Kiekvienais metais lapkričio 18 d. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėjos Laimos Kupčinskienės, šios dienos tikslas – priminti visuomenei, kada ir kaip vartoti antibiotikus, o paskyrus gydytojui, atsakingai.
Higienos instituto specialistams, atlikus gyventojų apklausas, pastebėta, jog žmonės dažnai gydosi antibiotikais patys: atsiradus šaltkrėčiui, gerklės skausmui ar slogai vartojami antibiotikai, likę nuo kitų šeimos narių arba įsigytus ne pagal receptus, patarus kaimynams.
Epidemiologė L. Kupčinskienė sako, jog kiekvienam svarbu žinoti, kad virusinės infekcijos antibiotikai visiškai neveikia. Jie užslopina ar žudo patogenines, sukeliančias infekciją bakterijas, bet tuo pačiu naikina ir gerąsias organizmo bakterijas. Kiekvienas antibiotiko vartojimas skatina atsparių bakterijų dauginimąsi ir taip pat gali sukelti pašalinius reiškinius. Visuomenėje atsiranda vis daugiau mikroorganizmų (bakterijų), kurios atsparios ne vienai antimikrobinei medžiagai (antibiotikui), ir kartais, žmogui susirgus, nebeefektyvus būna nei vienas antibiotikas. Sunkios būklės nebėra kuo gydyti ir gali ištikti mirtis.
Antibiotikus gali paskirti tik gydytojas, atsižvelgdamas į infekcijos pobūdį, kliniką, numatydamas tikėtiną ligos sukėlėją, arba atlikęs specialius mikrobiologinius tyrimus. Todėl, pasak L. Kupčinskienės, nereikia naudoti antibiotikų, kurie buvo skirti kitam žmogui ar šeimos nariui. Jie turi būti skiriami individualiai, nustačius ligos diagnozę.
Zita Katkienė
Image: FreeDigitalPhotos.net