cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Pranešimas spaudai
2008-11-19
Kaunas


Lapkričio 20-ąją minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tądien Kauno apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centro edukologės balionais žymės rūkymo vietas, taip primindami apie šio kenksmingo įpročio žalą ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir aplinkiniams, o  ypač - vaikams.

Tarptautinės nerūkymo dienos akcentas - balionaiKasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį yra minima Tarptautinė nerūkymo diena. Šia proga Lietuvos bei Pasaulio visuomenei siūloma bent vieną dieną susilaikyti nuo rūkymo ir tuo pačiu atkreipti dėmesį į tabako poveikį sveikatai.  Pasaulinė Sveikatos Organizacija Durbane (Pietų Afrikos Respublika) šiomis dienomis svarsto  Tabako kontrolės konvencijos projektą. Vilniuje ta proga rengiama tarptautinė mokslinė konferencija „Tabako ir alkoholio kontrolė – prioritetai Baltijos sveikatos politikoje“.
Tarptautinės nerūkymo dienos akcentas - balionaiKaune lapkričio 20-ąją bus surengta balionų dalinimo bei rūkymo vietų žymėjimo akcija „Nenuodyk manęs tabako dūmais!“. Šia akcija siekiama informuoti apie suaugusių rūkančiųjų daromą žalą aplinkinių, o ypač vaikų sveikatai. Ne veltui simboliu pasirinktas balionas – juk tai žaismingas nerūpestingos vaikystės atributas, kuris primena, kad būtent suaugusieji turi būti atsakingi už žalingų įpročių pasekmes savo atžaloms. Kauno apskrities visuomenės sveikatos specialistės teigė : „Galime pasidžiaugti, kad 2007 metais buvo priimtas Tabako kontrolės įstatymo papildymas, kuriuo saugant lankytojų ir darbuotojų sveikatą, buvo uždrausta rūkyti viešojo maitinimo įstaigose bei klubuose ir diskotekose. Tačiau didele problema išlieka rūkymas namuose. Dažnai nesusimastoma, kad nuo suaugusiųjų rūkymo kenčia ir patys brangiausi jiems žmonės - vaikai. Jie ne savo noru tampa pasyviais rūkaliais, tačiau pasekmės jų sveikatai tokios pat rimtos.“Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis  apie 700 milijonų, arba beveik pusė pasaulio vaikų kvėpuoja tabako dūmais užterštais dūmais, ir tai dažniausiai vyksta jų pačių namuose. Įkvepiami dūmai sukelia daugybe rimtų vaikų ligų  ir pablogina jų sveikatos būklę, ypač sergant astma. Tarptautinio susivienijimo prieš vėžį tyrimais nustatyta, kad jei žmogus per dieną  namuose surūko 20 cigarečių – jis kvėpuoja oru, kurio užterštumas viršija leistinas higienos normas 1000 kartų. Tokiu atveju, namuose, pasyviai rūkyti priversto partnerio organizme susikaupia smalkių ir nikotino, prilygintino 10 surūkytų cigarečių, vaikui – šešioms. Klaidingai manoma, kad patalpų vėdinimas, oro filtravimas ar abu kartu pašalina ar sumažina tabako dūmų keliamą grėsmę iki “nepavojingo” lygio. Efektyvus yra tik visiškas nerūkymas patalpose.
Pasyvus rūkalius su tabako dūmais įkvepia apie 4000 chemikalų, kurių yra cigarečių sudėtyje. Tad nenuostabu, kad pasyvus rūkymas ilgainiui sukelia ir širdies bei kvėpavimo takų ligas, padidina vėžinių susirgimų tikimybę. Pastarųjų dažna pasekmė – mirtis. Pasaulio Sveikatos organizacijos statistika rodo, kad kiekvienais metais pasaulyje dėl rūkymo sukeltų ligų miršta apie 4 milijonai žmonių. Šis skaičius yra daug didesnis nei mirčių dėl AIDS, alkoholio, eismo nelaimių, narkotikų, gaisrų, žmogžudysčių ir savižudybių kartu sudėjus.Tad bent šią, Tarptautinę nerūkymo dieną, duokite sau pažadą 24 valandas nerūkyti ir nebenuodyti aplinkinių. Ta proga pasvarstykite ir apie metimą rūkyti – Jums duotas tik vienas gyvenimas, tad antro bandymo - jau gali nebebūti. O jei esate nerūkantis - padiskutuokite šia tema su kolegomis ir artimaisiais, palikite balioną rūkomajame...Šaltiniai:
LR Sveikatos apsaugos ministerijos internetinė svetainė – www.sam.lt
Pasaulinės Sveikatos Organizacijos internetinė svetainė - www.who.int
Tarptautinio susivienijimo prieš vėžį internetinė svetainė - www.uicc.org Informaciją teikia:
Lina Vosyliūtė
Kauno apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centro sveikatos edukologės
El. paštas: lina.vosyliute@gmail.comPlačiau: www.kavsuc.lt

Farmacijos naujienos
Skaityti daugiau
masks
VLK ir socialiniai partneriai sutarė tobulinti brangiųjų tyrimų finansavimą ir apmokėjimo tvarką
masks
Klausos negalia: kokią pagalbą garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?
masks
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų