eurovaistine-top-m-202504.gif

Zarasų rajono savivaldybėje šią savaitę vyko Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) ir Zarasų rajono savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) atstovų susitikimas su Zarasų rajono savivaldybės darbuotojais prevencijos tema. Kartu spręsta, kaip paskatinti šio krašto žmones tikrintis dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos bei storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų.

Ši tema Zarasų rajonui itin aktuali, kadangi praėjusiais metais zarasiškių aktyvumas dalyvaujant Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamose prevencinėse programose buvo vienas iš menkiausių tarp 12 Panevėžio ir Utenos apskričių savivaldybių – dalyvių skaičius visose 5 programose nesiekė šalies vidurkio (52 proc.), o vyrų, pasitikrinusių dėl prostatos vėžio, buvo vos 22 proc.

Kaip sakė Zarasų rajono savivaldybės PSPC šeimos gydytoja Violeta Barisevičienė, nors šios įstaigos medikai jaučiasi ne viską padarę, kad gyventojai aktyviau tikrintųsi prevenciškai, vis tik pagrindinė tokio mažo zarasiškių aktyvumo priežastis – pačių gyventojų sąmoningumo stoka, nenoras ar vengimas tikrintis, manymas, kad tai nesvarbu, kad pasitikrins vėliau.

Didelės įtakos, anot gydytojos, turi tai, kad mieste gyvena vos trečdalis visų rajono gyventojų, o mažėjant viešojo transporto maršrutų, atvykti iš kaimiškų vietovių į miestą gana sudėtinga. Nors pati gydymo įstaiga organizuoja pacientų atvežimą ir parvežimą, siūlosi užregistruoti pas šeimos gydytoją, o ir ilgų eilių pas šeimos gydytojus nėra, žmonės prigalvoja įvairiausių pasiteisinimų, kodėl negali važiuoti: vieni esą bijo, kad tikrinimas gali būti skausmingas, kiti pasižada geriau užsiregistruoti ir atvykti pasitikrinti patys, nors, kaip taisyklė, nei užsiregistruoja, nei atvyksta. Treti baiminasi, kad, pavyzdžiui, dėl širdies ir kraujagyslių ligos teks nuolat gerti vaistus, o tai pakenks kepenims, skrandžiui. Nors V. Barisevičienė sako aiškinanti, kad tai mitas, gyventojų įsitikinimą nuneigti sunku.

Medikė pastebi, kad sunkiausia įtikinti biudžetinių įstaigų darbuotojus ir mokytojus. Dar yra kategorija žmonių, kurie važiuoja dirbti į kitus miestus, todėl jiems sudėtinga iš ryto atlikti tyrimus. Dalis moterų dėl ginekologinės patikros irgi važiuoja į kitą miestą.

Šeimos gydytoja ragino Savivaldybės darbuotojus tikrintis, skatinti tikrintis pažįstamus ir artimuosius, nes rūpinimasis sveikata, kol esi sveikas, gali padėti išvengti skaudžių pasekmių. Medikė prisiminė per 3 savo darbo metus anksti išaiškinusi bent 4 onkologinius storosios žarnos atvejus ir laiku išoperuoti pacientai toliau laimingai gyvena.

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė taip pat pažymėjo, kad tikrintis profilaktiškai yra svarbu. Atsainus kai kurių žmonių požiūris į prevenciją neretai kainuoja gyvybę. Priminusi Savivaldybės darbuotojams, kaip pagal kiekvieną programą tikrinama, kokio amžiaus gyventojai gali nemokamai tikrintis, kol jaučiasi sveiki, kiek skiriama lėšų prevencijai, S. Paulauskienė papasakojo keletą atvejų iš patirties, kaip žmonės, iš pradžių įsitikinę, kad vėžiu, infarktu, insultu gali sirgti kiti, bet tik ne jie, vėliau kitaip reaguoja, kai liga užklumpa juos. Taip pat prisiminė, kaip žmogus gyrė ir stebėjosi švedų praktika, kad tikrintis sveikatą kviečiama siunčiant laiškus pacientams į namus. Ir pridūrė, kad praktika mūsų šalyje irgi yra gera, kad medikai pacientus ir skambučiais, ir atvykusius į gydymo įstaigą, ir kitaip kviečia pasitikrinti. 

GAS vedėjos įsitikinimu, tai, kad Lietuvos žmonės dažnai abejingi savo sveikatai, kad galvojama, jog už gyvenimą svarbiau yra darbas ir pan., ko gero, atėję iš ankstesnės mūsų  tautos kultūros. Nesusimąstoma, kad labai svarbu pasitikėti gydytojais ir norėti bendradarbiauti. Kaip sakė vienas gydytojas, reikia suprasti, kad gydytojo kabinete visada yra trise: gydytojas, pacientas ir jo liga. Pirmiems dviem reikia susivienyti, kad būtų galima nugalėti trečiąją.

Panevėžio TLK atstovė parodė, kokia yra prevencinių programų Panevėžio ir Utenos apskrityse vykdymo statistika, kurioje vietoje joje yra Zarasų rajonas, kokiose gydymo įstaigose galima tikrintis prevenciškai. Patarė kaip elgtis, jei žmogus jaučiasi blogai, bet nepatenka į nustatyto amžiaus asmenų grupę, kuriai skirtos prevencinės programos. Pasidalyta tikromis istorijomis, kai rūpinimasis savo sveikata padėjo išgelbėti gyvybę, arba, atvirkščiai, pavėluota patikra baigėsi skaudžiai.

Ypač atkreiptas dėmesys į tikrinimosi dėl prostatos vėžio svarbą, nes Zarasų krašto vyrai dėl šios ligos tikrinasi labai vangiai. Pasidalyta urologų įžvalgomis, kad diagnozavus prostatos vėžį, tikimybė išgyventi skaičiuojama metų atkarpomis. Pavyzdžiui, diagnozavus ankstyvos stadijos vėžį, 5 metų išgyvenamumą urologai vertina 98 proc. Jei vyrui diagnozuojamas IV stadijos vėžys, 5 metų išgyvenamumas, pasak urologų, siekia 25–40 proc., o jei vėžys su metastazėmis atsparus hormoniniam ar chirurginiam gydymui – iki 10 proc. Tad reguliari prostatos vėžio profilaktika yra veiksminga priemonė, leidžianti anksti diagnozuoti ligą, taikyti efektyvų gydymą ir pasiekti gerų rezultatų.

Zarasų rajono savivaldybės PSPC direktoriaus pavaduotoja gydymui Zita Maniušienė pasidalijo mintimis, kaip gydymo įstaiga ketina skatinti zarasiškių dalyvavimą prevencinėse programose. Gydytojos teigimu, įstaigoje pradės darbą naujas prevencinių programų koordinatorius, bus paskirta bendruomenės slaugytoja, aktyvinsianti prevencinę veiklą kaimiškose vietovėse, ko iki šiol nebuvo. Kitų profilaktinių tikrinimų metu pacientai bus raginami pasitikrinti ir dėl krūties, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Įstaiga jau įdarbino naują ginekologą, kuris vyks į ambulatorijas, atliks onkocitologinius tyrimus. Planuojama stebėti ir kas mėnesį aptarti prevencinių programų vykdymo rezultatus.

 

Ligonių kasos kviečia:

Skaityti svarbiausias naujienas Facebook: https://goo.gl/ML8SqJ
Pamatyti naujausias nuotraukas ;) Instagram: https://goo.gl/tXvpXr
Žiūrėti išsamius ir linksmus vaizdo įrašus Youtube: https://goo.gl/BPBep2
Sekti išskirtinius infografikus ir ne tik Flickr: https://goo.gl/bGtZg2
Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.

Informacija iš:

Zarasų medikai imsis priemonių dėl geresnės prevencijos

Image: FreeDigitalPhotos.net

 

Farmacijos naujienos
Skaityti daugiau
masks
Studentų praktika sveikatos priežiūros įstaigose: aiškesnės taisyklės ir daugiau atsakomybės
masks
Ministrė M. Jakubauskienė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
masks
Pradedami kompensuoti nauji vaistai nuo vėžio