Kiekvienais metais Europoje išplitęs krūties vėžys diagnozuojamas daugiau kaip 70 000 moterų; maždaug penktadaliui iš jų nustatoma agresyvi HER2 teigiama krūties vėžio forma.
Šiuo metu nėra vaistų, kurie galėtų pilnai išgydyti išplitusį krūties vėžį; pastaraisiais metais gydymo rezultatai pagerėjo, tačiau vis dar reikia naujų vaistų, kurie padėtų, kai ligos eiga pablogėja.
„Kadcyla“ veikimo mechanizmas yra labai tikslus – vaistas patenka tiesiai į vėžines ląsteles, todėl sumažėja jo poveikis į sveikus audinius. Dėl to vartojant šį taikinių terapijos preparatą nustatyta mažiau sunkių nepageidaujamų reiškinių, kuriuos dažniausiai sukelia chemoterapija.
Klinikiniame tyrime HER2 teigiamu išplitusiu krūties vėžiu sergančios ligonės, kurios buvo gydytos „Kadcyla“, gyveno beveik šešiais mėnesiais ilgiau už ligones, kurios gavo įprastinės lapatinibo ir „Xeloda“ terapijos.
Bendrovė „Roche“ informuoja, kad Europos Komisija patvirtino naujausią HER2 taikinių terapijos vaistą ir pirmąjį antikūno-vaisto junginį – „Kadcyla“ (trastuzumabą emtansiną arba T-DM1) anksčiau gydyto HER2 teigiamo, išplitusio krūties vėžiui gydymui.
„Kadcyla“ monoterapija yra skiriama teigiamą HER2 rodmenį turinčiu, nerezekuotinu, lokaliai progresavusiu ar metastaziniu krūties vėžiu sergančių suaugusių pacientų gydymui, kurie jau yra gydyti trastuzumabu ar taksanu, arba šių dviejų vaistinių preparatų deriniu. Pacientams jau turėjo būti taikytas progresavusios ar metastazinės ligos gydymas arba ligos atkrytis turėjo būti išsivystęs per šešis mėnesius po adjuvantinio gydymo pabaigos.
„Leidimas gydyti „Kadcyla“ Europos Sąjungoje yra labai svarbus – klinikiniuose tyrimuose buvo įrodyta, kad šis taikinių vaistas yra neabejotinai naudingas gydant HER2 teigiamą, išplitusį krūties vėžį“, – sakė mokslų daktaras, „Roche“ vykdantysis medicinos direktorius Hal Barron. „Dabar, kai „Kadcyla“ jau registruota Europos Sąjungoje, tikimės kad šis vaistas greitai pasieks tuos ligonius, kuriems jo labai reikia“.
Teigiamą ES sprendimą nulėmė pagrindinio III fazės tyrimo „EMILIA“ rezultatai. Šiame tyrime dalyvavo trastuzumabu ir taksanais dėl HER2 teigiamo, išplitusio krūties vėžio gydytos moterys. Tyrimo dalyvės atsitiktinės atrankos būdu buvo suskirstytos į dvi grupes: viena grupė gavo „Kadcyla“, kita buvo gydoma standartiškai – lapatinibu ir „Xeloda“ (kapecitabinu). „Kadcyla“ gydytos ligonės gyveno žymiai ilgiau už lapatinibu ir „Xeloda“ gydytas ligones (30,9 mėn., palyginti su 25,1 mėn.). Be to, „Kadcyla“ gydytų ligonių grupėje liga neatsinaujino beveik 10 mėnesių, vidutiniškai 3,2 mėnesius ilgiau, negu lapatinibu ir „Xeloda“ gydytų ligonių grupėje. Sunkių nepageidaujamų reiškinių, kurie dažniausiai yra susiję su chemoterapija, „Kadcyla“ gydytoms ligonėms pasitaikė rečiau, nes „Kadcyla“ veikimo mechanizmas yra labai tikslus – vaistas patenka tiesiai į vėžines ląsteles, todėl sumažėja jo poveikis į sveikus audinius.
Apie „Kadcyla“
„Kadcyla“ yra trečiasis „Roche“ sukurtas taikinių terapijos vaistas HER2 teigiamam krūties vėžiui gydyti. Šis vaistas yra antikūno-vaisto junginys, todėl jame dera du priešvėžinio veikimo mechanizmai: trastuzumabas (veiklioji Herceptin medžiaga) slopina HER2, o citotoksiškai veikia chemoterapinė dalis – DM1. Trastuzumabą su DM1 jungia stabili jungtis, todėl DM1 nunešamas tiesiai į HER2 teigiamas krūties vėžio ląsteles.
Apie bendrovę „Roche“
„Roche“, kurios centrinė būstinė yra Bazelyje, Šveicarijoje, yra viena iš pirmaujančių pasaulyje tyrimais pagrįstos sveikatos priežiūros bendrovių, kurianti vaistus ir diagnostikos priemones. Ši didžiausia pasaulyje biotechnologijų bendrovė turi įvairius vaistus onkologinėms, virusų sukeltoms, uždegiminėms, metabolizmo ir centrinės nervų sistemos ligoms gydyti. „Roche“ yra pasaulinė lyderė in-vitro diagnostikos srityje, vėžio diagnostikoje bei pirmauja diabeto priežiūros srityje. „Roche“ sveikatos priežiūros strategija remiasi individualiu požiūriu į kiekvieną ligonį, o tai padeda sukurti vaistus ir diagnostikos priemones, kurios gali akivaizdžiai pagerinti sveikatą, gyvenimo kokybę ir pratęsti ligonių gyvenimą. 2012 metais „Roche“ bendrovėje dirbo daugiau nei 82000 darbuotojų visame pasaulyje, o į tyrimų ir vystymo programas buvo investuota daugiau kaip 8 milijardai Šveicarijos frankų. Bendrovių grupės pardavimai siekė 45,5 milijardus Šveicarijos frankų. „Roche“ grupė pilnai valdo bendrovę „Genentech“ (JAV), taip pat valdo didžiąją Japonijos kompanijos „Chugai Pharmaceutical“ akcijų dalį.
Ieva Elzbergienė
Image: FreeDigitalPhotos.net