cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Naujos kartos kontraceptinės tabletės – natūralumo link

Kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir kartu nepakenkti sau? Mokslininkai sukūrė naujos kartos kontraceptines tabletes su hormonu, identišku natūraliai gaminamam moters organizme. Tai išeitis ieškančioms patikimos apsaugos nuo neplanuoto nėštumo, sutinkančios su sveika gyvensena. Tabletės aktualios ir vengiančioms šio kontracepcijos būdo dėl galimų šalutinių poveikių. Medikai tikina – šios tabletės užtikrina patikimą kontraceptinę apsaugą, o tuo pačiu subtiliau veikia medžiagų apykaitą ir kepenų veiklą.

Natūraliu organizmo ritmu
Pirmosios kontraceptinės tabletės Europoje pasirodė 1961 metais. Jos nuosekliai ir ilgai tobulintos. Šiandien geriamoji kontracepcija – vienas iš saugiausių ir patikimiausių kontracepcijos metodų. Tabletes vartojant pagal taisykles, per metus neplanuotai pastoja tik 3 moterys iš tūkstančio. Nustojus jas gerti, vaisingumas greitai sugrįžta.

Po pusę amžiaus trukusių ieškojimų Vokietijos mokslininkai sukūrė kontraceptines tabletes su estradioliu, kuris yra tapatus hormonui estrogenui, natūraliai gaminamam moters kiaušidėse. Šios tabletės 2009 metais pradėjo naują hormoninės kontracepcijos erą natūralumo link.

Estradiolį kepenų fermentai skaido taip pat, kaip ir natūralų estrogeną, todėl organizmas jį gerai priima. Tabletėse estradiolį papildo progestinas dienogestas. Šių dviejų hormonų derinys užtikrina patikimą kontracepciją, švelnų poveikį medžiagų apykaitai, gerą mėnesinių ciklo kontrolę.

Be to, šios naujos kartos tabletės kitaip nei daugelis kitų yra daugiafazės: pakuotėje dienomis sužymėtos tabletės yra įvairių spalvų – jose veikliųjų medžiagų kiekis yra skirtingas. Toks kintamas dozavimas atkartoja natūralų ovuliacinį moters ciklą, kuris yra banguojantis ir hormonų kiekis organizme nuolat keičiasi.

Daugiafazis vartojimo režimas patikimai saugo nuo neplanuoto nėštumo ir teigiamai veikia mėnesines. Todėl šios tabletės gali būti skiriamos nuo gausių mėnesinių moterims, kurioms reikia kontracepcijos. Vartojant jas, kraujuojama trumpiau ir ne taip gausiai. Tai progestino dienogesto poveikis gimdos gleivinei. Klinikiniai tyrimai liudija, kad jau pirmąjį tablečių vartojimo mėnesį menstruacijos tampa lengvesnės, o po 6 mėnesių netenkamo kraujo kiekis sumažėja iki 88 proc. Pagerėja moters kraujo rodikliai ir bendra savijauta.

Rinktis pačioms - klaida
Kontracepcija moteriai svarbi visais vaisingo gyvenimo laikotarpiais: gausėjant šeimai, siekiant karjeros, artėjant menopauzei. Medikams vis dar tenka susidurti su pacientėmis, kurios šias tabletes sau pasiskyrė pačios arba pradėjo jas vartoti paklausiusios draugių patarimų. Tai klaida, kuri gali turėti rimtų pasekmių. Medicinos mokslų daktarė, gydytoja akušerė-ginekologė Danguolė Vildaitė pastebėjo, kad netinkamai pasirinkusios tabletes, kai kurios moterys patiria nemalonių simptomų, o galiausiai nusivilia hormonine kontracepcija apskritai.

„Dažnai būna, kad dėl estrogeno šalutinio poveikio moteris negali vartoti tablečių, kurių sudėtyje yra šio hormono. Tada sprendžiama – rinktis sudėtines ar progestinines. Naujos kartos tablečių poveikis priartintas prie natūralių medžiagų, taip sušvelnina galimas nepageidaujamas reakcijas. Ieškoma aukso vidurio, kad tabletės užtikrintų apsaugą nuo nėštumo ir sukeltų kuo mažesnį šalutinį poveikį“, - aiškino gydytoja.

Gydytojas akušeris-ginekologas, išrašydamas receptą kontraceptikui, įvertina konkrečios moters sveikatos būklę, mėnesinių pobūdį, įpročius ir poreikius.

Mažina vėžio riziką
Daugelį moterų nuo hormoninės kontracepcijos atgraso vis dar gajūs mitai, kad vartoti hormonus jau savaime yra blogai.

„Jeigu sutrikusi skydliaukė, moterys sutinka vartoti skydliaukės hormonus, kai serga cukriniu diabetu – hormoną insuliną. Visais atvejais juos skiria gydytojas, jis nustato, kokių vaistų ir kokiomis dozėmis pacientei reikia.

