cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Lėtinė limfoleukemija gali būti gydoma efektyviau

Lėtinė limfoleukemija yra viena dažniausių lėtinių kraujo ligų. Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, jog gydymas bendamustinu yra efektyvesnis nei standartinis gydymas chlorambucilu.

Bendamustinas – pirminiam gydymui
Į tyrimą įtraukti dar gydymo negavę ligoniai, sergantys B arba C stadijos (pagal Binet) LLL. Pacientams skirtas gydymas arba chlorambucilu, arba bendamustinu, gydymo atsakas vertintas po vidutiniškai 54 mėnesių.

Bendamustinu gydytų ligonių grupėje stebėtas geresnis ligos atsakas į gydymą (visiška ligos remisija 21 proc. vs. 10,8 proc.), ilgesnis laikas iki ligos progresavimo (21,2 proc. vs. 8,8 proc.),  ilgesnis intervalas iki antros eilės gydymo (31,7 mėn. vs. 10,1 mėn.). Bendras pacientų išgyvenamumas statistiškai patikimai skyrėsi tik į gydymą atsakiusių pacientų grupėje.

Tyrimo autorių nuomone, bendamustinas turėtų būti skiriamas pirminiam gydymui tų pacientų, kuriems gydymas fludarabinu ar kitais preparatais būtų pernelyg intensyvus.

Gydymas skiriamas ne visada
Gydytojas hematologas Romualdas Jurgutis „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino, kad medicininių preparatų limfoleukemijai gydyti yra labai daug, ir jų skyrimas priklauso ne tik nuo gydymo eigos, bet ir nuo pacientų amžiaus.

„Turime ne vieną pacientą, kuris net penkiolika metų yra stebimas, bet gydymas jam neskiriamas, – pasakojo gydytojas. – Vienas stebimas net nuo 1991 metų. Kai nėra jokių pakitimų, neblogai laikosi leukocitų skaičius, hemoglobinas, tai ir neskiriame gydymo. Pavyzdžiui, per metus tik kokį kartą leukocitų kiekis padidėja kokiu puse tūkstančio. O kitus pacientus tenka gydyti ligą nustačius jau po dviejų trijų mėnesių“.

Kada medikamentai skiriami pacientui? „Kas tris mėnesius atliekame tyrimus, ir jei rezultatai parodo leukocitų padvigubėjimą (pavyzdžiui, nuo 30 tūkst. iki 60 tūkst.), vadinasi, liga progresuoja, ir gydymas jau skiriamas, – aiškino R. Jurgutis. – Kitiems limfmazgiai padidėja, gausiai prakaituojama“.

Atvejai, kai pacientai tik stebimi, o ne gydomi, yra reti. Pasak gydytojo, koks vienas iš dvidešimties. Šiuo metu Klaipėdos jūrininkų ligoninės konsultacinės poliklinikos onkohematologijos kabinetas turi apie pusantro šimto pacientų, kuriems diagnozuota minima liga. Į mėnesį pasitaiko dar po vieną du tokius naujus pacientus.

Lietuviai bendamustinu negydomi
Paprašytas pakomentuoti vokiečių tyrimo rezultatus R. Jurgutis aiškino, kad bendamustinas – mėgstamas vokiečių ir skandinavų medikamentinis preparatas, bet Lietuvoje jis neskiriamas. „Geriausių rezultatų pasiekti leidžia rituksimabas – vaistas taikinys, kuris nusitaiko tiesiai į pažeistas ląsteles. Bet jis yra labai brangus ir skiriamas, jei liga smarkiai progresuoja, dėl gydymo sprendimą priima gydytojų konsiliumas. Dažniausiai skiriamas kombinuotas gydymas“.

Gydytojas pabrėžė, kad negalima bet kuriam pacientui skirti tą patį preparatą. „Vaistai priklauso nuo ligos progresavimo. Pavyzdžiui, jei smarkiai didėja limfmazgiai, skiriamas ciklofosfanas, kitais atvejais – kitas preparatas“, – sakė hematologas. Jo teigimu, minėtame  tyrime minimas kitas preparatas, chlorambucilas, Lietuvos pacientams skiriamas, jei liga silpnai progresuoja.

Šaltinis
Knauf et al. Bendamustine compared with chlorambucil in previously untreated patients with chronic lymphocytic leukaemia: updated results of a randomized phase III trial. Br J Haematol. 2012 Oct;159(1):67-77. doi: 10.1111/bjh.12000. Epub 2012 Aug 4.

Informacija iš:
Lėtinė limfoleukemija gali būti gydoma efektyviau

Image: FreeDigitalPhotos.net

Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
masks
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
masks
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas