cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Medikai kritikuoja savo pačių nupirktus akių lęšiukus

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nuomone, medikai patys turėtų prisiimti atsakomybę už akių lęšiukus, kuriuos implantavus daliai pacientų buvo kilusios uždegiminės reakcijos, bei atsiprašyti savo pacientų, nes būtent jie priėmė sprendimą pirkti šiuos gaminius.

Nepaisant to, kai komisijoje dalyvavusiems medikams atlikus bandymus su šiais lęšiukais, paaiškėjo, jog jie gali sukelti uždegimines reakcijas po kataraktos operacijos. Taigi net ir žinant apie galimas komplikacijas pacientams implantavus šiuos lęšiukus, vis tik nuspręsta, kad VLK juos turi nupirkti.

Tuo tarpu VLK, kuri apgailestauja dėl susidariusios situacijos ir supranta žmonių nerimą, ragina pacientus, kuriems nuo 2012 m. gruodžio 18 d. iki 2013 m. birželio 20 d. implantavus tiekėjo „Medex baltic“ pristatytus akių lęšiukus buvo kilusios uždegiminės reakcijos, jeigu jie turi abejonių dėl savo regėjimo, ateiti į gydymo įstaigas ir jį pasitikrinti. VLK išsiuntė kreipimąsi visoms gydymo įstaigoms ir paprašė, kad jos sudarytų sąlygas šių pacientų konsultacijoms, juos ištirtų, jei žmonės to norėtų ir kreiptųsi.

Taigi VLK praneša, kad 2012 m. perkant intraokulinius akių lęšiukus, kuriuos nuo 2013 m. birželio 20 d., uždrausta naudoti, net 81 proc. komisijos narių sudarė profesionalūs, aukšto lygio, visuomenėje gerbiami medikai, užimantys vadovaujančias pareigas ir esantys akių ligų specialistai.

VLK direktoriaus įsakymu sudarytą komisiją sudarė 21 narys, iš kurių – net 17 medikų, einančių atsakingas pareigas Santariškių, Kauno klinikose, Respublikinėje Vilniaus universiteto ligoninėje, Antakalnio ir Centro poliklinikose, Panevėžio, Šiaulių, Respublikinėje Klaipėdos, Klaipėdos universiteto ligoninėse bei keliose privačiose gydymo įstaigose.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo šios komisijos darbo buvo nusišalinęs tik vienas medikas iš Santariškių klinikų, kuris deklaravo dalyvavęs vieno gamintojo organizuotojo konferencijoje užsienyje. Likę 4 komisijos nariai – 3 VLK ir pacientų organizacijos atstovai.

VLK apmaudu yra tai, kad medikai, davę Hipokrato priesaiką ir deklaruojantys rūpestį pacientais, net ir žinodami, jog akių lęšiukai kelia abejonių, priėmė sprendimą, jog jie turi būti pristatyti į gydymo įstaigas. Atlikę bandymus su šiais lęšiukais, medikai nustatė: gauta ryški uždegiminė reakcija, bet juos galima naudoti. Tai yra užfiksuota VLK turimuose posėdžių protokoluose, kurie buvo parašyti perkant dabar jau iš rinkos išimtus akių lęšiukus.

VLK turimais duomenimis, pacientų skaičius, kuriems implantavus šiuos lęšiukus buvo kilusios uždegiminės reakcijos, yra nedidelis – 29. Svarbu tai, kad visi jie buvo sėkmingai pagydyti, papildomai skyrus 2–3 dienų gydymą ligoninėje hormonais bei antibiotikais, už ką apmokėjo ligonių kasos. Atkreipiame dėmesį į tai, kad šiuos konkrečius atvejus įvardijo medikai – dėl lęšiukų kokybės nebuvo gauta nei vieno paciento skundo.

VLK dar laukia informacijos iš Valstybinės sveikatos priežiūros veiklai akreditavimo tarnybos, kurios paprašė pateikti duomenis, ar nebuvo didesniam pacientų skaičiui kilusios uždegiminės reakcijos, implantavus minėtus lęšiukus.

Negalutiniais duomenimis, pacientams buvo implantuoti 1364 lęšiukai, o likusieji 4080 grąžinti atgal tiekėjui. VLK primena, kad minėti akių lęšiukai buvo nedelsiant išimti iš rinkos vos tik atsakingas institucijas – Sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą ir Valstybinę ligonių kasą – pasiekė medikų pateiktos žinios. Pirmiausia Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba uždraudė laikinai nuo š. m. gegužės 29 d. naudoti akių lęšiukus, o nuo birželio 20 d. nurodyta jų iš viso nebenaudoti. Tai reiškia, kad gydymo įstaigose nuo gegužės 29 d. pacientams nebegalėjo būti atliekamos operacijos naudojant šiuos lęšiukus. Jei šiuo periodu, kuomet buvo uždrausta juos naudoti, buvo atliktos operacijos su šiais lęšiukais, tai reiškia, kad buvo nusižengta teisės aktams ir pažeistos pacientų teisės.

Nedelsiant buvo nurodyta ir tiekėjui – bendrovei „Medex baltic“ – surinkti iš gydymo įstaigų lęšiukus, kad jie nebebūtų implantuojami pacientams. Tiekėjas tai padarė ir grąžino už šiuos gaminius sumokėtas PSDF biudžeto lėšas, kaip ir buvo pareikalauta. Taigi šio tiekėjo lęšiukai – nebenaudojami.

Įvertinus tai, kad šiuo konkrečiu atveju (dėl minėto tiekėjo pristatytų lęšiukų) nebuvo atliktas išsamus tyrimas, neįvertinti medicininiai aspektai, negalima tiksliai pasakyti dėl ko pacientams kilo uždegiminės reakcijos. Medicinoje tai nėra netikėtas procesas, kadangi į žmogaus organizmą implantuojant svetimkūnį, šiuo atveju, akių lęšiuką, tikėtina, kad kartais gali kilti uždegiminė reakcija, žmogaus organizmas jo gali ir netoleruoti. Juk žmonės skirtingi, tad skirtingai reaguoja ir į pašalinius organizmus.

Na, o siekiant išvengti, kad ateityje tokios situacijos nepasikartotų, bus sugriežtinta tvarka, perkant akių lęšiukus. Sudarant technines specifikacijas, bus nustatyti papildomi reikalavimai, griežtesnės papildomos prevencinės priemonės, didesnė atsakomybė iš gaminių tiekėjų bei gamintojų.

Valstybinė ligonių kasa

Informacija iš:

Medikai kritikuoja savo pačių nupirktus akių lęšiukus

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
masks
1249 g svėrusiam pacientui pritaikytas įgimto aortos susiaurėjimo gydymas
masks
Gydytojas perspėja, kuriuos gerybinius odos navikus patartina šalinti nieko nelaukiant