Atviro kampo glaukoma yra viena dažniausių akių ligų, tačiau kokia yra pagrindinė šios ligos vystimosi priežastis, mokslininkai dar neatsakė. Mičigano universiteto mokslininkai išanalizavo daugiau nei pusės milijono pacientų duomenų bazę ir nustatė, jog statinai – vaistai, skirti riebalų kiekiui kraujuje mažinti, – mažina riziką susirgti šia liga. Visi į duomenų bazę įtraukti pacientai sirgo hiperlipidemija ir hipercholesterolemija – padidėjusiu cholesterolio ir riebalų kiekiu kraujuje. Dalis ligonių vartojo statinų grupės vaistus, dalis gavo kitus preparatus.
Tyrimas parodė, jog nuolatinis statinų vartojimas bent dvejus metus sumažino riziką susirgti glaukoma 8 proc. Kiekvienas mėnuo vartojant statinus sumažino tikimybę susirgti glaukoma 0,3 proc. Tyrime dalyvavusiems pacientams, kuriems buvo įtariama glaukoma, jos progresavimo ir poreikio skirti vaistus ar operaciją rizika vartojant statinus sumažėjo 0,4 proc. per mėnesį. Pacientams, jau sergantiems pažengusia glaukoma, statinai nesumažino lazerinio gydymo ar operacijos poreikio. Kiti riebalų kiekį mažinantys vaistai įtakos glaukomos išsivystymui ar progresavimui neturėjo.
Gydytoja oftalmologė Jurgita Popovienė “Vakarų Lietuvos medicinai” patvirtino, jog glaukomos eiga tiesiogiai priklauso nuo kraujotakos, o statinų vartojimas yra tik vienas, bet ne vienintelis būdas kraujotakai pagerinti. Todėl esą tyrimo rezultatai nėra labai stebinantys.
“Panašių mokslinių tyrimų šiomis dienomis atliekama visose pasaulio universitetinėse klinikose, tačiau pripažįstami tik įrodymais pagrįsti tyrimai – tai yra multicentriniai (duomenys gaunami iš didelio tirtųjų skaičiaus įvairiose pasaulio šalyse), randomizuoti - tai yra sudaryti atsitiktinių imčių metodo pagrindu, dvigubai maskuoti – tai yra nei tyrimą vykdantis, nei tiriamasis nežino, ar gauna tam tikrą vaistą, ar yra tik placebo grupėje”, – sakė J. Popovienė ir pridūrė, jog neseniai pasirodė straipsnių, kad magnio vartojimas taip pat pagerina glaukomos eigą.
Šaltinis
Stein JD et al. The relationship between statin use and open angle glaucoma. Ophtalmology, 2012.
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net