cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Lėtinė mieloleukemija sėkmingai gydoma dar vienu vaistu

Šiuo metu lėtinei mieloleukemijai gydyti skiriami trys pagrindiniai preparatai. Neseniai paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad bosutinibas – naujas tirozinkinazės inhibitorius – savo efektyvumu nenusileidžia imatinibui ir gali būti saugiai skiriamas lėtinei mieloleukemijai gydyti.

Greitesnis ligos atsakas
BELA studija įtraukė 502 pacientus, kurie buvo randomizuoti į dvi grupes. Viena grupė gavo standartinį gydymą imatinibu, kitai skirtas tiriamasis vaistas bosutinibas. Abiejose ligonių grupėse praėjus 12 mėnesių nuo tyrimo pradžios gautas vienodai geras pilnas citogenetinis atsakas  į gydymą (70 vs. 68 proc.).

Vertinant molekulinį atsaką, bosutinibo grupėje rezultatai gauti šiek tiek geresni (41 vs. 27 proc.). Kitas reikšmingas skirtumas lyginant ligonių grupes buvo greitesnis ligos atsakas į gydymą skiriant bosutinibą. Taip pat bosutinibo grupėje stebėta kur kas mažiau leukemijos akceleracijos atvejų ir konversijos į ūminę leukemiją.

Bosutinibo grupėje stebėta daugiau nepageidaujamų poveikių, susijusių su virškinimo sistema, kepenimis, o imatinibo grupėje dažniau pasitaikė raumenų skausmų, tinimo, kraujo rodiklių pokyčių (neutropenijos).

Išgyvenamumas būdavo 4 metai
Lėtinė mieloleukemija yra unikali tuo, kad turi specifinį genetinį žymenį – bcr-abl geną turinčią Filadelfijos chromosomą, kurį molekuliniais metodais galima aptikti kraujyje ir kaulų čiulpuose. Bcr-abl geno tyrimai atliekami ir Lietuvoje – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Molekulinės medicinos laboratorijoje, kuri yra Europos leukemijų tinklo (European Leukemia Net) referentinė laboratorija Baltijos šalims.

Ligos išeitys būna labai įvairios ir priklauso nuo ligos stadijos, paciento bendros būklės bei gydymo. Seniau pacientams buvo skiriami mažai veiksmingi vaistai: hidroksikarbamidas, alfa-interferonas, kurie laikinai pristabdydavo ligą ar sumažindavo simptomus, tačiau jos neišgydydavo;  alfa-interferonas tik vienam iš dešimties sugebėdavo nuslopinti ligą ilgą laiką. Per  dvejus metus 10 proc. ligonių mirdavo, ir šis skaičius didėdavo apie 20 proc. kasmet. Vidutinis išgyvenamumas nuo lėtinės mieloleukemijos diagnozavimo būdavo apie 4 metai. Visiškai ligą galėdavo išgydyti tik kaulų čiulpų transplantacija. Tačiau šį gydymą daktarai galėdavo pasiūlyti tik jauniems, tinkamą donorą turintiems pacientams.

Šaltinis
Cortes JE et al. Bosutinib Versus Imatinib in Newly Diagnosed Chronic-Phase Chronic Myeloid Leukemia: Results From the BELA Trial. J Clin Oncol. 2012 Sep 4.

Informacija iš:

Lėtinė mieloleukemija sėkmingai gydoma dar vienu vaistu

Image: FreeDigitalPhotos.net

Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
masks
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
masks
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas