Tarptautinė mokslininkų komanda, kuriai priklauso ir Vilniaus universiteto mokslininkė dr. Valentina Vengelienė, tyrimais įrodė, kad alkoholizmui gydyti skirtas vaistas „Campral“ tiek pat naudiningas pacientams, kiek stiklinė pieno. Mokslininkai padarė išvadą, kad už sumažėjusį alkoholio vartojimą atsakinga ne autentiška „Campral“ vaisto medžiaga N-acetyl homotaurinas, bet paprasčiausias vaisto sudėtyje esantis kalcis.
„Tai viską aukštyn kojom verčiantis atradimas“, – sako atradimą paskelbusios mokslininkų komandos dalyvė dr. V. Vengelienė, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė, Centrinio Psichinės Sveikatos Instituto Vokietijoje darbuotoja. „Ankstesni moksliniai „Campral“ tyrimai turi būti iš naujo įvertinti atsižvelgiant į naują informaciją. Žinoma, reikalingi papildomi tyrimai, kad išsiaiškintume tikslų kalcio poveikį alkoholizmui“, – tvirtina dr. V. Vengelienė.
Tyrimo metu mokslininkai vaistais „Campral“ gydė nuo alkoholio priklausomas žiurkes. Vartojant vaistą žiurkių suvartojamo alkoholio kiekis sumažėjo, tačiau pakeitus „Campral“ sudėtyje esantį kalcį į kitą mikroelementą – natrį – šis vaistas įtakos alkoholio vartojimui nebedarė. Žiurkėms pasiūlius paprastą kalcį, alkoholio vartojimas ir vėl sumažėjo. Ištyrus nuo alkoholizmo kenčiančių pacientų, gydytų „Campral“, kraują, pasirodė, kad pacientai su aukštesne kalcio koncentracija ilgiau nevartoja alkoholio. Taigi mokslininkai padarė išvadą, kad kalcis yra atsakingas už sumažėjusį alkoholio vartojimą, o ne „Campral“ esanti aktyvioji medžiaga N-acetyl homotaurinas.
Nors „Campral“ Europos rinkoje atsirado 1989 metais, iki šių dienų tikslus vaisto veikimo mechanizmas nebuvo išaiškintas, nes mokslininkai sutelkė visą dėmesį į veiklųjį tablečių komponentą N-acetyl homotauriną ir neatkreipė dėmesio į tabletėse esantį kalcį. Kalcis yra labai svarbus mikroelementas ne tik gerinantis raumenų ir kaulų sudėtį, bet ir reikalingas nervų sistemos veiklai. Daugiausia kalcio žmogaus organizmas gauna iš pieno ir kitų gyvulinės kilmės produktų.
Tyrimo rezultatas turės įtakos kelioms farmacinėms firmoms – „Forest Laboratories“, kuri gamina ir parduoda „Campral“ JAV, ir „Merck“, kuri yra šio vaisto prekybos partnerė visame pasaulyje. 2013 m. rugpjūčio mėnesį mažesnė JAV firma „InnoPharma“ pradėjo naujo, pigesnio „Campral“ pagrindu sukurto vaisto gamybą ir rizikuoja prarasti milijonus dolerių.
Miglė Valaitienė,
Vilniaus universitetas
Image: FreeDigitalPhotos.net