėvų ar globėjų. Iš viso praėjusiais metais už tokio pobūdžio pažeidimus skolininkai į PSDF grąžino daugiau nei 1,3 mln. eurų.
Taip pat pernai nustatyta nemažai atvejų (180), kai buvo neteisėtai pasinaudota ESDK. Tai yra tokios situacijos, kai laikinai į bet kurią kitą Europos šalį nuvykęs žmogus gydymo įstaigoje pateikia kortelę ir jam suteikiama būtinoji medicinos pagalba, nors Lietuvoje jis nėra draustas PSD. Tuomet šie pažeidėjai turi grąžinti PSDF jų gydymui išleistas lėšas. Praeitais metais jos siekė beveik 25 tūkst. eurų.
VLK duomenimis, 2021 m. mažiausia priteista ir išieškota žala PSDF Lietuvoje buvo 20 eurų, o didžiausia – viršijo 22 tūkst. eurų. Pastaroji pinigų suma sumokėta už ilgą pacientės gydymą po patirto smurto šeimoje.
„Svarbu žinoti, kad padarius žalą PSDF, kol civilinis ieškinys nepateiktas teismui, yra galimybė ją savanoriškai atlyginti. Tokiu atveju baudžiamosiose bylose atsiranda galimybė susitaikyti ir nutraukti procesą. Jei susitaikyti neįmanoma, savanoriškas žalos atlyginimas teisme vertinamas kaip kaltininko atsakomybę lengvinanti aplinkybė“, – pabrėžia T. Ragauskas.
Pasak jo, gavęs pranešimą ir raginimą gera valia atlyginti žalą fondui, skolininkas gali pasirinkti iš karto atlyginti visą sumą ar atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis. Tačiau tokia sutartis gali būti sudaroma nustatant ne ilgesnį nei 5 metų žalos atlyginimo terminą ir tik tuomet, jei žalos suma viršija 300 eurų.
Ligonių kasos primena, jog žalos dydis visais atvejais priklauso nuo suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos PSDF lėšomis, kiekio ir tuo metu galiojančių kainų.
Daugiau informacijos apie savanorišką žalos atlyginimą PSDF rasite čia.
Ligonių kasos kviečia:
Skaityti svarbiausias naujienas Facebook: https://goo.gl/ML8SqJ
Pamatyti naujausias nuotraukas ;) Instagram: https://goo.gl/tXvpXr
Žiūrėti išsamius ir linksmus vaizdo įrašus Youtube: https://goo.gl/BPBep2
Sekti išskirtinius infografikus ir ne tik Flickr: https://goo.gl/bGtZg2
Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.
Informacija iš:

Image: FreeDigitalPhotos.net