Kontraceptinės tabletės taip pat skiriamos ne tik apsisaugoti nuo nėštumo, bet ir gydymo tikslu. Būna sutrikęs ciklas, mėnesinės labai gausios, moterys kamuojasi, vaikšto pas gydytojus homeopatus, ieško alternatyvių būdų, tačiau ne visada galima padėti natūraliomis priemonėmis, juk kai kurių ligų neišgydysime be antibiotikų ar kitų veiksmingų vaistų“, - kalbėjo specialistė.

Labiausiai, anot jos, moterys nerimauja, kad kontraceptinės tabletės gali sukelti vėžį. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kai naujos kartos kontraceptinės tabletės sumažina storosios žarnos, kiaušidžių, gimdos vėžio riziką. Tačiau gali kiek padidinti gimdos kaklelio, krūties vėžio riziką.

Pasak gydytojos D. Vildaitės, rizika didėja metams bėgant ir tabletes vartojant ilgesnį laiką: „Kokią pertrauką daryti ir kada, sprendžia gydytojas. Vienoms moterims patariame ilgiau vartoti, kitoms dažniau daryti pertraukas ir atlikti papildomus tyrimus. Tai, kad kontraceptikai yra receptiniai vaistai, užtikrina nuolatinį kontaktą su gydytoju.

Geriausia, kai gydytojas yra tas pats ir nesikeičia, tada jis gali atidžiai stebėti moters organizmo reakciją, prireikus koreguoti gydymą“.

Išsaugo moters vaisingumą
Kontraceptinės tabletės slopina ovuliaciją, sutirština gimdos kaklelio gleives ir sumažina spermatozoidų galimybes patekti į gimdą. Įrodyta, jog kontraceptinės tabletės padeda sergant endometrioze. Ši skausminga liga – jaunų moterų rykštė, galinti nulemti jų vaisingumą. Pernai Pasaulinis endometriozės kongresas patvirtino, kad būtent kontraceptinių tablečių vartojimas pakankamai atitolina endometriozės išsivystymą.

„Mes, ginekologai, jeigu matome, kad moteriai dėl kai kurių simptomų gali vystytis endometriozė, paskiriame kontraceptikus gydymo tikslu. Taigi baimės, kad kontraceptinės tabletės gali sukelti nevaisingumą, nėra pagrįstos, priešingai – kai kurioms moterims jos kaip tik padeda užkirsti kelią problemoms, ateityje galinčioms nulemti nevaisingumą“, - tikino gydytoja D. Vildaitė.

Tai moterys, kurių menstruacijų ciklas nereguliarus dėl įgimtų hormonų sutrikimų arba paauglystėje persirgtų ligų.

Joms kontraceptinės tabletės taip pat skiriamos gydymui. Siekiama, kad nesiformuotų vadinamieji folikulai ir nepakistų kiaušidės, nes tai ateityje gali nulemti nevaisingumą. Tokios moterys turi vartoti kontraceptikus griežtai pagal gydytojo nurodymus, nes savavališkai nutraukusios gydymą, netrukus pajunta, kad ciklas vėl tapo nereguliarus. „Dėl to moterys kartais sunkiai pastoja ir suverčia kaltę tabletėms, nors jos kaip tik padeda išsaugoti vaisingumą“, - atkreipė dėmesį gydytoja.

Baiminasi antsvorio
Moterys dažnai nepagrįstai baiminasi, kad dėl kontraceptinių tablečių priaugs nereikalingo svorio. Gydytoja D. Vildaitė žino, kaip to išvengti: „Tabletė pati kalorijų neturi, ji negali tiesiogiai veikti svorio, bet gali keisti apetitą.

Taip dažniau nutinka toms, kurios užklupus stresui puola užkandžiauti. Tokiais momentais jos valgo daugiausia miltinius produktus, saldumynus. Taip gauna daugiau kalorijų ir jų svoris padidėja. Jos galvoja, kad kaltos kontraceptinės tabletės, tačiau jos kaltos tik iš dalies. Todėl sakau moterims - jeigu jaučiate, kad keičiasi apetitas – žiūrėkite, ką valgote“.

Medikė pastebi, kad moterys vis atidžiau renkasi ne tik maistą, bet ir vaistus – skaito jų aprašymus, sudėtį, domisi šalutiniu poveikiu. Todėl joms ypač svarbu, kad paskirtas preparatas kuo mažiau kenktų.

„Žinoma, natūrali kontracepcija, kai skaičiuojamos vaisingos ir nevaisingos dienos, yra puikus pasirinkimas, tačiau ne visos gali sau tai leisti – kai kurios natūraliai planuoti negali dėl jau minėtų įgimtų priežasčių – hormonų sutrikimų nulemto nereguliaraus ciklo. Tokioms moterims galime padėti parinkdami jos tinkamiausias kontraceptines tabletes.

Vieno recepto, tinkančio visoms, nėra. Kokias tabletes pasirinkti, lemia moters svoris, amžius, gyvenimo būdas, rūko ji ar ne, taip pat ligos, kuriomis serga ar sirgo“, - vardijo gydytoja akušerė-ginekologė D. Vildaitė.

Šaltinis: Lrytas.lt

Gydymas
Skaityti daugiau
masks
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
masks
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
masks
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas