Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atliktas storosios žarnos tyrimas neinvaziniu metodu – kapsuline endoskopija. Pasaulyje toks būdas taikomas dar tik porą metų. Pirmuosius tyrimus dviems pacientėms atliko Gastroenterologijos klinikos Endoskopinės gastroenterologijos sektoriaus vadovas prof. Kęstutis Adamonis ir gydytojas gastroenterologas dr. Juozas Kupčinskas. Vienai pacientei nustatyta paveldima žarnyno polipozė, kitai diagnozuotas storosios žarnos vėžys.
Kapsulinė endoskopija pasaulyje atsirado beveik prieš dešimtmetį. Plonosios žarnos kapsulinės endoskopijos tyrimai Kauno klinikose pradėti prieš 8 metus, tokiu būdu jau ištirta daugiau nei 60 pacientų. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gastroenterologijos klinikos Žarnyno ligų centre atlikta daugiausia kapsulinės endoskopijos tyrimų Lietuvoje ir sukaupta didžiausia patirtis šalyje.
Pagrindinė indikacija plonosios žarnos kapsulinei endoskopijai – įtariamas kraujavimas iš plonosios žarnos. Šio metodo įdiegimas – reikšmingas medicinos žingsnis pirmyn, nes anksčiau įtarus kraujavimą iš plonųjų žarnų tekdavo atlikti invazinę procedūrą – enteroskopiją, kurios metu taikoma nejautra. Kapsulinės endoskopijos tyrimas suteikia galimybę šiuolaikišku būdu įvertinti žarnyno pakitimus. Tik atlikus šį tyrimą sprendžiama, ar pacientui reikia atlikti ir intervencinę procedūrą. Kol kas pačios kapsulės ir kapsulinės endoskopijos tyrimo išlaidų ligonių kasos Lietuvoje dar neapmoka.
Medicinos mokslui žengiant į priekį, atsirado galimybė ir storąjį žarnyną ištirti neinvaziniu būdu. Storosios žarnos kapsulinė endoskopija reikalinga pacientams, kuriems įprasto tyrimo – kolonoskopijos – techniškai negalima atlikti dėl jų anatominių ypatumų. Tokių pacientų pasitaiko apie 7 proc. Tai ir yra procedūros pranašumas – kapsulinė endoskopija suteikia galimybę ištirti žarnyną neinvaziniu metodu.
Dr. J. Kupčinskas pasakojo, kad pasaulinė medicina jau pripažino šį metodą: tyrimo tikslumas, nustatant storosios žarnos vėžį ir polipus, siekia daugiau nei 80 proc. Kol kas kolonoskopija yra tikslesnis metodas, bet kapsulinė endoskopija nuolat tobulinama. Manoma, kad jau greitai platus kapsulinės endoskopijos panaudojimas pakeis ankstyvosios žarnyno vėžio patikros programos koncepciją ir taps standartiniu ankstyvosios žarnyno vėžio patikros metodu. Tikimasi, kad po 5 metų šis tyrimas atpigs ir galės pakeisti invazinį žarnyno endoskopinį tyrimą.
Šiai procedūrai pacientas taip pat turi pasiruošti – dieną prieš tyrimą reikia išsivalyti žarnyną. Tyrimui atlikti į ligoninę gultis nereikia. Pacientas, pasiruošęs tyrimui, endoskopijos kabinete praryja kapsulę, jam uždedami elektrodai, kad būtų galima stebėti žarnynu keliaujančią kapsulę. Ji fiksuoja vidinį paciento žarnyno vaizdą, o įrašas iš kapsulės perkeliamas į kompiuterį. Išanalizavę įrašą kompiuterio ekrane, medikai gali spręsti, ar reikalinga invazinė procedūra. Kapsulė yra vienkartinė, iš paciento organizmo ji pasišalina natūraliai.
Sausio 31–vasario 1 d. Kaune įvyks Baltijos šalių gastroenterologų kongresas, kuriame greta kitų virškinimo ligų naujovių bus aptariamos ir kapsulinės endoskopijos aktualijos.
LSMU ligoninės Kauno klinikų Viešosios komunikacijos tarnyba
Informacija iš:
www.sam.lt
Image: FreeDigitalPhotos.net