cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Savivaldybės ir gydymo įstaigos įtraukiamos į medikų pritraukimo ir išlaikymo klausimų sprendimą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama spręsti medikų trūkumo klausimą bei specialistų pritraukimo ir išlaikymo gydymo įstaigose galimybes, į sprendimų priėmimą įtraukia daugiau suinteresuotų pusių. Ministro įsakymu numatyta bendradarbiavimo su savivaldybių ir sveikatos priežiūros įstaigų, bendradarbiavimo su savivaldybėmis bei bendradarbiavimo su sveikatos priežiūros įstaigomis tvarka, įsigaliojusi šių metų gruodį.

Laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Aurimas Pečkauskas akcentuoja, kad kiekvienoje savivaldybėje ir gydymo įstaigoje situacija su medikų pritraukimu ir išlaikymu skiriasi, tad svarbu įsiklausyti į kiekvieną situaciją.

„Bendradarbiavimo platformos padės užtikrinti du esminius dalykus. Pirma, tai identifikuoti medicinos ir sveikatos personalo poreikį konkrečioje savivaldybėje ir jį atliepti tiek nacionalinėmis, tiek vietinėmis iniciatyvomis. Antra, sukurti aplinką, kur galima dalintis gerąja praktika kaip pritraukti ir išlaikyti darbuotojus – iki šiol tokių iniciatyvų nebuvo, tad jos praturtins gydymo įstaigų ir savivaldybių patirtį“, – teigia A. Pečkauskas.

„Su pokyčiais ateina ir atsakomybė – visoms sveikatos priežiūros sistemoje veikiančioms suinteresuotoms grupėms įsitraukti į medikų trūkumo sprendimą, tarpusavyje tartis ir panaudoti geriausias praktikas. Tad šio įsakymo tikslas – užtikrinti bendradarbiavimą su savivaldybėmis ir sveikatos priežiūros įstaigomis, siekiant sveikatos priežiūros žmogiškųjų išteklių politikos tobulinimo bei mažinti sveikatos priežiūros specialistų netolygų pasiskirstymą nacionaliniu mastu, mažinti tam tikrų profesinių kvalifikacijų ir specializacijų sveikatos priežiūros specialistų trūkumą“, – sako SAM Sveikatos sistemos žmogiškųjų išteklių politikos skyriaus vedėja Diana Smaliukaitė.

Ministro įsakymu bendradarbiavimą sudarys trys grupės:

  1. bendradarbiavimas su savivaldybėmis ir sveikatos priežiūros įstaigomis (Sveikatos apsaugos ministerijai ir savivaldybėms pavaldžios įstaigos susitikimus organizuos kiekvieną mėnesį.);
  2. bendradarbiavimas su savivaldybėmis – susitikimai vyks kartą per ketvirtį;
  3. bendradarbiavimas su sveikatos priežiūros įstaigomis – susitikimai vyks kartą per ketvirtį.

„Galima pasidžiaugti, jog pirmieji reguliarūs susitikimai su savivaldybėmis ir sveikatos priežiūros įstaigomis jau prasidėjo. Tai taps platforma aptarti gerosios praktikos pavyzdžius bei iššūkius – tokius kaip sveikatos sistemos žmogiškųjų išteklių srities priemonių finansavimas, žmogiškųjų išteklių prognozavimas, planavimas, pritraukimas, išlaikymas, įgalinimas, rengimas, profesinės kvalifikacijos tobulinimas kt. Taip pat tai bus įrankis reguliariai pasitikrinti, kaip sekasi įgyvendinti Sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo ir išlaikymo veiksmų 2024–2029 metų planą“, – pažymi D. Smaliukaitė.

SAM renkamais duomenimis sveikatos priežiūros įstaigose 2024 m. III ketv. iš viso trūko 450 sveikatos priežiūros specialistų (316 gydytojų  (iš jų 43 šeimos gydytojų), 70 slaugytojų ir 64 kitų sveikatos priežiūros specialistų). Valstybės kontrolės pernai atliktos apklausos duomenimis, kiek daugiau nei trečdalis gydymo įstaigų nurodė, kad joms trūksta slaugytojų arba slaugytojo padėjėjų. 

Vyriausybės strateginės analizės centro 2023 m. atnaujintas tyrimas prognozuoja, kad 2032 m. trūks 4 643 bendrosios praktikos slaugytojų, 2 355 slaugytojų padėjėjų, 1 328 išplėstinės praktikos slaugytojų, 269 šeimos gydytojų, 207 vidaus ligų gydytojų, 146 vaikų ligų gydytojų, 134 skubiosios medicinos gydytojų.

Todėl išanalizavusi esamą situaciją, SAM parengė ir įgyvendina veiksmų planą, kuris padės mažinti sveikatos priežiūros specialistų netolygų pasiskirstymą nacionaliniu mastu ir mažinti tam tikrų profesinių kvalifikacijų ir specializacijų sveikatos priežiūros specialistų trūkumą. Veiksmų plane numatytos tokios priemonės, kaip studijų kainos finansavimas, sveikatos priežiūros specialistų įgalinimo, pritraukimo ir išlaikymo sveikatos priežiūros įstaigoje modelio sukūrimas ir įdiegimas, labiausiai trūkstamų profesinių kvalifikacijų ir specializacijų prestižo didinimas, profesinis orientavimas ir kt.

Įgyvendinant veiksmų planą, šiemet iš Europos socialinio fondo+ ir bendrojo finansavimo lėšų numatyta skirti apie 17 milijonų Eur investicijų sveikatos priežiūros specialistų pritraukimui į savivaldybių gydymo įstaigas. Iš viso tokiu būdu numatoma pritraukti apie 1500 sveikatos priežiūros specialistų, iš jų per 920 bendrosios praktikos slaugytojų, arti 150 šeimos gydytojų, per 130 slaugytojų padėjėjų, apie 70 išplėstinės praktikos slaugytojų.

Informacija iš:

SAM komunikacijos skyrius

Nuotrauka: www.freepik.com

Farmacijos naujienos
Skaityti daugiau
masks
Antibiotikų vartojimo problemos ir sprendimai: mokslinės konferencijos apžvalga
masks
M. Jakubauskienė Kyjive aptarė Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą sveikatos srityje
masks
Atnaujintos rekomendacijos „Antimikrobinė profilaktika chirurgijoje“